• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Akıllı Tarım Kentleri ile hedef 400 milyon TL

17 Ekim 2020 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

Akıllı Tarım Kentleri ile hedef 400 milyon TL

   ► Kırsal kalkınma hedefine uygun çalışmalar ve kırsal yaşamı teşvik edebilmek adına geniş çaplı bir dönüşümü içeren Akıllı Tarım Kentleri projesi, 40 bin dekar alanda konumlandırılarak yıllık 400 milyon TL ticaret hacmine ulaşmayı planlıyor

           SELDA AK / ÖZEL     
     Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), geçtiğimiz günlerde düzenlediği toplantıda Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte hayata geçireceği “Akıllı Tarım Kent Projesi”nin tanıtımını gerçekleştirdi. Yıllık 400 milyon TL ticaret hacmine ulaşması planlanan Akıllı Tarım Kentleri projesi, halkın şehir hayatının tüm imkanlara erişerek yaşayabilmesini hedefliyor.
     MÜSİAD’ın bu hedefleri doğrultusunda hayata geçireceği Akıllı Tarım Kentleri projesi; tarım, hayvancılık ve endüstriyel tarım alanları başta olmak üzere kırsal kalkınma hedefine uygun çalışmalar ve kırsal yaşamı teşvik edebilmek adına geniş çaplı bir dönüşümü içeriyor.

     300 müstakil ve bahçeli evin yanı sıra 200 daireden oluşan Akıllı Tarım Kentleriyle ilgili konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, yüksek refahlı yaşamı esas alan projenin, akıllı tarım kentlerindeki ana üreticilerin ve üretimde çalışan kişilerin aileleri ile birlikte yaşayabilecekleri müstakil ev ve dairelerin yanı sıra, tüm ihtiyaçların karşılanabileceği dev bir yaşam alanı inşa edileceğini kaydetti. Kaan, inşa edilecek olan yaşam alanında, eğitim kurumları, sağlık kuruluşları, Tarım Meslek Yüksekokulu, kafe ve lokantalar, sinema ve tiyatro, kent meydanı, parklar, AVM, spor alanları, El Sanatları Merkezi, butik otel ve caminin yer alacağını aktardı.

     Toplam 40 bin dekar alanda konumlandırılacak olan Akıllı Tarım Kentlerinin, içinde bulunduracağı mesleki kurslar, Sürekli Eğitim Merkezi ve Dijital ve İnovasyon Merkezi ile hedeflenen köklü ve sürdürülebilir değişimin beslendiği kaynaklar olacağı kaydedildi.

     Yıllık ortalama 400 milyon TL ticaret hacmine ulaşması planlanan Akıllı Tarım Kentlerinde, tarımsal ve kırsal her bölgenin kendine özgü ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda üretim çeşitliliği temelinde gerçekleşecek. Projede, 300 işletme, 3 bin süt hayvanı, 3 bin besi hayvanı, 20 bin dekar bitkisel üretim alanı ve 2 bin dekar meyve bahçesi yer alacak.

     Kendi kendine yetebilen, üreten, geliştiren aynı zamanda  sosyal yaşamdan ödün vermeyen doğal ve akıllı yaşam kültürünü oluşturmayı hedefleyen Akıllı Tarım Kentleri 5 ana başlıkta sıralanıyor: “Dijital ve Akıllı Tarım Üretim Ekosistemi”, “Ortak Akıl Üretim Ekosistemi”, “Yüksek Refah ve Yaşam Ekosistemi”, “Üreten ve Değiştiren Sosyal Ekosistemi”, “Orta Akıl Yönetim Ekosistemi.”

     Projeleri kabul edilen 40 yaş altı genç girişimcilere yer verilecek olan projede 500 aile, bin çalışan toplam 3 bin kişiye kırsalda şehir hayatı sunulacak. İçerisinde soğuk hava deposu, tır parkı, paketleme ve dağıtım, laboratuvar, seracılık, organik ve doğal ürün pazarı ile modern ve fonksiyonel yaşam alanları oluşturan Akıllı Tarım Kentleri gençler ve kadınları öncelik alan bir istihdam modeli üzerinde inşa edilecek.
     Marmara, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güney Doğu ve İç Anadolu Bölgeleri’ni kapsayan projeye ilişkin detaylı bilgiler ve başvuru süreçleri ise daha sonra açıklanacak.


+ Benzer Haberler
» Türkiye’nin balığı izmir’den gidiyor
» Kemeraltı esnafında kira zammı korkusu
» İthalat çiftçiyi vuracak
» “Seyahat acenteleri yoğun entübe halinde”
» “43 şehrin elektriğinden tasarruf edebiliriz”
» Türkiye’nin pandemi sınavı, gayrimenkulde yatırıma dönüştü
» Patateste pazar payını başka ülkelere kaptırdık
» Yerli kozmetikçiler ithalata ek vergi istiyor
» Tarımda sürdürülebilirlik için acil dönüşüm gerekiyor
» Devlet yüz yüze eğitimde ‘sınıfta kaldı’


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni