• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Alaçatı Rüzgar Enerjisi Santrali’nin kapasitesi artırılacak

26 Kasım 2020 Perşembe 17:00
12
14
16
18

Alaçatı Rüzgar Enerjisi Santrali’nin kapasitesi artırılacak

   ► Bakan Varank, Alaçatı Rüzgar Enerjisi Santrali’ni, yerli ve milli imkanlar ile yenileyip kapasitesini arttıracağız

           HABER MERKEZİ      
     Koronavirüs salgını dönemini rüzgar sektörünün yıl boyu toplanması adına bir fırsat olarak değerlendirme kararı alan Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği TÜREB, ‘Rüzgar Bize Yeter’ sloganı altında ‘TÜREK@home’  paneller zincirinin açılışını gerçekleştirdi. Yerli sanayiyi geliştirmek için Sanayi İşbirliği Projeleri yürüttüklerini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yaklaşık 20 yıldır kullanımda olan, 12 adet türbinden oluşan Alaçatı Rüzgar Enerjisi Santrali’ni, yerli ve milli imkanlar ile yenileyip kapasitesini arttıracağız. Bu amaçla, 2 adet yerli ve milli rüzgar türbini prototipinin geliştirilmesi planlanıyor. İzmir’de hali hazırda yapımı devam eden Çandarlı limanının tamamlanmasıyla, liman-otoban bağlantısı konusunda kritik eşik aşılmış olacak. Çandarlı Limanının arka sahasında sırf bu sektöre özel bir Özel Endüstri Bölgesi kurulabilir” diye konuştu.

“Çandarlı’ya sektöre özel bir Özel Endüstri Bölgesi kurulabilir”
     Rüzgar enerjisi sektörünün gelişme alanlarından birisinin de deniz üstü rüzgâr türbinleri olacağını vurgulayan Bakan Varank, “Hem kara ve hem deniz üstü rüzgâr türbin ekipmanlarının üretiminde, yurt içi sanayimizi rekabetçi bir noktaya taşımayı hedefliyoruz. Kendi tasarladığımız ve ürettiğimiz türbin modelleriyle, rakiplerine fark atabilecek seviyelere gelebiliriz. İnanın bu Türk sanayisi için bir hayal değil. Yerli sanayiyi geliştirmek için Sanayi İşbirliği Projeleri yürütüyoruz. Bu konudaki ilk adımı da EÜAŞ’ın Alaçatı Rüzgar Enerjisi Santrali için attık. Yaklaşık 20 yıldır kullanımda olan, 12 adet türbinden oluşan Alaçatı Rüzgar Enerjisi Santrali’ni, yerli ve milli imkanlar ile yenileyip kapasitesini arttıracağız. Bu amaçla, 2 adet yerli ve milli rüzgar türbini prototipinin geliştirilmesi planlanıyor. İzmir’de hali hazırda yapımı devam eden Çandarlı limanının tamamlanmasıyla, liman-otoban bağlantısı konusunda kritik eşik aşılmış olacak. Çandarlı Limanının arka sahasında sırf bu sektöre özel bir Özel Endüstri Bölgesi kurulabilir” dedi.

“Teşvik belgeleriyle 8 yılda 124 milyar TL yatırım yapıldı”
     Enerji sektöründe ciddi bir yapısal dönüşüm olacağını belirten Bakan Varank, “Yapılan analizler, 2050 yılında dünyada üretilen enerjinin yüzde 85’inin yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanacağını gösteriyor. Bu yüzde 85’lik bölümde en büyük paya sırasıyla, rüzgâr ve güneş enerjisinin sahip olması bekleniyor. Önümüzdeki 10 yılda, kamu ve özel sektör tarafından taahhüt edilmiş 1 trilyon dolarlık rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımı bulunuyor” dedi.
    Son 8 senede yenilenebilir enerji yatırımları için 7 bine yakın yatırım teşvik belgesi düzenlediklerini açıklayan Bakan Varank, “Bu belgeler sayesinde 124 milyar TL yatırım yapılırken, 19 binden fazla kişiye yeni iş imkânları açıldı. Ağustos ayında Ankara’da Entegre Güneş Paneli Üretim Fabrikasını açtık. Proje bazlı teşvikimiz sayesinde hızla hayata geçen bu fabrika; hammaddeden tutun da; kristal büyütme, dilim kesme, hücre üretimi ve modül üretimi aşamalarının tümünü tek çatı altında gerçekleştiriyor. Dünyada bunların hepsini tek çatı altında yapabilen başka bir entegre tesis de yok. Bugüne kadar Konya-Karapınar, Niğde-Bor ve Karaman endüstri bölgelerini ilan ettik. Bakanlık olarak, bu bölgelerde yatırımcılara yer tahsisi yapıyor ve çok uygun fiyatlarla yatırımcı lehine irtifak hakkı tesis edilmesini sağlıyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız Karapınar için yatırımcıları belirledi, yer tahsisleri yapıldı, bölgedeki güneş santrali kurulumlarına başlandı. Bahsettiğim bu 3 bölgenin tamamı yatırımcılara tahsis edildiğinde, yaklaşık 6 bin MW güce sahip güneş enerjisi santrali kurulmuş olacak” diye konuştu.

“Özel sektörle seri üretim ve ticarileşme alanlarında hızla ilerlemek istiyoruz”
     TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinde; rüzgâr ve hidrolik enerji odaklı Ar-Ge projeleri gerçekleştirdiklerini vurgulayan Varank, “Rüzgar enerjisi özelinde, Rüzgârdan Üretilen Elektriksel Güç İçin İzleme ve Tahmin Sistemi Geliştirilmesi (RİTM) Projesini başarıyla tamamladık. Geliştirdiğimiz sistemler sayesinde; ülkemizde kurulu tüm rüzgâr santrallerinde üretilen elektriksel güç izlenebiliyor, rüzgâr hızı ve türbin çıkış güçleri hakkında tahminler yapılıyor. Yaptığımız tahminlerin hata oranı oldukça düşük, hatta bu sayede muadil sistemlerle rekabet de edebiliyoruz. Yine TÜBİTAK kanalıyla; Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) projesini başarıyla yürüttük. Böylece 500 kW çift beslemeli asenkron jeneratör TÜBİTAK tarafından tasarlandı ve prototip olarak üretildi. TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitümüz, değişik tip ve güçteki rüzgâr türbinleri için jeneratör ve çeviriciden oluşan elektriksel sistemleri geliştirme konusunda kritik bir yetkinliğe sahip. Önümüzdeki dönemde özel sektörle birlikte, seri üretim ve ticarileşme alanlarında hızla ilerlemek istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

“İzmir, Doğu Avrupa ve Orta Asya’nın rüzgar enerjisi üssü oluyor”
     Türkiye’nin rüzgar türbini ekipman üretimi yapan büyük ölçekli tesisleriyle, Avrupa’da ilk 5’te yer aldığını söyleyen Bakan Varank, “Rüzgâr enerjisi alanında jeneratör, kule, rotor kanadı ve kule bağlantı elemanları üreten yetkin fabrikalarımız var. Uluslararası standartlardaki yüksek katma değerli bu ürünleri üretmenin yanında, başarılı şekilde ihraç da ediyorlar. Rüzgar türbini kanadı üretip, bunları General Electric, Vestas ve Nordex gibi sektörün küresel devlerine satabilen firmalarımız var. İzmir, Doğu Avrupa ve Orta Asya’nın rüzgar enerjisi üssü haline gelmeye başladı. İzmir ve çevresinde bu ekipmanların üretimi konusunda geniş bir ekosistem ve tedarik zinciri oluşmuş durumda. Tabi burada İzmir Kalkınma Ajansımız da, büyük ölçekli dış yatırımların İzmir’e çekilmesinde etkin bir rol oynadı. Ürün bazında yüzde 80-90’lara ulaşan yerlilik oranlarını yakalamış olsak da, rüzgâr türbini yerlilik oranımız yüzde 60’lar seviyesinde. Biz bu oranı daha da artırmanın peşindeyiz. Henüz ülkemizde üretilmeyen, sektörün değer zincirindeki diğer ekipmanların üretilmesi için gerekli adımları atacağız” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Anadolu Sigorta, Açık Sigortacılık Platformu ile InsurTech ekosistemini büyütecek
» Magdeburger Sigorta’dan evcil hayvanlara özel “Can Dostum Sigortası”
» Sağlıkta dijital devrim
» Tire Belediyesi ve TOSBİ arasında beklenen takas gerçekleşti
» Pınar, tüketicilerden gelen taleplerden yola çıkarak Multi’yi geliştirdi
» Menemen’e yeni mezarlık için onay çıktı
» Airbus, piyasa ortamına göre üretim rakamlarını güncelledi
» TEMA Vakfı’ndan Hayrettin Karaca anısına anlamlı proje
» Canovate Group fiber optikte, global firmalarla rekabet ediyor
» İzmir TEİAŞ 3. Bölge Müdürlüğü bina onarım işleri yaptıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2021
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni