• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Ali Serdar Süalp ►TİM’den SESLER
12
14
16
18
15/11/2021 06:17
Çocuksu Yetişkinlerle Nasıl Anlaşırız

TİM DANIŞMANLIK
danismanlik@tim.com.tr
www.tim.com.tr

     İdeal olarak, bir iş yerinde herkes sakin, rasyonel, yetişkin bir şekilde davranması beklenir. Ama gerçekte hiç de böyle değildir. Mesela bazı insanlar asla tamamen büyümezler. Profesyonel kariyeriniz boyunca birçok kereler olgunlaşmamış patronlar, iş arkadaşları veya çalışanlarla uğraşmak zorunda kalacak ve ne yapacağınız konusunda emin olamayacaksınızdır. İşte çocuksu yetişkinle uğraştığınızda akıl sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak bazı işaretler ve öneriler.

Öfke Nöbetleri
     Bu grup genellikle iktidara sahip olmanın başkalarına istedikleri gibi davranma hakkı verdiğine inanan olgunlaşmamış insanlardan oluşur ve ne yazı ki bazı üst düzey yöneticileri de içerir. İki yaşındakiler gibi, öfke nöbetleri geçiren bu insanlar her işin kendi arzuladıkları gibi gitmesini bekler. Bu nedenle de arzularını engelleyen herkesi bir şekilde elimine etmek için çaba gösterirler.
     Uygun yanıt: Öfke nöbetine en iyi yanıt hiç yanıt değildir.  Böyle durumlarda karşınızdaki ile medenice konuşma yapmak için onun yeterince sakinleşmesine kadar sessiz ve sakin kalın.  Eğer çok uzun sürerse, oradan kibarca ayrılıp uzaklaşın. Asla korku, öfke veya başka bir duygusal tepki göstermeyin, çünkü vereceğiniz öfkeli tepki karşınızdaki için çok ödüllendirici olacaktır. Birisi bu kadar çocukça   davrandığında, siz yetişkin olmalısınız.  

Kötü niyetli masallar
     Bazı insanlar masal anlatmaktan ve meslektaşlarını ispiyonlamaktan hoşlanır. Bu çok açık bir şekilde çocukça olabilir: “Serdar geçen hafta öğle yemeğinden iki kez geç döndü.”Ya da daha profesyonel bir dilde ifade edilebilir:“ Serdar’ın proje grubu her ne kadar iyi bir çaba gösterse de belgelerini asla zamanında alamadık. Bu yüzden tüm proje gecikti.”
     Uygun yanıt: Masalı anlatan ile doğrudan yüzleşilmesi gerekir. Bilgiler yanlışsa, karşınızdakine bunu bildirin ve başkalarının sahip olabileceği hatalı izlenimleri düzelttiklerinden emin olun. Bilgi doğru ise ancak sizin için zararlıysa, ondan endişelerini başkalarına götürmeden önce lütfen sizinle paylaşmasını isteyin.  Bazen bir çalışma grubunun bir üyesi diğer herkesle dalga geçebilir, bu durumda, tüm grubun sorunla yüzleşmesi gerekebilir.  

Oyuncaklarını Paylaşmamak  
     İşbirlikçi iş arkadaşları planları, hedefleri, kaynakları, fikirleri ve bilgileri paylaşmaya isteklidir. Ama bazı insanlar belli ki başkalarıyla iyi oynamayı hiç öğrenemeyen istifçilerdir. Bilinmesinde fayda olan şeyler veya önemli gelişmeler hakkında başkalarına bilgi vermezler. Bu kasıtlı olabilir veya olmayabilir, ancak her iki şekilde de sorun yaratabilir.  
     Uygun yanıt: İstifçilik doğrudan veya dolaylı olarak ele alınabilir. İmkanların nasıl kullanılacağı veya bilgilerin ne zaman paylaşılacağı hakkında bir anlaşma isteyebilirsiniz.  Ancak bazı insanlar asla değişmediğinden, en iyi yaklaşımın hatırlatmaya, istemeye ve takip etmeye devam etmek olduğu zamanlar vardır. İşbirlikçilerle öfkeyle yüzleşmek neredeyse her zaman bir hatadır, çünkü daha az işbirlikçi olarak misilleme yapabilirler.  

Merkezde olmak
     Bazı insanlar, tüm gözlerin ve kulakların kendilerine odaklanmasını isteyen dikkat bağımlılarıdır. Bu davranış aslında oldukça acınasıdır, çünkü genellikle özgüven eksikliğini yansıtır. Ama   acınası olsa da çok sinir bozucu olabilir.
     Uygun yanıt: Yapabileceğiniz   en kötü şey bir dikkat bağımlısına daha fazla dikkat vermektir. Çünkü bu sadece benmerkezci davranışlarını ödüllendirir.  Bu yüzden sorunları veya başarıları hakkında konuşmaya devam ettiklerinde, konuyu değiştirmeniz veya kibarca kendinizi mazur görmeniz gerekir. Bu konuşmalara bağlanırsanız, asla kaçamayabilirsiniz.   Her halükârda bu kişinin daha az bencil olmasını beklemeyin. Dikkat bağımlıları nadiren değişir.

Eşitlerin Rekabeti
     Eşit pozisyonlardaki iş arkadaşları arasında sağlıksız rekabet geliştiğinde herkes acı çeker. Bazı insanlar her zaman kendilerini diğerlerinden daha iyi, daha akıllı veya daha başarılı olduklarını kanıtlamak zorunda hissederler. Tabii ki, minimum psikolojik iç görüye sahip herkes hemen bu kişilerin aslında kendilerini çok yetersiz hissettiği sonucuna varacaktır.  
     Uygun yanıt: Asla “Benim babam senin babanı döver” misali bir böbürlenme konuşması   içinde sıkışıp kalmayın.  Onlar her zaman en iyi hikayenizi aşmanın bir yolunu bulacaklardır. Sadece zararsız böbürlenme ise, samimi bir şekilde “bu güzel” deyin ve konuyu değiştirin. Ama rakibin gerçekten önünüze geçmek için sinsi eylemlerde olabileceğine inanıyorsanız, arkanızı kollayın.    

Ağlaklar
     İçimizi en karartan tiplerden biri de ağlaklardır.  Bu tipler her zaman bir şey hakkında sızlanır veya şikâyet ederler. Onlar için hiçbir şey asla tam olarak doğru değildir ve hiçbir şey hakkında tamamen mutlu olmazlar. Eğer güzel bir gün olduğunu söylerseniz, muhtemelen “İyi de yarın mutlaka yağmur yağacak” diye cevap verirler. Yarısı boş bardak söyleminin bunlar için icat edilmiş olduğunu desek pek de yanlış olmaz.
     Uygun yanıt: Ağlakların davranışlarını ödüllendirmek istemiyorsanız onlarla birlikte şikâyet etmeye ya da sızlanmaya başlamamak gerekir. Eğer yaparsanız, pek yakında Ağlakların şikâyet arkadaşı olacaksınız demektir. Sadece konuyu değiştirin ve odağı geçmiş sorunlardan gelecekteki hedeflere kaydırmaya çalışın. Davranış devam ederse, oradan usulca uzaklaşın.    

Gruplar Oluşturma
     Bazı çalışma gruplarında, küçük bir grup kendilerinin “kemik kadro” olduğuna karar verecek ve başkalarını bu yüce çevrelerine kabul etmeyi reddedecektir. Bunlar birlikte öğle yemeği yiyecek, sohbetlerine başkalarını katmayacak diğerlerini dışarıda tutarak kendilerini özel ve önemli göstermeye çalışacaklardır. Muhtemelen ortaokuldayken de aynı şeyi yapmışlardır.
     Uygun yanıt: Etkileşim kurmak   için daha olgun ve ödüllendirici bir grup bulun. Onlarla çalışmak zorunda olduğunuz süre içerisinde iletişiminizi nazikçe sürdürün ve geri kalan zamanda da onları görmezden gelin. Çocuksu yetişkinler sinir bozucudur. Onlar için üzülmek yerine olgun bir insan olduğunuz için mutlu olun.
     Lafı “çocuksu yetişkinlerin karşınıza hiç çıkmaması dileklerimle” diye bitirmek isterim.

     En içten sevgi ve saygılarımla.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Şehitkamil Belediyesi bayrak ve şapka satın alacak

  ETİK, mesleki eğitim kurumlarıyla işbirliği yapacak

  İZSU’nun 3 milyar 800 milyon liralık 2022 bütçesi kabul edildi

  Bakanlık 3600 için çalışmalarını tamamladı

  Yurtiçi ve Yurtdışı Alım-Satım-İş Teklifleri

  İhale Özetleri

  01 Aralık 2021 Tarihli ve 31676 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Rakamlar riskli seviyelerin devam ettiğini gösteriyor

  PROFİL, TRAPEZ SAC, SAC VİDASI, KESİCİ TAŞ ve BENZERİ MALZEMELERİ SATIN ALINACAK

  3. çeyrekte %7,4 büyüdük

  Sanayici 5 başlıkta destek isteği

  Döviz / Altın

  Ham çelik üretimi ekimde %8 arttı

  İşçi konfederasyonlarından asgari ücrete ortak talep

  HSK, yeni ihtisas mahkemelerini belirledi

  Eczane ve ecza depolarında denetim sürüyor

  HÜFE ekimde yüzde 3,4 arttı

  TCMB ile Türkmenistan MB mutabakat zaptı imzaladı

  Bakanlık 3600 için çalışmalarını tamamladı

  Çiğ süt fiyatına yüzde 47 zam

  “TMO satışlarına uygun fiyatlardan devam edilecek”

  Elvan: Herkesin büyümeden faydalanması önceliğimiz

  Muş: Türkiye ihracatla büyümeye devam ediyor

  Özel markalı ürünler 9 ayda %30 büyüdü

  “2022, ıslah projelerinde hamle yılı olacak”

  Şantiyede hassas işler Hilti’nin yazılımına emanet

  İnci Holding iştiraki ISM Minibar’ın Ar-Ge merkezi Bakanlık tescilini aldı

  Gıdada sürdürülebilirlik için Türkiye’nin yol haritası çizildi

  İhracat rekoru kıran Yorglass’a ödül

  "Depozito iade sistemi ve sıfır atık, döngüsel ekonomiyi tamamlayıcı adımlardır"

  Kanserden korkma, geç kalmaktan kork

  Souvenir Expo Turkey, 2 Aralık’ta İstanbul’da ziyarete açılıyor

  Çukurova Isı, ihracatta büyümeye devam ediyor

  Borsalarda Alım-Satım

  “Kurdaki oynaklık bitmedikçe gayrimenkulde belirsizlik devam edecek”

  ROBOTİK CERRAHİ AMELİYATHANESİ YAPILMASI İLE AMELİYATHANE KATLARINDA TADİLAT YAPILMASI İŞİ

  Hepsipay ve Paycell’den ödemede iş birliği

  Travel Turkey’de Bayraklı rüzgarı esecek

  Düzce İl Özel İdaresi okul inşaatı tamamlatacak

  SU ÜRÜNLERİ İSTASYONU BALIK ÜRETİM TOPRAK HAVUZLARIN BAKIM ve ONARIM İŞİ

  Buca’nın güzellikleri Travel Turkey’de tanıtılacak

  İzmir’de engelsiz hafta

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, “Kara Kış Destek Hattı” hizmete girdi

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Narlıdere Belediyesi Travel Turkey’de

  Beykoz Belediyesi yemek hizmeti alacak

  ALTYAPI ve ÇEVRE DÜZENLEMESİ İŞİ YAPTIRILACAK

  İzmir Sefarad Kültür Festivali başladı

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni