• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Amacımız Yeşilova’ya kalıcı pazaryeri kurmak”

02 Haziran 2018 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

“Amacımız Yeşilova’ya kalıcı pazaryeri kurmak”

   ► Bornova Belediyesi Haziran ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Olgun Atila idaresinde gerçekleştirildi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Bornova Belediyesi Haziran ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Olgun Atila idaresinde gerçekleştirildi. Toplantının dilek ve temenni bölümünde söz alan AK Partili meclis üyesi Bora Koçu pazar esnafının sıkıntılarını dile getirdi. Geçici süreyle Yeşilova’da yapılan yeni pazaryeri ile ilgili sıkıntıları dile getiren Koçu’nun eleştirilerine cevap veren Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ise “burası geçici bir pazaryeridir. Buraya sadece hafta sonu cumartesi günleri kurulan bir pazar yeridir. Bizim amacımız Yeşilova’ya kalıcı bir pazaryeri kazandırmak. İnşallah bunu da yapacağız” dedi.

“Esnafımızın alanını daraltıyor”
     Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Partili meclis üyesi Bora Koçu, Yeşilova pazaryeri ile ilgili sorunları dile getirdi. Pazaryeri içine yapılan aydınlatma direklerin pazar tezgahı alanını daralttığı ve bunun da haksızlığa neden olduğunu belirten Koçu, “Pazar tezgahlarının açılacağı yerde üç adet aydınlatma direği için yer yapılmış. İlk gördüğümüzde bunu trafo zannettik. Direkler çok yer kaplıyor. Bunun düzeltilmesi yönünde talep var. Direklerin kapladığı alan bir metrekare büyüklüğünde ve bu durum o alan içinde Pazar tezgahının açacak esnafımızın alanını daraltıyor. Arkadaşlarımız orada bir adaletsizliğin olduğunu düşünüyor. Bununla ilgili çalışma arkadaşlarımız bu durumu dikkate alsaydı çok daha iyi olurdu” diye konuştu.

Esprileri ciddiye almışlar
     CHP’li meclis üyelerine ithafen konuşan Koçu, “Bazı bürokrat arkadaşlarımız yaptığımız esprileri çok ciddi alıyor. Bizler esprileri yaparken arkadaşlarımız içini ciddi alarak yapmaları için söyledik. Pazarcılar için bir fiyat belirlemesi yapılmış. Pazarcı arkadaşlarımız bu zamana kadar mağdur edilmiş. Bununla ilgili bir çalışma yapalım dedik. Ücret belirleme komisyonuna geçildi. CHP tarafından 3 bin TL öneri geldi. Bizler de 3 bin TL’nin çok olduğunu ve bunun nedeni olarak da bir milyon 146 bin TL gibi bir para ortaya çıktığını söyledik. Biz burada bu fiyatın yüksek olduğunu belirterek espri olarak ‘yapmışken 10 bin TL yapalım, pazarcı esnafımız bir kere mağdur olsun’ dedik. CHP’li arkadaşlar bunu ciddiye almış ve pazarcılara ‘AK Parti grubu 10 TL teklif etti de biz bunun 3 bin TL’de razı olduk’ demişler. Böyle bir şey söz konusu değil. Biz o fiyatların yüksek olduğunu söylemek istedik” dedi.

“Pazar esnafının yanında olalım”
     Bornova’da denetimlerin iyi yapılmadığını ve pazarcıya yapılan denetimlerin aynısın market ve manavlara da yapılmasını isteyen Koçu, “Pazarcı arkadaşlarımız zaten mağdur. Türkiye’nin her yerinde sokağın ortasına, kaldırım üzerine manav açıp pazarcı esnafımızın ekmeği ile oynayan insanlar var. Bizim demek istediğimiz, denetimleri sıkılaştıralım. Pazarcı esnafımıza yapılan denetimlerin aynısını marketlere, manavlara uygulayalım. İzmir’de pazarcılara karşı bir antipati var, kaldırılması için çalışma yapılıyor. Bununla ilgili çalışmalar yapılmasını istiyoruz. Pazarcı esnafımızın mağdurluklarına yanında olalım. Çünkü onlar binlerce insana hizmet ediyor” şeklinde konuştu.

“Amacımız Yeşilova’ya kalıcı bir pazaryeri kazandırmak”
     AK Partili meclis üyesi Bora Koçu’nun eleştirilerine cevap veren Başkan Atila şöyle konuştu: “Pazarcıya karşı bir antipatimizin olması söz konusu değil. Şu an halen devam eden İnönü ve Atatürk kapalı pazaryeri çalışmamız var. Aynı zamanda proje aşamasında olan Kızılay Mahallemizde pazaryerimiz var. Ayrıca Yeşilova’daki duruma baktığımızda ise hiçbir pazarı çıkmamazlık yapmadan aralıkszı bir şekilde çalışma yaparak geçici pazaryerini kazandırdığımızı düşünüyorum. Bizim için çok önemli bir konu. Yaptığımız bu çalışmanın bir örneği yok. Hiç kimseyi mağdur etmeden bir hafta içinde esnafımıza tezgahlarını açabileceği pazaryerini kavuşturduk. Yeni Pazaryeri yapılana kadar o bölgede tezgah açan tüm pazarcı esnafımıza orada yer verdik. Noter huzurunda kura çekerek yerleri belirledik. Bu kura da hiçbir itiraz olmadı. Ayrıca denetimleri de yapıyoruz. Sadece pazarlarda değil esnafımıza, sanayi sitelerinde ciddi şekilde denetimleri yapıyoruz. Üç adet aydınlatma direği ile ilgili eleştirilerinizi not aldık.  Bununla ilgili araştırmamız yapacağız. Şunu söylemek isterim ki burası geçici bir pazaryeridir. Buraya sadece hafta sonu cumartesi günleri kurulan bir pazar yeridir. Bizim amacımız Yeşilova’da kalıcı bir pazaryeri kazandırmak. İnşallah bunu da yapacağız.”

 


+ Benzer Haberler
» Bakan Selçuk, “Tüm tarafların görüşleri sürece dahil edilecek”
» Egeli İhracatçılar ‘Çin Timi’ ile ihracat atağına kalkacak
» Palandöken, “İşyeri kiralamada stopaj uygulaması kaldırılmalı”
» EBSO’dan Ticaret’e ödül
» KOBİ ve işletmelere ‘büyümenin sırrı’ anlatıldı
» İzmir’den direk uçuşlar başlıyor
» “Türkiye’de kadının var olma sorunu var”
» Kuru meyve sektörü yol haritasını belirledi; hedef 3 milyar dolar ihracat
» TEV, 100 öğrenciye burs sağlayacak
» TABA AmCham ve Ortak Akıl Platformu Afrika’daki yatırım fırsatlarını anlattı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
  Ticaret 13.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni