• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ankara ihracat kaybına, pandemiye rağmen toparlanıyor

06 Ocak 2021 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

Ankara ihracat kaybına, pandemiye rağmen toparlanıyor

           HABER MERKEZİ      
     ORSİAD Başkanı Levent Çamur, TİM’in 2020 rakamlarına göre Başkent Ankara’nın ihracatının geçen yılı, yüzde 6.5’lik kayıpla kapattığını söyleyerek, “Pandemiye rağmen sanayimiz toparlanmaya başladı” dedi.
     Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2020 yılı ihracat verilerine ilişkin bir açıklama yapan Başkan Çamur, “Sanayicimiz böylesine güç bir dönemde dahi mücadelesini sürdürmekten bir an olsun vazgeçmemiştir” diye konuştu. OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Başkan Levent Çamur, 2020 yılı ihracat rakamlarına göre Ankara’nın geçen bir yıl içerisinde en fazla kaybı salgının etkilerinin en fazla hissedildiği nisan ve mayıs aylarında yaşadığını söyledi. O dönemde ihracatımızın aylık ortalama 550 milyon dolara gerilediğini bildiren Başkan Çamur, sonraki aylarda yeniden toparlanmanın başladığını bildirdi.

2020 İHRACATIMIZ 7.7 MİLYAR DOLAR
     2019 yılında Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 5’nci ili konumunda olan Ankara’nın, 2020’de 6’ncı sıraya gerilediğini söyleyen Levent Çamur, şöyle devam etti:
     “İhracatımız da son bir yılda yüzde 6.5’lik bir kayıp yaşamıştır. 2019’da 8 milyar 303 milyon dolar olan ihracatımız, geçen yıl 7 milyar 766 milyon dolar olarak gerçekleşmştir. Bu rakamla Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 6’ncı kenti olan Ankara, en fazla düşüşü savunma ve havacılık sanayinde yaşamıştır. Ankara’nın 2019’da savunma ve havacılık sanayinde 1 milyar 346 milyon dolara kadar çıkan ihracatı, 2020’de pandeminin olağanüstü etkisiyle yüzde 43.9 gerileyerek 756 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

DEMİR SEKTÖRÜNDE YÜKSELİŞ
     Diğer yandan pandemiye rağmen son bir yılda demir ve demir dışı metaller sektörümüz ihracatını yüzde 16.3 oranında, deri ve deri mamüllleri sektörümüz yüzde 31.3 oranında, kuru meyve ve mamülleri sektörümüz yüzde 98.2 oranında, süs bitkileri ve mamülleri yüzde 43.6 oranında arttırmış, ihracatta lokomotif sektörlerimizden olan çimento cam seramik ve toprak ürünleri sektörümüz yüzde 16.8 oranında gerilemiştir.”  

ABD’YE İHRACAT DÜŞTÜ, ÇİN’E ARTTI
     ORSİAD Başkanı Levent Çamur; geçtiğimiz ekim, kasım ve aralık aylarında toparlanma eğiliminde olan Ankara sanayicisinin en çok ihracat yaptığı ülkelere ilişkin ise şu bilgileri verdi:
     “Ankara’nın en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında gelen ABD’ye, son bir yılda ihracatımız yüzde 7.8 oranında, Fransa’ya ihracatımız yüzde 21 oranında, Hindistan’a ihracatımız yüzde 33 oranında, Katar’a ihracatımız yüzde 34.8 oranında, Almanya’ya ihracatımız yüzde 3.3 oranında gerilemiştir. Buna karşın en çok ihracat yaptığımız ülkelerden Çin’e satışımız son bir yılda yüzde 1.40 oranında, Azerbaycan’a ihracatımız yüzde 11.6 oranında, Bulgaristan’a ihracatımız yüzde 50.8 oranında, İsrail’e ihracatımız yüzde 18.9 oranında artmıştır. Bütün dünyayı etkisi altına alan salgına rağmen Ankara sanayicisi üretim ve ihracat kararlılığından vazgeçmemiş, şehrimiz sanayide ve ticarette iddiasını sürdürmüştür. Üretim ve yatırımın önündeki engeller kalktıkça bu kararlılık ve iddia güçlenerek devam edecektir. ORSİAD olarak OSB’lerde üretim yapanlar başta olmak üzere tüm ihracatçılarımızı yürekten kutluyoruz.”


+ Benzer Haberler
» “Çalışma hayatının sorunlarını raporlarla hükümete sunmaya devam ediyoruz”
» Vak’a sayısında hızlı düşüş devam ediyor
» Günlük vak’a sayısı hızla azalıyor
» Çelikte ihracat hedefi; 23 milyon ton
» İklimlendirme sektörü ihracatta 5 milyar doları aşmaya odaklandı
» Anadolu Efes’e ‘Sıfır Atık’ belgesi
» E-ticaret ile birlikte iş gücü açığı da büyüyor
» Şirketler dijitalde daha aktif olmayı planlıyor
» Palandöken, “Emekliliği gelen esnaf sicil engeline takılmamalı”
» “İnsana yatırım yapmaya devam edeceğiz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.01.2021
  Ticaret 16.01.2021
  Ticaret 15.01.2021
  Ticaret 14.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni