• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Alsancak’ta ticaretin eski tadı kalmadı

19 Ağustos 2019 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

   ► İzmir’in simgelerinden biri olan Alsancak semti artık alışveriş için tercih edilmiyor.

     İzmir’in simgelerinden biri olan Alsancak semti artık alışveriş için tercih edilmiyor. Vatandaşın alım gücünün azalması ile birlikte potansiyel müşteriler alışveriş için, alternatifli ve uygun fiyatlı semtlere yöneliyor. Ekonomideki durgunluktan dolayı ticaretin düşmesi, kira bedellerinin yüksekliği ve müşteri kaybı Alsancak’taki birçok dükkânın kapanmasına sebep oldu.
     Alsancak’ta emlak sektörü ile ilgilenen Aşkın İnce dolardan dolayı ekonomik olarak sektör olumsuz etkilenmesine rağmen kiralarda bir düşüş gerçekleşmediğini belirtti. Kiraların tam tersi paralellikle hala daha da artığını ama talebin olmadığını söyleyen İnce, “Artmasının sebebi de tamamen mal sahiplerinin kendi inisiyatifi. Tüm Türkiye’de kriz hızlı bir biçimde devam ediyor ve ticarethane olarak kullanılan yerler kapanıyor. Ağır vergiler, işsizlik insanları bu konuma getirdi” dedi. Ayrıca burada lokasyonun çok önemli olduğunu vurgulayan İnce, “Mesela Kıbrıs Şehitleri’nde dükkân doluluğu daha fazla ama diğer bölgeler öyle değil. Gül sokak artık eskisi gibi ticaret merkezi olarak görünmüyor. Günümüzde Alsancak’ın kalbi bu konuda Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Kordon bile eski tadında değil. O da ekonominin kötü olmasından kaynaklanıyor. İnsanlar artık kira giderlerini, vergilerini, masraflarını çıkaramıyor şeklinde ifade etti.
     Aylardır boş kalan dükkânların tüm dükkânların içinde yüzde 40’ını kapsayacak sayıda olduğunu ifade eden İnce, “Bu duruma kiraların yüksek olması ve mal sahiplerinin kirada yumuşamaması en büyük etken. Kira konusunda mal sahiplerine aracı olmaya kalksam, başkasına ait olan bir şeye ben ne kadar hükmedebilirim ki düşüncesi giriyor işin içine. Bir arabanız var bu araba bu para etmez dediğimde beni ne kadar dinlersiniz? Dinleyenler yok mu var ama orana vurursak yüzde 90’ı dinlemiyor, yüzde 10 kısmı dinliyor. Mal sahiplerinin ise söylediği şey kirayı düşürmem, dükkânım bir kenarda dursun bana zararı yok” ifadelerini kullandı.

“Kafelerde küçücük bedellerle akşama kadar zaman geçiriliyor”
     Yabancı firmaların ise Alsancak’ta dükkân kapatmasının özellikle bir sebebi olmadığını belirten İnce, “Genel anlamda dükkânların kapanmasının sebebi giderlerinin fazla olması, ihtiyaçlarını karşılayamamaları, ödemelerini yapamamaları ve küçültmeye gitmeleri. Ticaretin amacı kazançtır, kar etmektir, bir şeyi ortaya sunarsınız karşılığını göremezseniz zararı büyüteceğinize kapatıp gidersiniz” dedi. İnce, “Alsancak birde yıllardır sosyal anlamda merkez gibi gözükür. Öncelikle Kordon’da içkili mekânlar, barlar ve kafeler bu tarz yerlerin çokluğu oranın ticari olarak değil de sosyal anlamda gençlerin yöneldiği yer olarak görülüyor. Fakat gençlerin sağlamış olduğu bir ekonomik sirkülasyon yok. Küçücük bedellerle akşama kadar zaman geçiriyorlar” dedi.

“Ekonominin dışında en büyük etken AVM’ler”
     Çok uç bir mekân değilse, mal sahibinin bir kira, bir kira bedeli kadar da depozito istediğini belirten İnce, “Yerine göre kira bedelleri çok yüksek, Kıbrıs Şehitleri’nde şuanda 80,90 metrekare mekânlar 25 bin liradan aşağı değil. Küçük metrekare dükkânlarda 7,8 binden aşağı değil. İnsanlar burada iş yapacak, kirayı çıkaracak, eleman paralarını ve vergilerini ödeyecek ondan sonra kazanç elde ederse de evine bakacak. Bu kiralarla bu çok zor bir iş” şeklinde ifade etti. Alsancak’ta birde genel itibari ile gayrimenkulleri olan insanlar Alsancak’ın yerlileri olduğunu dile getiren İnce, “Çoğunun da kazançları kendi elde ettikleri kazanç değil, çoğu Levanten, annesinden babasından kalma yani sadece bir dükkânı bir evi yok. Aylık kira gelirleri 50,60 bin lirayı geçen insanlar var, bir dükkânı kiraya vermiş ya da vermemiş ne olacak mantığındalar. Lokasyon Alsancak olduğu için böyle söylüyorum ama küçük yerlerde bir dükkânı olan insan bir an önce kiraya verip geri dönüşüm sağlasın diye çabalar. Alsancak’ta insanların çoğu zengin olduğu için dükkânım dursun diyor” dedi.
     Birde ekonominin dışında en büyük etkenin alışveriş merkezleri olduğunu belirten İnce, “Bugün bir AVM’ye gittiğinizde kuaföründen, tekstiline kadar her şey var. Buda doğal olarak esnafı öldürdü, şimdi burada herhangi bir markanın olması fark etmiyor,  yani Alsancak’ta kira bedelini çıkaramıyorsa AVM’de de dükkân açmayı tercih ediyor. Sirkülasyon çok fazla çünkü tüm insanlar AVM’ye gidiyor. Alışveriş merkezlerinde belki kiralar daha yüksek ama orası en azından halka hitap ediyor yani ne arz ediyorsa talep anlamında karşılıyor” şeklinde konuştu. Geçen yıla oranla müşteri potansiyelini kıyaslarsak yüzde 30, 40’a yakın düşüş var diyen İnce, “Gayrimenkul sektörü çok sekteye uğradı, insanlar artık alternatiflere yani dövize, altına yatırım yapıyor. Örneğin bugün 300 bin liraya bir ev satıyorsunuz onu bin liraya kiraya veriyorsunuz ama bugün 300 bin lirayı bankaya yatırsanız 4 bin lira faiz alırsınız. İnsanlar riske girip kiracı ile uğraşmak istemiyor, yani bunlar hep etken” dedi.

“Eskiden daha afiş yapıştırmadan kiracı bulurduk”
     İnce sözlerine şöyle devam etti: “Alsancak’taki dükkânları eski canlılığına kavuşturmak için öncelikle genel anlamda bir politika izlenmesi lazım. Türkiye genelinde ekonominin canlandırılması gerek, daha sonra mal sahiplerinin de gelmeyen gelirin eksikliğini hissetmesi lazım ve kiraların daha makul duruma gelmesi lazım. Yani etkenlerin en başında bunlar geliyor. Eskiden Alsancak’ın bazı yerlerinde afiş yapıştırmadan, kiracı içerisindeyken dükkân verirdik. Şuan afiş yapıştırıyorsunuz aylarca dükkânlar duruyor. Son 5 senedir ne durumdan ne durumlara geldik.”

“Dolar kurunun artması esnafı çok etkiledi”
     Alsancak semtinde doğup büyüdüğünü ve yıllar öncesinde Alsancaklı olmanın ayrıcalık olduğunu söyleyen Alsancak Hareketi Derneği Başkanı Yeşim Turbil ise Levantenler, Yahudiler ve Rumların aynı yerde ama farklı kültürün içerisinde güzel bir mozaik olduklarını belirtti. Turbil, son 25 yıl içerisinde böyle bir Alsancak’tan şuan ki konuma gelmesinin sebebini ise çok fazla göç alması, Levantenlerin yaşlılarının vefat etmesi ve çocuklarının başka ülkelere yerleşmesiyle müthiş bir doku değişikliği olmasına bağlıyor. Birde bu doku değişikliğinin üstüne Türkiye’nin ekonomisinin çok bozulduğunu dile getiren Turbil, doğal olarak Alsancak’taki esnafında bu durumdan çok fazla etkilendiğini söyledi. 5 yıldır Alsancak’ta mekân işlettiğini belirten Turbil, “Dolar kurunun artması esnafı çok fazla etkiledi. Geçtiğimiz yılbaşından itibaren sadece alkole 4 kez zam geldi, alkole gelen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammı ile fabrikada 30 liraya mal edilen bir ürünü biz 130 liraya alıyoruz. İnsanlar artık ‘alkollü içeceğini al gel’ diye bir uygulamaya başladı ve böyle durumda insanlar para kazanamıyor. Birde diğer taraftan baktığımızda benim işletmem resmi bir yer, denetlemeye gelen kişilere insanların kendisinin alkollü içeceğini getirdiğini anlatamayız, ayrıca bu nedenle yüksek miktarda ceza da söz konusu. Alsancak’taki birçok mekân ekonomik sıkıntılardan dolayı bu uygulamayı yapıyor. Bunlar bana artık son çırpınışlar gibi geliyor oysa ben direnebildiğim kadar direneceğim ve bu uygulamayı yapmayacağım” şeklinde ifade etti.

“Dükkânlar yüksek kiralardan birkaç ayda kapanıyor”
     Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki kiraların çok yüksek olduğunu söyleyen Turbil, “Yüksek kiralara rağmen dükkânlar tutuluyor, insanlar içerisine masraf ediyor ama birkaç ay içerisinde kapanıyor” şeklinde konuştu. Ayrıca faturalara da sürekli zam geldiğini vurgulayan Turbil, “Elektrik sürekli zamlanıyor, kira, elemanın maaşı, sigorta derken masraflar yükseliyor” dedi.
     Diğer dükkânların durumlarının daha kötü olduğunu belirten Turbil, Alsancak’ta artık mobilya dükkânı kalmadığını birçok sektörün de Alsancak’ı terk ettiğini etti. Daha önceki yıllarda Alsancak’ın çok fazla tercih edilen ve alternatifi olmayan bir semt olduğunu söyleyen Turbil, “Şimdi Bornova, Buca, Karşıyaka gibi birçok semtlerde farklı satış mağazaları var. Mesela Karşıyaka’nın çarşısı daha doyurucu, Alsancak’ta ise çarşı, daha az alışveriş yapan ile dolu. Artık buralar daha çok eğlence ve kafe yerlerine dönmeye başladı” şeklinde konuştu.

“Alsancak artık ‘gel geç’ tarzı oldu”
     Alsancak için daha çok ‘gel geç’ tarzında bir semt olmaya başladığını dile getiren Turbil, insanların buraya gelerek sadece yiyip, içip gittiklerini belirtti. Alsancak semtinde gündüz ve gece nüfusu arasında ciddi bir fark olduğunu ifade eden Turbil, gündüz çalışan sayısının çokluğunun, lokantaların ve kafelerin açılmasına sebep olduğunu söyledi.
     Ayrıca Alsancak’taki dükkân sahiplerinin bazılarının yurtdışında yaşadığını ve ekonomik gelişmelerden bilgileri olmadıklarını belirten Turbil, “Bazı dükkân sahipleri ile emlakçılar anlaşma yapıyor ve emlakçılar dükkânı takip ediyor. Hatta bazen duyuyoruz kiracı değişiyor ama dükkân sahibinin haberi olmuyor. Dolayısıyla mal sahipleri ne kadar yüksek kiraya verirse bu olay emlakçıların işine geliyor ve bu yüzdende kira rayiçlerini yükselttikçe yükselttiler” şeklinde ifade etti.

“Gayrimenkul sahipleri orta yol bulmalı”
     Turbil sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüzyıllarca bir kültür yaşamış ve yaşatmış Alsancak’ın sadece iş yeri olmasına gönlüm razı değil. Biz burada esnafla, yaşayanlarla büyük bir aileyiz, tekrar küskünlükleri barıştırıp ara yolu bulmak ve Alsancak’a gerçekten güzel hizmetler getirmek lazım. Dükkânlar konusunda da Sivil Toplum Kuruluşları’na (STK), çok iş düştüğüne inanıyorum. Ayrıca gayrimenkul sahiplerinin de artık bunları görüp orta yolu bulması daha doğru gibi görünüyor.”


+ Benzer Haberler
» Fazla kafein migreni tetikliyor
» “İstilacı balıklar ekonomiye kazandırılmalı”
» Patateste üretim değil, ithalat planlaması
» Bal ihracatçısı devlet desteği bekliyor
» “Aile hekimliği mesleği cazip olmaktan çıktı”
» “5 yılda 2 bin kümes kapandı”
» “Türkiye, İranlı’lar için güvenli bir ülke”
» Kamyoncular dijital takografa hazır değil
» “Vitaminler reçetesiz satılmamalı”
» Promosyon sektörünün 2023 hedefi 10 milyar TL


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.01.2020
  Ticaret 29.01.2020
  Ticaret 28.01.2020
  Ticaret 27.01.2020
  Ticaret 25.01.2020
  Ticaret 23.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni