• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Almanya’da eğitimin anahtarı TELC

07 Ekim 2021 Perşembe 10:00
12
14
16
18

Almanya’da eğitimin anahtarı TELC

           HABER MERKEZİ      
     Gurbetçi iki kardeşin 23 yıl önce İzmir’de kurduğu Almanca eğitim kurumu DAS Akademie, düzenlediği uluslararası Almanca yeterlilik sınavı TELC ile, İzmir’e Türkiye’nin pek çok şehrinden hatta dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda öğrencinin gelmesini sağlıyor. Her ay 100 öğrencinin katıldığı sınavlar ile İzmir turizmine de katkı sağlanıyor.
     “Avrupa Dil Sertifikaları” anlamına gelen TELC sınavı, Almanya’da üniversite eğitimi almak ve çalışmak isteyenlerin geçmek zorunda oldukları yeterlilik sınavı. Bu yıl da Azerbaycan, Suudi Arabistan, İran, İtalya ve Moldova gibi ülkelerden TELC sınavına girmek için DAS Akademie’ye gelen öğrencilerle İzmir, son yıllarda ülkemizde Almanca’nın merkezi haline geldi.  

     Almanya’ya çalışmak için gidip ülkeye dönüş yapan işçi bir ailenin çocukları olan Nilgün Akdoğan ve ağabeyi Nezih Sorguç’un 23 yıl önce İzmir’de kurduğu DAS Akademie, bugün başarılı işler yaparak Türkler’in gururunu kabartıyor. Almanca öğretmeni ve Das Akademie Kurucu Ortağı Nilgün Akdoğan, İzmir’de TELC sınavını uygulayan lisans partnerlerinden biri olarak uluslararası standartlara uygun, adil, şeffaf ve güvenilir dil sınavları yaptıklarını vurgulayarak, “Almanya’da eğitimin anahtarı olan TELC sınavına DAS Akademie’de girmek için, ülkemizin farklı şehirlerinden ve yurtdışından çok sayıda başvuru alıyoruz. Özellikle son bir yılda bu başvurular rekor düzeyde arttı” dedi. 

“ALMANYA’DA MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ VE DOKTORLUK İÇİN İLGİ BÜYÜYOR”
     TELC’in 45 yıllık, son derece kapsamlı bir sınav olduğuna dikkat çeken Akdoğan, “Almanya üniversiteleri özellikle mühendislik eğitiminde çok başarılı. Avrupa’da öğrenim görme hayalinin peşinden koşan sadece Türkiye’de değil, Azerbaycan, İran başta olmak üzere Türki Cumhuriyetler’de de çok fazla öğrenci var. Almanya’da sadece üniversite eğitimi için değil, sağlık alanında çalışmak isteyen tıp doktorlarının da sertifikaya sahip olmaları gerekiyor. TELC Medizin FSP sınavı ise tüm dünyada sadece belli başlı sınav merkezlerinde yapılıyor. Tıp Almancası bilgisini sertifikalandırmak ve Almanya’da çalışmak isteyen tıp doktorları da DAS Akademie’de düzenlenen TELC Medizin FSP sınavına bu sebeple büyük ilgi gösteriyorlar” dedi.

“KENT EKONOMİSİNE DE KATKISI VAR”
     TELC sınavına girmek için kente birçok kişinin geldiğini, bu sirkülasyonun İzmir ekonomisine de faydası olduğunu söyleyen Akdoğan, “DAS Akademie’ye TELC sınavı için gelenler aynı zamanda İzmir’in tarihi ve turistik dokusunu da keşfediyor, çevresindeki ören yerleri başta olmak üzere farklı lokasyonlarını görmek için burada daha uzun kalıyorlar. Biz de web sayfalarımızda İzmir ve çevresini tanıtıcı rehber niteliğinde bilgilere yer veriyoruz. Bugün kentler çağını yaşıyoruz ve ülkelerden çok kentler ön planda. Kentler turizm anlamında sadece deniz-kum-güneş imkanları için ziyaret edilmiyor. Sağlık turizminden, eğitime kadar birçok alternatif imkanları sunmak kent için büyük bir güç. Biz de işin eğitim ayağında İzmir’e böyle bir misyon yükleyebiliyorsak, ne mutlu bize” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı vak’a sayısının üzerine çıktı
» Piyasalarda ‘faiz’ yangını
» Merkez Bankası’ndan faizi %16’ya indirme kararı
» Güzellik sektörü Fuarizmir’de buluştu
» Otopark Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı
» Dernekler toplantılarını elektronik ortamda yapabilecek
» Tüketici güven endeksi Ekim’de %3,6 azaldı
» Yurt içi turizm yüzde 78,0 arttı
» Başkan Soyer’den üretici kooperatiflerine müjde
» ABD-İzmir ilişkileri geliştirilecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni