• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Aktarlık mesleği “Ortak Görüş”le tanımlanacak

26 Kasım 2020 Perşembe 13:00
12
14
16
18

Aktarlık mesleği “Ortak Görüş”le tanımlanacak

           HABER MERKEZİ      
     Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında imzalanan protokol uyarınca, aktarlığı belgeli meslek haline getirmek için ATO’nun 23 No’lu Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesi ile Aktarlar Derneği ve sektör temsilcilerinin katkılarıyla hazırladığı meslek standardı taslağı sektörün görüşüne sunuldu. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, standart hazırlama prosedürünün tamamlanmasının ardından aktarlığın ön lisans seviyesinde bir meslek olarak tanımlanacağını söyledi.

     ATO’dan yapılan yazılı açıklamada, ATO 23 No’lu Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesi’nin talebi üzerine ATO ile MYK arasında 27 Temmuz’da imzalanan “Aktarlık Mesleği İçin Ulusal Meslek Standardı Hazırlama İş Birliği Protokolü” kapsamında aktarlık mesleğine standart hazırlamak için yapılan çalışmaların son aşamaya yaklaştığı bilgisi verildi.
     23 No’lu Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesinin standartları tespit etmek üzere Aktarlar Derneği ve sektörden temsilciler ile iki ayrı çalıştay düzenlediği kaydedilen açıklamada, bu toplantılarda alınan bilgiler doğrultusunda aktarlık mesleği standardının taslak olarak hazırlandığı ifade edildi. Taslak standardın sektörün görüş ve değerlendirmesine sunulduğu belirtilen açıklamada, aktarlık sektörü için görüşlerin toplanmasının ardından Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun Sektör Komitesi’nce inceleme ve değerlendirmeye tabi tutulacağı ardından son aşama olarak MYK Yönetim Kurulu’nun onayına sunulduktan sonra Resmi Gazete’de yayımlanacağı bilgisi verildi.

SEKTÖRDEN GÖRÜŞ BEKLİYORUZ
     ATO’nun Aktarlık Mesleği Standart Geliştirme çalışmalarını değerlendiren ATO Başkanı Gürsel Baran, “Aktarlık mesleğinin icra edilebilmesi, mesleğin başarılı bir şekilde yapılabilmesi ve sektördeki nitelikli iş gücünün artmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Bilgi, beceri, tavır ve tutumları belirlemek, meslek standardı taslağını en iyi haline kavuşturmak için konuyla ilgili öneri sunmak isteyen sektör temsilcilerine, hazırladığımız formu doldurarak meslek standardına dair görüşlerini bildirmeleri çağrısında bulunuyoruz.   Tüm bu çalışmalar tamamlanıp standart yayımlandığında aktarlık ön lisans seviyesinde bir meslek olarak tanımlanacak” diye konuştu.

GÖRÜŞ BİLDİRMEK İÇİN 24 ARALIK SON TARİH
     Aktarlık mesleği standardı ile görüş ve öneride bulunacaklar, ATO’nun web sitesinde https://www.atonet.org.tr/IcerikDetay/12553_aktar-ulusal-meslek-standardi-taslagi-gorus-talebi-hakkinda adresine girerek “Aktar- Seviye 5 Taslak Meslek Standardı Görüş ve Değerlendirme Formu’nu doldurarak görüş ve önerilerini paylaşabilecek. Sektör temsilcileri doldurdukları formları 24 Aralık 2020 tarihine kadar mesyet@atoidea.com adresine elektronik posta yoluyla gönderebilecekler. Taslak hakkındaki görüş ve öneriler değerlendirildikten sonra standart hazırlama aşamasının sonuna gelinecek.


+ Benzer Haberler
» Tire Belediyesi ve TOSBİ arasında beklenen takas gerçekleşti
» Pınar, tüketicilerden gelen taleplerden yola çıkarak Multi’yi geliştirdi
» Menemen’e yeni mezarlık için onay çıktı
» Airbus, piyasa ortamına göre üretim rakamlarını güncelledi
» TEMA Vakfı’ndan Hayrettin Karaca anısına anlamlı proje
» Canovate Group fiber optikte, global firmalarla rekabet ediyor
» İzmir TEİAŞ 3. Bölge Müdürlüğü bina onarım işleri yaptıracak
» Turkcell’in uygulamaları dünyaya örnek oldu
» Ayakkabı sektörüne can suyu Büyükşehir’den
» Bakan Selçuk; “2021 Ocak ayına ilişkin zam farklarını bugün hesaplara yatırıyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2021
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni