• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

AKG Gazbeton, Horizon 2020’de Türkiye’yi temsil ediyor

20 Nisan 2017 Perşembe 13:00
12
14
16
18

AKG Gazbeton, Horizon 2020'de Türkiye’yi temsil ediyor

           ANKARA TİCARET     
     Avrupa Birliği komisyonu tarafından 71 milyar euro bütçe ile hazırlanan ve 2020’de tamamlanması hedeflenen HORIZON 2020 programında AKG Gazbeton İşletmeleri, Türkiye’den kendi alanında kabul edilen tek Türk firması oldu. AKG Gazbeton İşletmeleri, yeni nesil yalıtımlı duvar örgü malzemeleri üretilmesinde çalışacak ve 9 milyon euro bütçeli projeden 400 bin euro bütçelik kısım ile inovatif ürünler geliştirecek.
     AKG Gazbeton, Avrupa Birliği Çerçeve Programları (AB ÇP) olarak tanımlanan ve sanayi kuruluşları, araştırma kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının yararlanabildiği HORIZON 2020’de gazbeton sektörü adına Türkiye’den kabul edilen ilk işletme oldu.“Yapı Malzemeleri Üretiminde Entegrasyon ve Endüstriyel Atıkların Değerlendirilmesi” projesiyle programa kabul edilen AKG Gazbeton’un yer aldığı proje 54 ayda tamamlanacak. 11 milyon euroluk araştırma projesi, Avrupa çapında 9 ülkeden 26 partner ile  4,5 yıl sürecek.

     İnovatif ürünler geliştirecek
     Uluslararası endüstriyel ortak yaşam modeli geliştirme projesinde AKG Gazbeton İşletmeleri, yeni nesil yalıtımlı duvar örgü malzemeleri üretilmesinde çalışacak ve 9 milyon euro bütçeli projeden 400 bin euro bütçelik kısım ile inovatif ürünler geliştirecek.
     Programda, çeşitli sanayi kollarında üretilen malzemelerin kullanılmayan çıktılarından yeniden yapı malzemesi üretilmesi hedefleniyor. Avrupa Birliği tarafından gerçekleştirilen en büyük “insiyatif” olarak değerlendirilen program ile çeşitli sanayi kolları, sivil toplum ve yerel endüstriler için önemli adımlar atılacak. Yapı malzemesi alanında üretilecek yeni ürünlerin ise çevreci ve yenilikçi ürünler olması en önemli şartlardan biri.
     Avrupa Birliği Çerçeve Programları (AB ÇP) olarak tanımlanan HORIZON 2020, dünyanın en yüksek bütçeli sivil araştırma programı olarak tanınıyor.

     Sağladıkları katkı değeri üzerinden destek sağlanacak
     AB Komisyonun talep ettiği şartları sağlayan firmalar 14 ay süren, araştırma, partner firma adaylığı, planlama, proje yazımı, müzakere süreçlerinden geçerek projeye katılım daveti aldılar.
     Bu sürecin sonunda Avrupa Birliği  Proje Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilerek kabul edilen firmalar, ülkelerindeki TUBİTAK gibi kuruluşlar tarafından duyuruldular. AB Komisyonu ile bu süreçleri yürüten TUBİTAK, Türkiye’den bu projeye katılım daveti alan ve süreçleri başarıyla tamamlayan firmalara projeye sağladıkları katkı değeri üzerinden  destek payı sağlayacak.

     ‘Güçlü AR-GE en önemli etken’
     AKG Gazbeton İşletmeleri’nin projeye seçilme nedeninin yenilikçi ve stratejik Ar-Ge faaliyetleri olduğuna değinen AKG Gazbeton İşletmeleri Genel Müdürü Ali Şükrü Kahyaoğlu; “AKG’nin, “araştırma ve geliştirmeye” dayalı kurum vizyonuyla çalışmasının önemli bir göstergesi olan HORIZON 2020 katılımımız ile sektörümüzde yine bir ilk olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. AKG Gazbeton,  9 ülke ve 26 firmadan oluşan ortak konsorsiyumda, Türkiye’den katılan üç firmadan biri olarak yer aldı. Kurumsal saygınlığımız ve referanslarımız sayesinde kurulan konsorsiyumdan doğrudan davet aldık. Yıllar içerisinde gerek yurt içinde gerekse  yurt dışında pek çok üniversite, teşvik kurumu (TÜBİTAK, SANAYİ Bakanlığı, TTGV, EU..v.b) ile beraber başarılı projeler yürütüyoruz. Ar-Ge Merkezini açarak, sektörümüzde de bir ilk olduk. Güçlü Ar-Ge altyapımız ve kadromuz bu projede yer almamızdaki önemli etkenlerden biri oldu.” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Büyükşehir’in iftarında katılım rekoru
» Lokmalar Ballıkuyu’da paylaşıldı
» Minik cimnastikçiler Karşıyaka’da yarışacak
» Sandığa gel, oyuna sahip çık!
» 2018’in en iyi şirketleri açıklandı
» Alman dev Miele, n11.com’la iş birliği yaptı
» Zingat.com’dan 6 ayda 1 milyon TL Ar-Ge yatırımı
» Bayraklı’da internetten seminerler sürüyor
» Sosyal ağ kimlik avı saldırıları sahte Facebook siteleriyle düzenlendi
» Haberleşmede ‘mükerrer’ yatırıma son


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.05.2018
  Ticaret 24.05.2018
  Ticaret 23.05.2018
  Ticaret 22.05.2018
  Ticaret 21.05.2018
  Ticaret 19.05.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni