• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ampul fiyatı artarken, kalite düştü

01 Ocak 2019 Salı 18:00
12
14
16
18

   ► Aydınlatma araç ve gereçleri piyasası, kurlardan kaynaklanan yükselme nedeniyle gerileyen satışlardan şikayetçi...

     Geleneksel ampuller yerini tasarruflu ampullere bırakırken son teknolojiyle beraber LED ampuller aydınlatma araçlarının başında geliyor. Evlerde kullanılmasının yanı sıra; otomotiv sektörü, televizyon, iş yeri tabelaları gibi birçok alanda kullanımı artıyor.
     Az enerjiyle yüksek verimlilik sağlayan LED ampuller, çeşitli kalitede ve değişik fiyat aralıklarıyla piyasada yerini alsa da esnaf, ithal ampullerin kalite standardının gün gittikçe düştüğüne dikkat çekti.
    Kurdaki artışın aydınlatma ürünlerine yansımasıyla birlikte satışların uzun süredir düştüğünü kaydeden esnaflar, kar marjının düşmesiyle ithalat yapmaya ara verdiklerini belirtti.  Türkiye’ye ilk zamanlar ithal edilen ampullerin kaliteli olduğunu vurgulayan Çankaya İletişim Teknolojileri Çarşısı esnafı, “Devletin belirlediği kalite standardı olmasına rağmen, bu konuda ciddi kontrol yok. Örnek vermek gerekirse, daha önceleri spot ışıkları alıyorduk, ama artık bu ışıklar uzun ömürlü değil hemen patlıyor. Bir süre bunları kullanmaya çalıştık fakat artık kullanamıyoruz” dedi.

“İthal ürünler kontrol altına alınmalı”
     Çankaya İletişim Teknolojileri Çarşısı’nda aydınlatma araç gereçlerini satan bir esnaf ise kurdaki fiyat artışından kısa bir süre önce sahip olduğu stok ürünlerini sattığını ve yeni ürünler alamadığını söyledi. Esnaf, “Çarşı geçtiğimiz seneye göre potansiyelini yitirdi. Alışveriş yapan yok. Mesela birisi gelip çocuğuna masa lambası alacaksa bunu öteliyor ve almıyor. İlk zamanlar Türkiye’ye ithal edilen ampuller kaliteliydi. Rekabet eden firmalar artınca kalite düşmeye başladı” ifadelerini kullandı. 

“Çin’deki üretim kar marjını düşürdü”
     Çankaya İletişim Teknolojileri Çarşısı’nda yer alan İntec Elektrik Firması sahibi Fatih Özen, aydınlatma araç gereçlerinde yüzde 30 artış olduğunu ürünün kalitesine göre satış yaptıklarını kaydetti. Özen, “Elbet fiyatlar değişken ama tek bir ürünü baz alırsak önceden 5.5 liraya aldığımız ürünün alış fiyatımız şu an 8 lira bandında. Dolayısıyla kar marjımız azaldı. Çünkü vatandaş 50 liraya 5 tane ampul alırken şimdi satış fiyatı 12.5 lira oldu. Perakende olarak sattığımız ampul fiyatları 5-15 lira arasında değişiyor” dedi.
     LED ampulün piyasaya girmesiyle aksesuar, dekorasyon, mimaride yapılan işlerde kullanım alanının daha da arttığını vurgulayan Özen, “LED ampuller yüzde 80 civarında tasarruf sağlıyor. 2012 yılında şerit LED ampullerin metre fiyatını 15 liradan satıyorduk. Şimdi şerit LED ampullerin metresini 2.5-8.5 lira arasında satışa sunuyoruz. Çin’den dolar üzerinden ithalat yapıyoruz. Yansıyan kur farkı bizi etkiliyor. Çin’deki fabrikaların artmasıyla rekabet arttı. Yine Çin’de ar-ge ve teknoloji maliyetleri düştü. Bu durum ürün kalitesini de etkiledi. LED ampuller piyasaya ilk girdiğinde İthalat yapan firmalar yüzde 60 kar marjıyla satıyordu, şimdi kar marjı yüzde 25’lere geriledi” dedi.

“Yılbaşı süslerinde satışlar düştü”
     Kur artışından dolayı sermayeyi korumak adına ithalatı zayıflattıklarını belirten Özen, “Zaruri ihtiyaçlar dışında alım yapmıyoruz. Doların yükselmesiyle malzeme fiyatları arttı. Yıllık 1 milyon dolar ithalat yapıyorsak, şu an bu rakamı 300 bin dolara çekmeyi düşüyoruz. Zaten yüzde 25-30 civarında ithalat masraflarıyla beraber bir kar marjımız var. Yaklaşık 30 çeşit ürün satıyoruz. İthalatı zayıflatmamızla belki ürün sayımızda düşecek” diye konuştu. Çarşıda satışların beklentilerinin çok altında olduğunu ifade eden Özen, “Şu an kış ayında elektronik piyasasının hızlandığı dönemlerdir ama bu yıl canlı satışlar yaşayamadık. Dolayısıyla cirolarımızda büyük bir düşüş var. Yeni yıla 15 gün kala yoğun satışların başlaması gerekirdi. Belki bu günlerde hareketlilik olur dedik ama geçmişteki o satışları yaşayamadık. Yılbaşı süslerinde fiyatlar 10 liradan başlıyor ama geçtiğimiz yıllara göre bu ürünlerde de satışlar oldukça düştü” şeklinde konuştu.

“Çarşı maalesef bomboş”
     Serhat elektrik firmasının sahibi Eyüp Sallabaş ise yaklaşık 6 ay öncesine kadar 3.5 liraya aldıkları ürün fiyatlarının 8 liraya satın aldıklarını belirtti. Sallabaş, “LED ampulleri  kalitesine ve büyüklüğüne göre 5 ile 20 lira arasında satıyoruz. Şerit LED ampullerin metresini geçen sene 5 liraya satıyorduk bu yıl yine aynı fiyattan sattık. Fakat geçen yıl metresini 2.5 liradan alırken, bu yıl metresini 4 lira alıyoruz” dedi.
     Ağırlıklı olarak tasarruflu ve LED ampul sattıklarını belirten Sallabaş, “Ağustos ayında dolardaki artışla birlikte tüm elektronik ürünlere zam geldi. Bizde bu artışı kısmen ürünlerimize yansıtıyoruz. Fakat buna rağmen satışlarımız oldukça düştü. Eskiden vatandaşlar ihtiyaç dışında 5-6 adet ampul alırdı. Şimdi ihtiyacı neyse onu alıyor. Ucuz ve kaliteli mal istiyorlar bizde uygun fiyatlarla vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Esnaf yılbaşı satışlarından memnun kalmadı
     Yılbaşı süsü aydınlatmalarında geçtiğimiz yıllara oranla satışların düştüğünü kaydeden Çankaya İletişim Teknolojileri Çarşısı esnafı, doların artışıyla aydınlatma araç ve gereçlerine yansıyan zamların satışları düşürdüğünü kaydetti. Esnaflar uzun süren satış durgunluğundan sonra yılbaşında satışlarından umduklarını bulamadı.
     Yılbaşında satışların artması gerekirken durgunluğun hakim olduğunu vurgulayan esnaf, “Bu zamanda çarşı kalabalık olmalıydı, maalesef bomboş. Yılbaşı süsü ışıklarını geçen sene 200-300 adet sattım. Şuan sattığım 50 adedi geçmedi. Geçen yıl perdeli ışıldaklar vardı, 130 liraya satıyordum bu yıl 170 liraya satıyorum. Tabi değişik kalitede uygun fiyatlı sattığımız ürünlerde mevcut”

 


+ Benzer Haberler
» Cari açığa Türk tütünü hamlesi
» Turizmin kalbi gastronomi ile atacak
» TİCARET’in ilk yıllarında sosyal yaşam
» Türkiye savaşa girmese de savaş ekonomisini yaşadı
» II. Dünya Savaşı 1942’de geniş alana yayıldı
» Ege’de akuakültüre ön yargı kırıldı
» Hamileliğin 6. ayında bebek odasını alın, havalandırın
» “Ameliyatlar robotik cerrahi ile değişecek’’
» Üretim dursa bile, Türk balığı 3 yıl doyuracak
» Müze gelirlerinde yüzde 13,37’lik azalma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.04.2019
  Ticaret 22.04.2019
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni