• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Almanya’ya ihracat ‘kriz’ dinlemedi

03 Ağustos 2017 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Almanya’ya ihracat ‘kriz’ dinlemedi

   ► EMD 9. Altın Kalem Ekonomi Basını Başarı Ödülleri Töreni’nde konuşan Tüfenkci: Yeni pazarlarla ihracattaki artış, üretimimizdeki artışları da beraberinde getirecek.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Temmuz ayı itibariyle en çok ihracatı Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere’ye yaptık. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2017 yılı Temmuz ayında ihracat kalemlerimizin başında “Motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler”, “Kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler” geldiğini söyledi. Tüfenkci, “Son 12 aylık dönemde, İhracatımız bir önceki yıla göre % 7,5 oranında artarak 151 milyar dolara, dış ticaret hacmimiz ise bir önceki yıla göre % 8,3 oranında artarak 365 milyar 213 milyon dolara ulaştı. 2017 yılının ilk 7 aylık döneminde,  toplam ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,67 artarak 90 milyar 96 milyon dolar oldu. Önümüzdeki dönem yeni pazarlarla ihracattaki artış, üretimimizdeki artışları da beraberinde getirecek” dedi.

"İhracatımız bu yıl atılıma geçti"
     Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) tarafından düzenlenen "9. Altın Kalem Ekonomi Basını Başarı Ödülleri" töreninde konuşan Tüfenkci, Türkiye için 2016'nın zor bir yıl olduğuna değindi.  Tüfenkci, "Biz her alanda zorlu bir mücadelenin içindeyken ekonomimizle ilgili olumsuz algı oluşturmak için pusuda bekleyen kuruluşlar harekete geçti.

     Ekonomideki olumlu gidişatı çarpıtan kredi derecelendirme kuruluşları siyasi kararlarla notumuzu düşürdü.  Bunlara rağmen biz 2016'da yüzde 2,9'luk büyüme yakaladık. 2017'nin ilk çeyreğinde ise yüzde 5 büyüyerek birçok gelişmiş ülke ortalamasını geride bıraktık. Küresel ihracatın yüzde 3,3 azaldığı 2016'da, sadece yüzde 0,9 azalan ihracatımız 2017 yılıyla beraber atılıma geçti” diye konuştu.
     Tüfenkci, Bakanlıkça açıklanan temmuz ayı dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirmesinde, ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28,69 artarak 12 milyar 644 milyon dolar, ithalatın ise yüzde 45,84 artışla 21 milyar 432 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi.

     Hükümet olarak yapısal reformları gerçekleştirirken, üretimi artıran politikalara da ağırlık verdiklerini vurgulayan Tüfenkci, "İnşallah önümüzdeki dönem yeni pazarlarla beraber ihracattaki artış, üretimimizdeki artışları da beraberinde getirecek” dedi.  Toplumun habere, bilgiye ve fikre ulaşmasını sağlayan basın-yayın kuruluşlarının kamuoyu oluşturmak ve kamu vicdanının sesi olmak gibi hayati bir göreve sahip olduğunun altını çizen Tüfenkci, "Mesleğin yıpratıcı koşullarına ve çetin şartlara rağmen her durumda haber peşinde koşan, tek bir kare ve açıklama için saatlerce bekleyerek mesleklerini en iyi şekilde icra etme gayretinde olan gazetecilerimizin gösterdikleri çaba övgüyü hak etmektedir" dedi.

Piyasalara güven artıyor
     Tüfenkci piyasalara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Tüketici güven endeksi Temmuz ayında aylık bazda %1,9 oranında artarken 2016 yılının sonundan beri ise %12,5 oranında güçlenmiş durumda. Temmuz ayı itibarıyla hizmet sektöründeki güven %5 oranında, perakende ticaret sektöründeki güven %6,6 oranında artış gösterdi. Her iki sektördeki güven endeksi hesaplamasında 100 eşik değerinin üstünde olmamız mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliği ifade etmektedir.

     Ayrıca  2017 yılı temmuz ayında toplam 10 bin 166 firma kurulurken, kapanan firma sayımız 2 bin 229 oldu. Yine bu ay kurulan esnaf ve sanatkar işletme sayımız 15 bin 896 iken 6 bin 483 esnaf ve sanatkâr işletmemiz ise kapandı.” Tüfenkci, ayrıca gazetecilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesinin hükümetin önemsediği ve öncelik verdiği konular arasında yer aldığını belirterek, basının 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde dünyaya örnek olacak bir yayıncılığa imza atığını da kaydetti.

     Ekonomi Muhabirleri Derneği Genel Başkanı Turgay Türker de ekonomi alanında muhabirlik yapmanın kolay olmadığının altını çizerek, "Her gün okuduğumuz, izlediğimiz haberler büyük emek ve çabalarla hazırlanırken arkadaşlarımızın tek gayesi halka doğru haberi ulaştırmaktır. Medya kuruluşlarında muhabir kadroları her geçen gün daralıyor.  Bu konuda medyaya destek verilmeli" dedi.

     EMD 9. Altın Kalem Ekonomi Basını Başarı Ödülleri Töreni’nde konuşan Tüfenkci: Yeni pazarlarla ihracattaki artış, üretimimizdeki artışları da beraberinde getirecek.

Altın Kalem Ödülleri"
     Ekonomi gazeteciliğinde, bir gazetecilik örgütü tarafından verilen ilk ödül olan "Altın Kalem Ödülleri", gazete, dergi, televizyon, radyo, internet gibi herhangi bir yayın organında yayımlanan ekonomi alanındaki haber ve programları kapsıyor. EMD'nin Altın Kalem ödülünü alan eserler ve gazeteciler şöyle:
1- Ekonomi Gazete Haberi (Ulusal):
     Köprü ve Otoyollarda Milyarlık Kaçak-Deniz Çiçek (Habertürk)
2- Ekonomi Gazete Haberi (Yerel):
     Maden Bitince Turizm Başlar-Tuğçe Doğaneli Kamacı (Ege Telgraf Gazetesi)
3- Ekonomi Köşe Yazısı:
    TÜİK'ten İnanılmaz Hata-Alaattin Aktaş (Dünya Gazetesi)
4- Ekonomi Dergi Haberi:
    Bu dalda ödüle değer çalışma bulunamadı.
5- Ekonomi Ajans Haberi:
    Kuru Göz Damlasıyla 100 Milyon Liralık Zarar-Özcan Yıldırım (AA)
6- Televizyon Haberi-Röportaj:
    Asgari Ücret Düşecek-Ahmet Ergen (NTV)
7- Radyo Ekonomi Haberi-Programı:
    Bu dalda ödüle değer çalışma bulunamadı.

 


+ Benzer Haberler
» Kurulan şirket sayısı yüzde 32,67 azaldı
» Palandöken, “Gıda ürünlerindeki KDV karmaşası son bulmalı”
» İzmir İtalyan Ticaret Odası’ndan fuar çağrısı
» Yaş Meyve Sebze Sektörü Ortaca’da buluştu
» “26 milyar $ katma değer sağladık”
» Borsa’dan tarım alanında proje fikri olan gençler için ödüllü yarışma
» Şişecam’ın kredi notuna Fitch’ten teyit
» Didim D-Marin’de Petrol Ofisi ve Asmira farkı
» Temsa Bayisi Yaşaroğlu ilk yarıda satış hedefine ulaştı
» Şehit Polis Kesikoğlu’nun adı Urla’da yaşayacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.07.2018
  Ticaret 21.07.2018
  Ticaret 20.07.2018
  Ticaret 19.07.2018
  Ticaret 18.07.2018
  Ticaret 17.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni