• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Anason ve kimyon ticareti İTB’de masaya yatırıldı

12 Ocak 2019 Cumartesi 17:00
12
14
16
18

Anason ve kimyon ticareti İTB’de masaya yatırıldı

           HABER MERKEZİ     
     Ülkemiz tarımsal ticaretinde önemli ürünler arasında yer alan anason ve kimyonun iç ve dış piyasadaki güncel durumu ve sektörün gelişimine yönelik öneriler, İzmir Ticaret Borsası ev sahipliğinde 10 Ocak 2019 Perşembe günü gerçekleştirilen toplantıda masaya yatırıldı.
     Toplantıya İzmir’in yanı sıra Şanlıurfa, Mersin, Ankara, Eskişehir, Denizli gibi farklı illerden de kurum, kuruluş ve firma temsilcileri katıldı.

     İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tayfur Akın’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, anason ve kimyon ticaretinde rakip ülkeler ile etkin bir şekilde yarışabilmek için AR-GE çalışmaları ile ülke koşullarına daha uygun çeşitlerin ve üretim tekniklerinin geliştirilmesi, üreticilere eğitim verilmesi, pazar araştırmalarının yapılması ve tüm bu çalışmaların Türk tarımına olası katkılarının önemine ilişkin konular ayrıntılarıyla ele alındı…

     İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Tayfur Akın, Türkiye’nin coğrafi yapısı sayesinde genetik çeşitlilik ve endemik açıdan birçok bitkinin gen merkezi konumunda olduğuna değinerek, “Türkiye, tıbbi aromatik bitkiler ve baharatlar ticaretinde dünyadaki en önemli ülkeler arasında olmasına rağmen, ihracat miktarında potansiyeline eşdeğer bir gelire maalesef ulaşamamıştır... Türkiye, 2017 yılında 160 milyon dolarlık baharat ihracatı gerçekleştirirken, bunun yüzde 75’lik kısmını oluşturan 120 milyon dolarlık bölümü Ege Bölgesi’nden gerçekleştirilmiştir” dedi.

     Baharatların ve tıbbi aromatik bitkilerin ticaretinin dünya tarihi kadar eskiye dayandığını belirten Tayfur Akın, “Dünya nüfusu arttıkça ve refah seviyesi yükseldikçe baharat tüketiminde ve ticaretinde de istikrarlı artış devam etmiş; dolayısıyla bu ürünlerden elde edilen gelir de önemli oranda artmıştır. Sektördeki rakip ülkeler ile güçlü bir şekilde yarışabilmek için, ticareti sürükleyebilecek, dış pazarlarda beklentilere cevap verebilecek ve ülkemiz koşullarına uygun çeşitlerin AR-GE çalışmaları ile geliştirilmesi ve bu çeşitlerin üretim tekniklerinin daha etkin şekilde belirlenmesi, üretici eğitimlerinin verilmesi ticari geleceğimiz açısından büyük önem taşımaktadır.  Anason ve kimyonda rekabetçi bir ülke olmak için iç ve dış piyasa gelişmelerini değerlendireceğimiz toplantımızın bu bağlamda son derece verimli sonuçlar getireceğine inanıyorum” diye konuştu.

     Akın’dan sonra toplantının panel bölümünde söz alan Prof. Dr. Neşet Arslan “Dünyada ve Türkiye’de Kimyon Üretimi”, Ziraat Yüksek Mühendisi İsmail Kara “Kimyon Yetiştiriciliği ve Karşılaşılan Problemler”, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Emine Bayram ise “Tohumdan Pazara Anason” konulu sunum gerçekleştirdi.
     Konuşmalar ve sunumların ardından gerçekleştirilen soru-cevap bölümünde sektöre ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı. Soru-cevap bölümünün ardından Dr. Tayfur Akın toplantı konuşmacılarına günün anısında plaket takdiminde bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» Elektrikte kolay fatura’ya geçiliyor
» Başkan Soyer’den "Birlikte güçlüyüz" mesajı
» Jeotermalde dünyanın ilkleri Zorlu Enerji’den
» Ege’de 2.3 milyon dönüm arazi suyla buluştu
» İhracatçı dümeni karayoluna kırıyor!
» Türk Telekom Faaliyet Raporu’na LACP’den toplam 24 ödül
» İçecek sektöründe robot teknolojisi
» KOAH’ın kadınlarda görülme sıklığı artıyor
» SMD’nin 5. Olağan Genel Kurulu yapıldı
» Her 6 kişiden biri migren hastası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.07.2019
  Ticaret 22.07.2019
  Ticaret 20.07.2019
  Ticaret 19.07.2019
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni