• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Alimoğlu: Yüzde 90 ihracat ağırlıklı çalışıyoruz

29 Mart 2017 Çarşamba 06:00
12
14
16
18

Alimoğlu: Yüzde 90 ihracat ağırlıklı çalışıyoruz

   ► 77 yıldır doğaltaş sektöründe olan Alimoğlu Marble, 23. Marble – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarında çok yoğun ilgi gördü

           KENAN YEŞİL     
     Firma olarak Yüzde 90 ihracat ağırlıklı çalıştıklarını belirten Alimoğlu Mermer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Sami Alimoğlu, doğaltaş sektörünün 2016 yılı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kur artışlarının ihracat yapan firmalar için bir avantaj olarak gözükmesinin doğru olmadığını belirten Alimoğlu, “Firma olarak yüzde 90 ihracat ağırlıklı çalışıyoruz. İhracat yapan firmalar için dolar veya Euro artışı bir avantaj olarak gözükebiliyor. Ama bu artış bizim maliyetlerimize etkiliyor. Bazı pazarlarda bu döviz artışı kendi para değerlerinin düşmesine sebep oldu. Bu sebepten dolayı indirim isteniyor. Biz gücümüz olduğu için direnebiliyoruz ama eğer bir firma bu indirimlere kapılıp fiyatını indirirse tekrar artıramıyor. Böyle dönemler için bu durum bir dezavantaj olabiliyor. Geçtiğimiz yıl biz iyi bir yıl geçirdik. Bu yıl daha iyi olmasını istiyoruz. Çin bu yıl biraz daha hareketli olacak gibi gözüküyor” dedi.

     “Çin daralmaya girdiği zaman 2017’de beklenti hem onların tarafında hem bizim tarafında artış olmasıydı” diye konuşan Mehmet Alimoğlu şöyle devam etti: “Geçtiğimiz hafta Xieman fuarındaydık. Kıpırdanmayı orada gördük. Sipariş ve talepler var. Bu talepleri önümüzdeki günlerde cevap vereceğiz. Geçen seneye göre Çin’i daha iyi görüyoruz. Xieman’deki görüşmelerimiz çok olumlu geçti. Ocaklarımızda taşlar hazır olduğunda ziyaretler olacak.  Fuar bitti ve önümüzdeki süreçte sektörün 2017 yılını çok daha net bir şekilde göreceğiz.”

     Üretimini gerçekleştirdikleri ürünleri hakkında bilgiler veren Alimoğlu, “Bizim firmamız traverten firması. Denizli traveteni çok bilinen bir ocak. Ağırlık onu çalışıyoruz. Çin, Hindistan bu pazarlarda sattığımız narsist taşımız var. Çok talep görüyor. Bu yıl yine Çin tarafında narsist taşımızdan umutluyuz. Türkiye içerisinde birçok lüks projede kullanılıyor. Mimarlar bu taşı tercih etmeye başladı. Yine beklentimiz bu taşın o lüks projelerde kullanılması. Çünkü çok güzel ve dekoratif bir taş. Bu sene traverten ve narsist ağırlıklı olacak. Eskişehir Şehit Gazi ilçesinde olan Oniks ocağımızı yeniden çalıştırmaya başladık. Bu sene çok güzel bir damarımız var orada. Oniks ocağımızdan da umutluyuz. Oniks taşın özelliği ise ışık geçirebilen çok dekoratif bir taştır. Lüks projelerde, otellerde, lobilerde, resepsiyonlarda sık kullanılıyor. Bu taşımız için yine Çin tarafında görüşmelerimiz var” diye konuştu.

     İzmir Marble çok önemli bir fuar
     İzmir Marble fuarının kendileri için çok önemli bir fuar olduğunu vurgu yapan Alimoğlu, “İzmir Marble fuarı bizim için çok önemli bir fuar. Şu an çok fazla fuar var ve bu fuarlara çok fazla vakit ayırıyoruz. Sene içinde katılacağımız fuarlarla ilgili bir plan hazırladık. İzmir Marble fuarı, Çin Xieman, İstanbul Yapı Fuarı ve bir tane de sene içerisinde bonus fuar koyuyoruz. Gittiğimiz bu bonus fuardan iyi talepler aldığımızda tekrar gidiyoruz.  Ama İzmir Marble fuarı bizim için vazgeçilmez. Sektörde beklentimiz yüksek. Görüşmelerimizde insanların referandumu beklediği izlemini aldık. Hem inşaat firmalarının hem müteahhitlerin referandumu beklediğini gördük. Referandum sonrası inşaat sezonu açılacak. İzmir’deki Marble ve Çin’deki Xieman fuarından sonra Türkiye’deki mermer sektörü hareketleniyor” şeklinde konuştu.

     Alanya’da otel projesi
     Yıl içerisinde Alanya’da bir otelin dış işleri için önemli bir projeyi gerçekleştireceklerini aktaran Alimoğlu, “Bizim bu yıl içerisinde sipariş ve üretim anlamında dolu bir planımız var. Bir tane büyük bir proje yapacağız. Alanya’da bir otel projesi var. Otelin dış cephe işini karşılayacağız. Çok büyük bir proje. İç piyasada doluyuz. Dış piyasada da bloklar üzerinde projelerimiz devam ediyor. Çin tarafında ürettiğimizi satarsak çok daha mutlu olacağız. Fuarlardan beklentimiz ise yeni müşteriler kazanmak. Fuar sayesinde ilişkilerimizi sıcak tutuyoruz” ifadelerini kullandı.

     Mermer sektöründe en büyük zorluk bürokrasi
     Mehmet Alimoğlu, Devletin teşvikler konusunda genelde fuar noktasında teşvikler yaptığını belirterek, “Mermer sektöründe en büyük zorluk bürokrasi. Özellikle ocaklarla ilgili bürokrasi işlerinde çok sıkıntılar çekiyoruz. Bir ocağın açılma izinleri 2 yıl sürebiliyor. Orada bürokratik zorluklar karşımıza çıkıyor. Bazen iş güvenliği ile ilgili zorluklar çıkıyor. Bu zorluklar iş durdurabilme noktasına kadar gidebiliyor. Bürokratik işlemlerin sektör temsilcilerini yormaması lazım. Teşviklerden çok bu tür bürokratik engellerin ortadan kaldırılarak mermer sektörünün önünün açılması gerekiyor. Çünkü istihdam yaratan, döviz getiren büyük bir sektör. Devletimizin mermer sektörüne daha çok önem vermesi lazım. Çünkü bunlar ülkenin doğal zenginliği. Ülkenin geliri buralardan olacak” diye konuştu.

     Firma ziyaretlerine önem veriliyor
     İhracat yönünde talep varken daha çok üretip daha çok satmak istediklerini belirten Alimoğlu, firma ziyaretlerine önem verdiklerini altını çizerek “Biz ihracat yönünde talep varken daha çok üretip daha çok satmak istiyoruz. Yurtdışı gezilerine, firma ziyaretlerine önem veriyoruz. Çünkü bu ziyaretler çok daha etkili oluyor. Daha iyi tanışma ve kendinizi daha iyi ifade etmek bakımından çok önemli. Fuarlarda bu tanıtma çok zor oluyor. Bu tür planlarımız var. Şu an biz elimizdeki mevcut müşteriyi mutlu ettiğimiz sürece gücümüzü koruyacağız. 2017 yılında beklentimiz çok yüksek değil ama bu dönemde hem Türkiye hem de dünya adına geriye gitmemesi, var olanı korumak bizim en büyük beklentimiz” şeklinde konuştu.

     Eskitme ve mozaik fabrikası
     Ocakçı ve üretici firma oldukları için tasarıma çok fazla yönelmediklerini belirten Mehmet Alimoğlu eskitme ve mozaik fabrikalarında çok ince işlemler yapıldığını söyledi. Alimoğlu, “Rekabet artıyor. İnsanlar ister istemez farklı şeyler yapmaya yöneliyor. Biz daha çok ocakçı ve üretici bir firmayız. Çok fazla tasarım işleri veya proje işleri olmuyor. Yani projeleri uygulayıcı olarak bulunmuyoruz. Genel olarak tedarik kısmındayız. Ama onun dışında bizim eskitme ve mozaik fabrikamız var. Elimizden geldiğince katma değer katmaya çalışıyoruz. Çünkü bunu yapmak zorundasınız zaten. Değişiklik ve yenilik getirmeyen firmalar artık yüzü eskimeye başlıyor. O yüzden bunlar mecburen yapılmak zorunda kalınıyor. Eskitme ve mozaikle beraber fabrikamızdaki atıklarımız değerlenmiş oluyor. Çünkü bedavaya çöpe atacağımız taşları orada değerlendirmiş oluyoruz. Buda bir katma değerdir. Fabrikamızda ustalarımız çok özel işler yapıyorlar.  Çok daha ince, emek isteyen bir iş. Eskitme ve mozaik için yaklaşık 6 ay gibi bir zaman harcanabiliyor. İyi taşın müşterisi hazır. İyi taşı herkes alıyor. Mühim olan satamadığınız taşları satabilmek, onları bir şekilde değerlendirmek. Sektörün asıl kazancı orada” dedi.

     Kültür-Sanat’a önem veren firma
     Sosyal sorumluluk ve kültür sanat alanında projeler yaptıklarını belirten Alimoğlu, “Afyon’da Alimoğlu Kültür Sanat derneğimiz var.  Orada Afyon Kocatepe Üniversitesi ile beraber çok fazla çalışma yapıyoruz. Korolar yapıyoruz, halkımıza ücretsiz kurslar yapıyoruz. Kültür sanata yönelik aktiviteler yapıyoruz. Birçok projemiz var. İki tane müzemiz var. Biri şehir merkezin ve orada antika eserler ve Afyon’un eski kültürünü paylaşıyoruz. Diğeri de Afyon Kocatepe Üniversitesi Konservatuar bölümünde müzik aletleri müzemiz var. Avrupa ve Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise 5. Büyük müzik aletleri müzesidir. Güzel bir müze, çok ziyaretçi çekiyor. Şehrimize ve ülkemize çok bağlıyız. Elimizden geldiğince ülkemizi yurtdışında temsil ediyoruz. Hem de bu şekilde halkımıza katkıda bulunmaya çalışıyoruz” diye konuşarak sözlerini tamamladı.

 


+ Benzer Haberler
» “Türkiye küçükbaş için cennet”
» Etten sonra peynir de cep yakıyor
» Hurma fiyatları yüz güldürdü
» Bekleyerek hayatta hiçbir şey olmaz
» “Tarımın geleceği bor”
» “Çiftçi, toprağını işlemekten vazgeçti”
» “İtalyan ayakkabısı ile aşık atsak da pazarlamada geriyiz”
» Tire dağ köyleri kooperatifleşiyor
» Doğal gaz dağıtımına 2018’de 1,7 milyar TL yatırım
» “Tarım Foça’nın önceliğidir”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2018
  Ticaret 21.05.2018
  Ticaret 19.05.2018
  Ticaret 18.05.2018
  Ticaret 17.05.2018
  Ticaret 16.05.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni