• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Altın’ın fiyatı 5 yılda yüzde 300 arttı

27 Ağustos 2019 Salı 18:00
12
14
16
18

   ► İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, “Dünyada en güvenilir liman altın kaldı”

     Amerika-Çin arasında artan ticaret geriliminin akabinde ONS Altın’daki ivme yukarı doğru yöneldi. Çin’den gelen misillemenin akabinde ABD’nin de bu duruma karşılık vermesi ile altın fiyatları yükselişe geçti. Dünyada en güvenilir limanın altın olduğunu ifade eden İzmir Kuyumcular Odası (İZKO) Başkanı Turgay Baransel, “Son 5 seneye baktığınız zaman altın fiyatlarında yüzde 300 artış gözüküyor. Ne konutta ne faizlerde böyle bir yükseliş yaşanmadı” dedi.

“Dolar düştü, altın düşmüyor”
     Çin’in altın çekmesi, ONS’un yükselmesi kuyum piyasasının dengesini bozduğunu dile getiren Baransel, “Geçmiş yıllarda altının yükselmesini dolara bağlıyorduk. Dolar düştü, altın düşmüyor çünkü ONS’u yüksek tutuyorlar. Dünya piyasalarında Çin’de altına dönünce altın yükseldi. Özellikle son bir ayda hızlı bir yükseliş oldu” açıklamalarında bulundu.
     Altın fiyatlarının son 5 yılda yüzde 300 arttığını belirten Baransel, “Dünyada en güvenilir liman altın kaldı. Dünyada en çok sahtecilik parada yapılıyor. İnsanların paraya güveni kalmadı. Altın dünyanın her yerinde altın olarak geçtiği için değerlendi. Son 5 seneye baktığınız zaman yüzde 300 artış gözüküyor. Ne konutta ne faizlerde böyle bir yükseliş yaşanmadı” diye konuştu.

“İnsanların yastık altında altını kalmadı”
     İnsanların yastık altında altını kalmadığını vurgulayan Baransel, “Altın fiyatları arttığı için satış azaldı, bozdurma arttı. İnsanlar altınını bozdura bozdura artık ellerinde de altın kalmadı. En çok yeni evliler altınlarını bozdurup ev, eşya ya da araba alıyor” diye belirtti.
     Düğünlerde altının artık sadece yakın akrabalara takıldığını dile getiren Baransel, “Kız kardeşi evleniyor da ona alıyor, uzaktan bir akrabaya alınmıyor. Altında uzun zamandır bu hızla bir yükseliş olmamıştı. İnsanların alım gücünü sarsıldı. Düğünlerde insanlar altın yerine para takıyor. Gram altın bile 260 TL oldu. İnsanlar düğünlerde 200 TL takıyor” ifadelerinde bulundu.

“Altında fiyat yükseldikçe sahtecilik arttı”
     Kuyum sektöründe dolandırıcıların çoğaldığını ifade eden Baransel, “Altında fiyat yükseldikçe sahtecilik arttı. Altının ayarı düşük basılmaya başlandı. İnternette çeyrek altın 15-20 TL’den satılıyor. Düğünde de sıraya giriyor takıyor. Sonra kuyumculara geldiğinde kuyumcular suçlanıyor. Kuyumcu satmıyor ki bunu. Bize geldiğinde ortaya çıkıyor” dedi.
     Dolandırıcılıkla ilgili kanuni çalışmaların yapılması gerektiğini dile getiren Baransel, sözlerin söyle sürdürdü: “Devletin bastığı en büyük para olan 200 TL sahte basıldığı zaman 24 yıl hapis cezası var, altının sahteciliğinde böyle bir ceza yok. 1900 TL olan ata lira basılıyor, piyasaya sürüyor bu vatandaşın eline geçip kuyumcuya geldikten sonra sahte olduğu anlaşılıyor. Böyle dolandırıcılara ceza yok.”

“Altın bir yılda yüzde 20 yükseldi”
     Çeyrek altının fiyatı 2018 yılının ağustos ayında 400 TL’ye satılırken, yüzde 20 artarak bu yıl 480 TL oldu. Yarım altının fiyatı geçtiğimiz yılın ağustos ayında 800 TL’ye satılırken, bu yıl yüzde 20 artarak 960 TL oldu. Cumhuriyet altını ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21 artarak 1600 TL’den 1930 TL’ye yükseldi.


+ Benzer Haberler
» “Hurda ve cevherde yumuşama çelik sektörünü dengeler”
» “Pandemide şok diyetler, kulaktan dolma öneriler sağlığınızı bozabilir”
» Sıcaklar portakalda pahalıya patlayacak
» Bu kış balık herkesi doyuracak
» İzmir’deki kuaförlerde kan kaybı
» Gemi geri dönüşümde kira sözleşmesi engeli
» Üretim yapan ihracatçı yabancının radarında
» Yeni normalde sınavlara çevrim içi hazırlık
» Daldaki kivinin yüzde 40’ı satıldı
» Çiçekçilik sektöründen devlet desteği talebi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.10.2020
  Ticaret 01.10.2020
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni