• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Almanya ile açılan yeni sayfaya sanayici desteği

10 Mart 2018 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Almanya ile açılan yeni sayfaya sanayici desteği

           HABER MERKEZİ     
     Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann’ın Ege Bölgesi Sanayi Odası ziyareti, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerde yeni bir dönüm noktasının işareti oldu. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu, Türkiye ile Almanya arasında yüzyıllara dayanan köklü ilişkilere ülkelerin kendi iç politikalarındaki süreçler nedeniyle zarar verilmesi yerine ekonomi dahil olmak üzere her alanda değerlendirilip güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Almanya Büyükelçisi Erdmann da, geride kalan 1.5 yıllık sürede iki ülke arasında yaşanan soğukluğun diyaloğun şart olduğunu gösterdiğini ve Almanya ile Türkiye’nin birbirine ihtiyacını ortaya koyduğunu ifade etti.

     Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Erdmann, Almanya İzmir Başkonsolosu Dr. Rainer Lassig ile birlikte Ege Bölgesi Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Heyete ev sahipliği yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gökçüoğlu, kurumlar arasında sıkı işbirliği ve yakınlığa vurgu yaparken, “Oda yönetimi olarak geride bıraktığımız 2009-2017 döneminde Almanya ile bakan düzeyinde de katılımların olduğu 47 aktivite gerçekleştirdik. Daha geçtiğimiz ay Aachen’de model fabrika ziyareti yaptık. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile McKinsey desteğiyle ve EBSO koordinasyonunda İzmir’de model fabrika kurarak sanayicimize Sanayi 4.0’ı ve dijitalleşmeyi somut örneklerle anlatmak istiyoruz” dedi.

     İzmir’in bir sanayi şehri olduğunu belirten Gökçüoğlu, EBSO çatısı altında temsil edilen 64 değişik sektördeki üretim çeşitliliğine de dikkat çekti. İbrahim Gökçüoğlu, “İzmir; sanayisi, ticareti, turizmi, lojistik avantajları, yatırım avantajları sunan organize sanayi ve serbest bölgeleri, nitelikli işgücü, sosyal yaşamı ve iklimiyle batıya en yakın ve yaşanılacak kenttir. 2017 yılında Türkiye’nin Almanya’ya ihracatı 15 milyar 121 milyon dolar, ithalatı da 21 milyar 302 milyon dolar olarak gerçekleşirken İzmir’in ihracatı 1 milyar 116 milyon dolar, ithalatı da 988 milyon dolar oldu. Bir başka ifadeyle İzmir cari açık değil dış ticaret fazlası veriyor” diye konuştu.

Güçlü ilişkilerle ilerleyelim
     EBSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gökçüoğlu, Türkiye ile Almanya arasında yüzyıllara dayalı bir ilişki bulunduğuna işaret ederken, şu görüşleri dile getirdi:
     “Ülkelerin kendi iç politikalarındaki süreçlerin köklü ilişkilere zarar vermemesi gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin ekonomi dahil olmak üzere her alanda daha ileri noktalara ulaşması için aramızdaki bağları güçlendirelim. Ülkeleri yöneten hükümetler zamanla değişir ancak ülkeler yerinde duruyor. Dostluk yönündeki bakış açıları değişmemeli. Sorunlar, önyargısız görüşüldüğünde ve ülkeler özeleştiri yaptığında çözülür. Türkiye’ye karşı önyargı ile bakılmaması için birlikte çaba gösterelim.”

Almanya’nın üretim üssü
     Almanya Büyükelçisi Erdmann da, İzmir’de Almanya Başkonsolosluğu ile EBSO arasındaki yakın ve olumlu işbirliğinin sürdürülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İzmir’e “Almanya’daki üretim yerinin devamı” gözüyle baktıklarını söyleyen Martin Erdmann, “Alman şirketleri burada da bir katma değer oluşturuyor. Hugo Boss 3 bin 250 kişiye doğrudan iş imkanı sağlıyor. Enercon burada yatırım yaptı. Manisa’da Bosch var. Türkiye’de toplam 17 bin çalışanı olan ve 3.5 milyarlık ciro yapan Bosch üretimi bir hafta durdursa Almanya’daki otomotiv endüstrisi iflas eder. Ayrıca Türkiye’nin genç nüfusu da büyük potansiyel” dedi.

Birbirimize ihtiyacımız var
     Geride kalan 1.5-2 yıllık sürede Almanya ve Türkiye arasındaki siyasi ilişkilerde soğuk bir dönem yaşandığını hatırlatan Büyükelçi Erdmann, “Bu süre içinde her iki tarafın da sonuçları öngörülemeyen hataları oldu, olaylar birbirini tırmandırdı. Ancak her kötü şeyden bir iyilik çıkacağına inanıyorum. Bu sürecin sonundaki iyilik, birbirimize ihtiyacımız olduğunu, konuşmanın şart olduğunu ortaya koymasıdır. Ülkelerimiz arasındaki gerginlik aile içi tartışma gibi, bunu geride bırakmanın zamanı geldi. Ben bu konuda iyimserim” değerlendirmesini yaptı.

 


+ Benzer Haberler
» 50’yi aşkın diplomalı Türk uzman Akkuyu Nükleer Şirketi’nde işe başlayacak
» Çin Demiryolları’nın kilidi Türk şirketinden
» Hyundai Türkiye’nin yeni başkanından yükseliş’e ziyaret
» Renault ve Dacia yenilikleriyle 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda
» Turizm harcamalarında kredi kartı taksit sayısı artırılacak
» S&P: Ülkelerin dış borcu ilk kez 50 trilyon doları bulacak
» Her halinizi bu sergide bulacaksınız
» Baraner, “70 ülkeden gelecekler”
» Horeca Fuarı’nda Poyraz zeytinyağı yemeklere lezzet kattı
» Ege Serbest Bölgesi sıfır atık projesinde öncü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.02.2019
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni