• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Akaryakıt dağıtımında ‘Tekel’ endişesi

04 Ekim 2018 Perşembe 17:00
12
14
16
18

   ► EPDK tarafından 2015 yılında Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik gereği yıl sonunda 60 bin ton satış yapamayan dağıtım şirketlerinin lisansı iptal edilecek

     EPDK tarafından 2015 yılında Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik gereği yıl sonunda 60 bin ton satış gerçekleştiremeyen dağıtım şirketlerinin lisansı iptal edilecek. Kanunda yeri olmamasına rağmen asgari satış şartı getiren yönetmenliğin  sektörde sadece büyük firmalara yarayacağı ve rekabeti ortadan kaldırarak rekabet yasalarına aykırı olarak bir ‘Tekel’ oluşturulmasına neden olacağı söyleniyor.

     Dağıtıcı lisans sahiplerine, hukuken geçerli bir nedene dayanmadan asgari yükümlülüğü olan yıllık 60 bin ton beyaz ürün (benzin, motorin) satışını gerçekleştirememeleri halinde idari yaptırım uygulanacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), 2015 yılında Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği gereği yılsonunda 60 bin ton satış gerçekleştiremeyen dağıtım şirketlerinin lisanları iptal edilecek.

     Petrol Piyasası Kanunda ise EPDK tarafından verilecek lisanslarda 60 bin satış şartı aranmıyor. Kanunda lisans verilmesine ilişkin “pazara giriş açısından teknoloji, kalite, güvenlik, hizmet ve teşebbüsün sürdürebilirliği dikkate alınır, bayi sayısı, depolama kapasitesi konularında sayısal büyüklüklerle sınırlama yapılmaz” ifadelere yer veriliyor. Ticaret Gazetesi’nin yaptığı araştırmaya göre 2015 yılında yapılan değişiklik üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu’na (OMBUDSMANLIK) yapılan başvuru sonucunda kurul tavsiye kararında yıllık 60.000 bin ton satış yükümlüğünün pazara giriş engeli yaratabilecek nitelikte olduğunu da belirtilmişti.

     Konuyla ilgili olarak görüşünü aldığımız SGL Denizcilik Petrol ve Petrol Ürünleri A.Ş. Yöneticisi Süer Gönüldaş, EPDK tarafından yönetmelikle getirilen asgari satış şartının kanunda yeri  olmadığını belirtirken, “Yönetmelikle böyle bir şartın getirilmesi yanlış. Yıllık 60.000 bin ton satış yükümlüğünün pazara giriş engeli yaratabilecek nitelikte, bu nedenle taslak kapsamında dağıtım şirketlerine asgari satış yükümlülüğü getirilmesini öngören düzenlemeden vazgeçilmesi uygun olur”.

Kanunda yeri yok
     EPDK tarafından getirilen askeri satış şartının kanunun kuruma tanıdığı yetki sınırları içersinde olmayan bir husus olduğunu ve yasa koyucunun görev alanına giren bir konuda düzenleme yaptığını belirtildiğini ifade eden Gönüldaş, “kanun çerçevesinde idarenin bir faaliyette bulunabilmesi için kanuna dayanması, kanundan yetki alması gerekir. İdare, ‘idarenin yasallığı’ ilkesi gereği, Anayasa ve yasalarla düzenlenen görev ve yetki sahası içinde faaliyette bulunmak zorundadır” dedi.

     Gönüldaş: “Mezkur Kanunda; dağıtıcıların, 60.000 ton beyaz ürün (benzin, motorin) satış yapmasının zorunlu olduğu, bu satış zorunluğunu yerine getirmediği takdirde idari yaptırım uygulanacağı ya da lisansının sona erdirileceği yönünde herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.
     Kaldı ki, söz konusu Kanundaki; dağıtıcılara, pazarlama projeksiyonunda gerçekleşen ‘yüzdeondan fazla’ artış ve eksilişleri ‘açıklama’ yükümlülüğü getirilmesine ilişkin düzenleme ile yasa koyucu; dağıtıcıların, 60.000 ton satış yapma yükümlülüğü bir yana, projeksiyonunda gerçekleşen yüzde on veya daha az orandaki artış ve eksilişleri açıklama yükümlülüğü altına dahi sokmamıştır.

     5015 sayılı Kanunda, dağıtıcıların asgari satış yapmalarına ilişkin bir yükümlülüğe yer verilmemesine, hatta bu konuda dağıtıcılara yüzde onluk bir esneklik payı sağlanmasına rağmen, EPDK tarafından yapılan yönetmelik değişikliği ile dağıtıcılara asgari 60.000 ton beyaz ürün satış yapma yükümlülüğü getirilmiş ve bu yükümlülüğe uymayanlara da yaptırım uygulanacağı hükme bağlanmıştır. Ayrıca, bahsi geçen Kanunda, EPDK'nın asgari satış yükümlüğü getirebileceğine ilişkin herhangi bir yetki hükmünün de bulunmadığı anlaşılmıştır. Bu durumlar dikkate alındığında, EPDK'nın, Kanunun kendisinde tanıdığı yetki sınırları içerisinde olmayan bir hususta ve yasa koyucunun görev alanına giren bir konuda düzenleme yaptığı  görülmektedir.

     EPDK’nın bu şartı akaryakıt dağıtıcı şirketlerin aynı fatura ile birebirine yaptığı 'hileli satışı' önlemek için getirdiğine yönelik açıklamaları da değerlendiren Gönüldaş, “EPDK polis mi? EPDK bir denetleme kurulu. Madem sen bir firmaya 15 sene lisans veriyorsun, bunu denetlemesini de yapacaksın. Varsayım üzerinden böyle bir şart getirilemez. Hırsızlık yapacak diye sen insanı hapse atabilir misin? Atamazsın !  Bu durumda aynı. Hileli akaryakıt satışı yapan mutlaka olacaktır. EPDK buna göre önlem almalıdır. Önlem almak içinde lisans iptal edemezsin. Hileli akaryakıt satışı yapanları önlemek için işini düzgün yapanlarda mağdur edemezsiniz. Ben hırsız mıyım? Benim de lisansım iptal olacak” dedi.

     Bu yönetmeliğin büyük firmalar için bir avantaj getirdiğini ve fiyat rekabetini kaldırmaya yönelik olduğunu ifade eden Gönüldaş, “Ne kadar rekabet olursa o kadar iyi olur. İnsanlar daha ucuza akaryakıt kullanır. Rekabet olmadığı takdirde ise insanlar yüksek fiyattan akaryakıt satın alırlar. Sonra sen bir firmaya hak vermişsin. Kanunda öyle bir şey olmadan böyle bir uygulama yapamazsın? Niye 60 bin ton, 100 bin veya 1 milyon ton değil? Bu miktar neye istinaden yaratıldı? Yarın başka bir yönetmelik ile bu miktar 120 veya daha yükseğe çıkarılır ise o zaman hangi ölçekte firmalar piyasadan çekilmiş olacak. Bu uygulama ‘Tekel’ yaratma yolunu açacaktır” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Türkiye’de görme engellilerin iki gözü rehber köpekler olacak
» Yüksek rekolte fındıkta fiyatı düşürecek
» Sürdürülebilir pamukla dışa bağımlılık azalacak
» Hayvanlar kısırlaştırma ile koruma altında
» Sıfır konut fiyatları alıcıyı ikinci ele yöneltti
» “Marketler bayramı fırsat biliyor”
» Müze ziyaretlerinde yüzde 18,88’lik artış
» Sünnet kıyafetleri artık alınmıyor
» “Tohumlar çeyiz sandıklarından çıkıyor”
» Organik sabun cilde ilaç oluyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.05.2019
  Ticaret 25.05.2019
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni