• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Anneannemin el emeğini nesilden nesile aktarmak istiyorum”

16 Mayıs 2019 Perşembe 13:00
12
14
16
18

   ► ‘Grandmamade’ markası ile el işi çanta üretimi yapan Zeynep Çetindağ, hobisini işine çevirdi.

     2 yıldır İzmir’de yaşayan ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık Bölümü mezunu olan 24 yaşındaki Zeynep Çetindağ, reklamcılık alanında çalışmak istemediği için kendine hobisinden iş yarattı. ‘Grandmamade’ ismini verdiği markasıyla el işi çanta yapan Çetindağ ile reklamcılık bölümünden çanta işine nasıl geçtiğini, el işlerini kimden öğrendiğini ve nesilden nesile nasıl aktardığını konuştuk.

Bu işi yapmak nereden aklınıza geldi?
     Aslında üniversitenin son senesinde, kuzenlerim anneannemle birlikte, çanta değil de yastık kılıfı tarzında ürünler örüyorlardı. Bende onları görüp kendime bir şeyler yapıyım diye düşündüm. El örgüsü o zamanlar daha yeni yeni trend olmaya başlamıştı, bende kendime çanta, kolye gibi ürünler yapıyordum. Daha sonra arkadaşlarım beğenmeye başladı, sonra biraz daha geliştirmeye başladım. Deri tarzında şeyler ekledim derken, kendime iş imkânı yaratmış oldum. İzmir’e de taşınınca böyle bir şeyi denemek istedim. Hem iş bulurum, hem çanta işini yaparım diye düşünmüştüm ama şu sıra bu sektöre kendimi daha sıcak hissediyorum.

“Ailemde de el işi yapma yeteneği var”
Marka isminiz nereden çıktı?
     ‘Grandmamade’, isminin hikâyesi şöyle; ben el işlerini yapmayı ananemden öğrendim. Anneannemin de el işleri çok güzeldir, zamanında çok güzel işler yapmış. Bende onun bu güzel emeğini nesilden nesile geçirmek için, böyle bir marka kurmaya karar verdim. Anneannem, eski usuldür, yani eskiden bütün her şeyi kendileri yapıyorlarmış. Hatta benim şuan kullandığım dikiş makinesi anneannemden bana yadigârdır.

Anneniz de meslek olarak el işi yapıyor mu?
     Ailede böyle bir el işi yapma yeteneği var. Ama annemde yok açıkçası, aslında beceriklidir ama çok sabırlı değildir. Tığ ve örgü birazcık sabır ister, o yüzden annemde o sabır pek yok.
     Anneannem ve kuzenlerim çanta yapmıyordu, onlar daha çok battaniye, yastık kılıfı tarzında ürünler yapıyorlardı. Çantaların hepsi bana ait, sapından, iç astarından, renginden kısacası her şeyle kendim ilgileniyorum. Bir çanta deri ustam var, bir de terzi olarak çalışanım var o kadar.

Reklamcılık yerine tasarım ile ilgili bir bölüm neden tercih etmediniz?
     Tasarım bölümü okuyabilirdim aslında, ama karar verdiğimde artık çok geç kalmıştım. Olabildiğince tasarımı en çok barındıran bölümü seçtim o da ‘Reklamcılık Bölümü’ydü. Bölümümden çok memnunum, çokta severek okudum. Ama daha çok el ile üretilebilen bir şeyler yapmak istedim. O yüzden bu işi yapmaya karar verdim. Bir diğer sebebi de İzmir’e taşınmış olmam, burada reklamcılık gelişmiş bir sektör değil. İstanbul’da daha yoğun o yüzden bu şekilde bir karar aldım.

Sadece sosyal medya üzerinden mi satış yapıyorsunuz, yoksa butik gibi bir yeriniz var mı?
     Şimdi yeni yeni anlaştığım yerler var, daha tam olarak mağazalarla anlaşmadım. Şuan daha çok sosyal medya ve kermeslerde satış yapıyorum. Bölümüm gereği sosyal medyayla da ben ilgileniyorum.

Kendinizi sosyal medya da nasıl tanıttınız?
     İlk başta çok amatördü, kendi kendime hashtag koyarak yapmaya başladım. Sonra zaten kermeslere katılınca çevreniz genişliyor, küçük işletmelerle tanışıyorsunuz onlar sizi takip ediyor, siz onları takip etmeye başlıyorsunuz. Kendi sitelerinde paylaşıyorlar, zaten belli bir çevremiz var, arkadaş çevresi, bir de aynı zamanda beğendiğim çantaları, bazı zamanlar sosyal medya reklamlarına veriyorum. Onun dışında, kendi kendine daha organik gelişmesi için çaba gösteriyorum, ne kadar çok post girerseniz o kadar çok takipçi sayısı artıyor.

Başka tasarımlarınız var mı?
     Şu sıra daha çok çanta üzerine çalışıyorum. Önceden takı ile ilgilendim ama zaten tek kişi çalıştığım için ancak çantaya yetişebiliyorum.

“Tasarımları belli bir çizgide tutmaya çalışıyorum”
Ürünlerinizi daha çok kimler tercih ediyor, belli bir kitleniz var mı?
     Yani el işi örgü çok geniş bir tasarım kapasitesine sahip. Ben daha çok modern, daha benim yaşlarımda ki insanlara hitap etmeye çalışıyorum. Kendim takmayacağım şeyleri çok fazla yapmamaya özen gösteriyorum. Biraz daha böyle el işi örgü dediğimizde oymalı, dantelli şeyler akla gelir. Ben daha sade, daha günlük kullanıma uygun ürünler tercih ediyorum. Tasarımlarda açıkçası belli bir çizgide tutmaya çalışıyorum. Yani işleme falan kullanmam, astarlarım çok sadedir, daha çok keten gibidir. Yani kendi çizgimde bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz?
     Üniversitenin son senesinden itibaren, yani yaklaşık 3 yıldır örme işlemini yapıyorum. Ama son 1 senedir ciddi bir şekilde çalışıyorum. Ondan önce daha çok arkadaşlarıma, çevreme ve aileme yapıyordum. Ama 1 yıldır yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyorum.

Satışlarınız nasıl peki?
     Son zamanlarda çok üretmeye başladım, eskilerden pek bir şey kalmadı. Sürekli bir sürüm var yani, kermeslerden, çevremdeki kişilerden, hediye almak isteyen çoğu insan bana geliyor. Kendimi çevirebilen bir sürümüm var.

Fiyat aralığınız nedir?
     Önemli olan benim için işçilik ve malzemem. Eğer malzeme ve işçiliğim çok uzun sürmüyor ise çok pahalı tutmamaya çalışıyorum. Daha çok insana ulaşmak için en azından. Ama belli bir işçilik alan bir ustam var tabi, onu da kendi işçiliğime eklemem gerekiyor. Biraz kendi işçiliğim, biraz malzeme derken en düşük 50, 60 lira civarı olurken en yüksek ise 250, 300 lira arasında değişiyor. Küçük cüzdanlarım var mesela 20 lira, yani olabildiğince geniş bir kitleye hitap etmeye çalışıyorum.

Kendinize baktığınızda nereden nereye geldiğinizi düşünüyorsunuz?
    Eski yaptıklarıma bakıyorum ve garip geliyor, nasıl yapmışım bunları diyorum. Sürekli kendimi yeniliyorum, sadece ben değil bunu ailemde görüyor. En son yaptığım her üründe, kendimi geliştiriyorum. Tabi yaptığım şeyler vakit alıyor, küçüklüğümden beri şiş örgüsü yapmayı biliyorum ama şuan tığ ile yapıyorum. Tığı öğrenmek ve düzgün olarak yapmak zamanımı aldı. Çok geliştiğimi düşünüyorum, en azından örgü konusunda. Umarım daha da güzelleşir.

“Olabildiğince değişik ürünler üretmeye çalışıyorum”
Tasarım için fikirleri nasıl buluyorsunuz?
     Tabi ister istemez herkes gibi bende etkileniyorum. Mağazalara bakıyorum, zaten şuan bambu, hasır çantalar çok trend oldu. İnsan ister istemez etkileniyor. Bende modanın bir ucundan kendi kendime entegre etmeye çalışıyorum. Bilindiği gibi sosyal medyada çok çeşitli platformlar var, oralardan görüp örnek alıyorum. Bazen de bir malzemeyi kullanmak istiyorum, sonra çok spontane bir şekilde sap ekliyorum, başka şeyler ekliyorum, kendi kendime yaratmış oluyorum. Bazen de çok düşünmweden iş yapınca, sonuçta çok güzel şeyler ortaya çıkabiliyor.

Son zamanlarda bütün butiklerde aynı ürünler yer alıyor, bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
     Tabi ki ürünlerin bir farkı olması lazım. Mesela bambu çanta yaptım, ama ona ahşap bir sap ekledim. Değişik bir şekilde rafyalar ekleyerek yaptım, onun dışında sırt çantası yapıyorum küçük boyutta. Şimdi moda olan küçük çantaları, ben sırt çantası olarak değerlendirdim. Olabildiğince değişik şeyler yapmaya çalışıyorum. Çünkü bende bir ürün alırken sıradan ve herkesin taktığı, çanta ve ayakkabı tarzındaki ürünleri kullanmayı tercih etmiyorum.

Hedefleriniz nelerdir?
     Kendime hep küçük küçük hedefler koyuyorum, genelde hayatımda da öyle. Şimdilik hedefim belli bir kitleye hitap edip, belli bir satışa ulaşmak. İsteğim ise ileride kendi mağazamı açmış olmak. İzmir, İstanbul, yani Türkiye’nin her yeri, belki yurtdışına yayılır. Umarım güzel şeyler olur, yani herkes gibi benimde küçük küçük hedeflerim var.

Son olarak girişimci olmak isteyen kadınlara ne söylemek istersiniz?
     Sevdiğiniz bir işi yapmak için çok çaba harcamanız gerekiyor. Ama günün sonunda kurduğunuz stant veya dükkânda, yaptığınız işten memnunsanız, işte bu insana çok farklı bir haz veriyor. Kendi kendine yarattığınız şeyler güzel duygulara yol açıyor. Sonuç olarak herkes sevdiği işi yapmalı.+ Benzer Haberler
» Yumurta sektörü yeni pazarlara yoğunlaştı
» Servisçi evine ekmek götüremiyor
» Çam balı üretiminde ciddi düşüş
» “Hedefimiz 2.9 milyar dolara ulaşmak”
» Züccaciyecilerin yıl sonu hedefi 4,6 milyar dolar
» “Paket servis fastfood kültürüne uygun”
» “İzmir’de 2 ayda 300’e yakın kuaför kapandı”
» Türk konut sektörü tüm dünyadan yatırımcı çekiyor
» Aliağa, İzmir limanını 3’e katladı
» Zeytinde desteklemelerle yerli çeşitlerin arttırılması öneriliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.11.2020
  Ticaret 27.11.2020
  Ticaret 26.11.2020
  Ticaret 25.11.2020
  Ticaret 24.11.2020
  Ticaret 23.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni