• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Akıllı uzmanlaşma stratejisini başlatmak istiyoruz”

14 Kasım 2019 Perşembe 18:00
12
14
16
18

“Akıllı uzmanlaşma stratejisini başlatmak istiyoruz”

           KÜBRA TOPAL     
     İzmir’de üçüncüsü düzenlenen Ege Ekonomik Forum kapsamında iki gün boyunca ‘Yarın için hayal et’ ana konusu altında oturumlar gerçekleştiriliyor. İkinci oturum, ‘Globalin anahtarı; yenilik ve akıllı uzmanlaşma’ başlığı altında yapıldı. Moderatörlüğünü İzmir Ticaret Odası Genel Sekreteri Prof. Mustafa Tanyeri’nin gerçekleştirdiği oturumda, Pınar Süt Ar-Ge Direktörü Reyhan Parlak, Avrupa Birliği Kalkınma Ajansları (EURADA) Direktörü Esteban Pelayo, İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz ve Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri katıldı.

“Kalkınma sadece iktisadi boyutu olan bir kavram değil”
     Akıllı uzlaşma bağlamında İzmir Kalkınma Ajansı’nın neler yaptığını anlatan İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, “Bugün Ar-Ge ve akıllı uzmanlaşmayı konuşuyoruz. Bunu konuşmamızın da temel sebebi ‘kalkınma sorunsalı’. Kalkınma sorunsalına baktığımızda eski bir kavram değil. Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında, eski sömürge devletlerinin bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte bir sorun ortaya çıktı. Ama o zamanki perspektifte şöyle bir yaklaşım vardı; kalkınmayı refah artışı olarak görüyorduk ve hala öyle görüyoruz. Ama refah artışının göstergesi olarak, ‘kişi başına düşen geliri’ ele alıyorduk. Kişi başına düşen gelir artarsa kendimizi kalkınmış kabul ediyorduk.

     Belli bir dönem Türkiye de bu şekilde büyüdü ama birtakım sorunlar olduğunu gördük. Çevre, gelir dağılımında adaletsizlik gibi konular, kalkınmanın içinde sorun başlıkları olarak ortaya çıktı. Bu bakış son zamanlarda değişti ve insani gelişmişlik endeksi yaklaşımı hayatımıza girdi” diye konuştu. Kalkınmanın sadece iktisadi boyutu olan bir kavram olmadığını dile getiren Yavuz, “Sosyal, kültürel ve çevresel boyutları da olan bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Küresel gündem ve Türkiye’de de planlama serüvenini izlediğimizde dokümanların hepsinde iktisadi kalkınma boyutunun diğer boyutlarla birlikte dengelendiğini görüyoruz. Ve geldiğimiz aşamada hem dünyada hem de ülkemizdeki kalkınma planları sürdürülebilir kalkınmayı odağa yerleştirdi. Kaliteli büyümeyi hedeflerken de akıllı uzmanlaşma karşımıza çıkıyor. 2020 yılının ilk çeyreğinde akıllı uzmanlaşma stratejisini başlatmak istiyoruz” dedi.

“Türkiye’nin Vizyon 2023 hedefleri önemli”
     Dünya genelinde inovasyon durumunun ne olduğunun ve Türkiye’nin bu resimde nereye konumlandığının doğru tahlil edilmesi gerektiğini belirten Pınar Süt Ar-Ge Direktörü Reyhan Parlak, “Son dönemde sektörel ve küresel bazda birçok farklı gelişmeler oldu. Bu anlamda Türkiye’nin Vizyon 2023 hedefleri önemli. Ancak şuan hali hazırda bulunduğu konumda ülkemiz, rekabette fiyata endeksli, ithalata bağımlı durumda ve bu konumdan hızla çıkması gerekiyor. Bunun da yolu Ar-Ge ve inovasyon odaklı gelişimden geçiyor” ifadelerini kullandı.

     Avrupa Birliği Kalkınma Ajansları (EURADA) Direktörü Esteban Pelayo ise birçok inovasyon gerektiren çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, AB olarak 200 adet silikon vadisi kurduklarını ifade etti. Akıllı uzmanlaşma ile şirketlerin gelecek projeksiyonu ve geçmiş değerlendirmesi yapabildiğini dile getiren Pelayo, “Bu süreçte birçok Avrupa firması endüstriyel prosesleri için robotik seçimi yaptılar çünkü rekabet için bunu tercih ettiler. Tabii bu bir günde olmadı. AB bünyesinde 2008 yılında bir grup bilim adamı bu konular üzerine çalıştı ve bugün AB bünyesinde Avrupa kıtasının çeşitli noktalarında 200 tane silikon vadisi mevcut” dedi.

“Kurumlar arası işbirliği arttırılmalı”
     ESİAD’ın bu yıl 27’inci yılları olduğunu ve yaklaşık 2 buçuk yıldır inovasyon, dijital dönüşüm, toplum 5.0 ve eğitim konularında çalışmalar yaptıklarını söyleyen ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, “Yeni teknolojik dönüşüm, artık tüm hizmet sektörlerinden, sanayinin alt kollarına kadar tüm iş kollarında komple dönüşümü şart koşuyor. Yenilik ekosistemi kurumlar arası işbirliği, akıllı uzmanlaşma da dâhil herhangi bir yenilikçi kalkınma hamlesi için kilit bir faktördür. Bunun kapsamını ise sanayi, hizmet, teknoloji, araştırma enstitüleri, üniversiteler, Ar-Ge birimleri ve sivil toplum kuruluşları oluşturuyor” şeklinde konuştu. Kurumlar arası işbirliğinin daha fazla arttırılmasının şart olduğunu vurgulayan Sivri, bir masa etrafında çok toplandıklarını ama bir yol haritası çizemediklerini ve bunun bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.


+ Benzer Haberler
» İzmir’de ekmeğe zam geldi
» Cerrahi tulum ve maske ihracatında hibe şartı kaldırılsın çağrısı
» Türk teknoloji startupları, 5 yılda 20 milyar Dolar yabancı sermaye çekebilir
» Avrupa Şampiyonası Efes Selçuk Pamucak sahili’nde
» 6 ayda 583 üretim tesisi
» Türkiye’nin en kapsamlı girişimcilik programı University4Society dünyaya açıldı
» Türkiye’nin en değerli tatil yerleri açıklandı
» Yemek kartlarına ortalama 417 TL yükleniyor, kart bakiyesi ayın sonunu getiremiyor
» İngiliz turistler 1 Ağustos’ta geliyor
» Çin pazarı, Alman otomobil üreticilerinin yüzü güldürmeye devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni