• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Ahmet S. Tükel ►DEĞERLENDİRME
12
14
16
18
02/04/2021 06:22
Karmaşık günler

     Bu günlerde haberlere baktığımızda, internet üzerinden sosyal medyaya göz gezdirdiğimizde çok fazla sayıda endişe verici ve karmaşık olayların olduğu bir dünyada yaşadığımızı görüyoruz. Dünya mı bu kadar karıştı yoksa bilgi akışı hızlandığı için mi durumu böyle algılıyoruz, kestirmek zor. Ama gerçek olan şu ki, bir çok ülkede ve dünyada sorunlar yumağı, belki COVID-19 pandemisinin de etkisiyle sanki çözülemeyecek, ya ada çözülmesi çok zor olacak bir şekilde tezahür ediyor.

     Muhakkak herkesin en büyük endişe duyduğu konu pandemi ile ilgili olan durum. Birinci, ikinci dalga derken üçüncüye de geldik galiba. Dünya genelinde 130 milyona yakın vak’a ve 2 milyon dokuzyüz bine yaklaşan vefat sonrası, logaritmik eğride henüz aşağıya doğru iniş başlamadı. Her açılımın sonu adeta hüsranla bitiyor. Fransa dün tekrar bir çok yerin kapatılması kararını aldı. Ülkemizde vak’a sayısının artışı da endişe verici boyutlarda. Yılbaşında günlük 12 bin civarında olan vak’a sayısı üç ay sonra Mart sonunda 40 bine yaklaşmış durumda. Bir diğer önemli rakam yapılan testlerdeki vak’a oranının da ciddi olarak artmış olması. Yılbaşında bu oran %7 civarında iken, Mart sonunda %16,38’e yükselmiş bulunuyor.

     Aşılamada da bazı gecikmelere rağmen oldukça başarılı bir grafik çizdiğimiz söylenebilir. Nüfusumuzun yüzde 18,5’ini aşıladık ve bu oran da görünüşe göre hızla artacak. Yapılan toplam aşı adedi sıralamasında Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan, İngiltere ve Brazilya’dan sonra dünyada 6. sıradayız. 15 ,3 milyon kişiyi aşılamış bulunuyoruz. Yüzde olarak nüfusumuz 83 milyonun üzerinde olması bakımından belki her 100 kişiye yapılan aşı oranında gerideyiz ama toplam olarak iyi bir ilerleme gösteriyoruz.

     Aşılamada gerek bizde gerekse de dünyada hızlanma olmasına rağmen vak’alardaki artış tabi ki endişe verici. Nitekim bizde de kısıtlamalar ile ilgili, başta Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı olmak üzere tekrar yeni bir takım uygulamalara geçileceği açıklandı.
     Uygulamalarımızda kısıtların hangi kriterlere göre alındığını kestirebilmek de zor. Durum gerçekten ciddi ise, ki ciddi, neden restoranlar bugünden itibaren değil de Ramazan ayı başlangıcından itibaren kapatılacak ve sadece al-götür sistemi ile çalışacak anlayabilmek kolay değil. Bulaş oranının kalabalık ortamlarda daha fazla gerçekleştiği dikkat alınırsa, o zaman neden teravi namazı gibi biraraya gelebilecek bir topluluğa izin veriliyor? Açık havada bulaş riskinin yakın mesafe olmadığı sürece yüksek olmadığı bilinirken, parklara da kısıtlama getirilmesi de pek anlaşılır değil. Ama emir demiri keser derler ya, bu kısıtlamalara da uyacağız ve ürkütücü vak’a artış tablosundan uzaklaşacağımız günleri bekleyeceğiz.

     İkinci önemli ve soru işaretleriyle dolu konu ise ekonomi. Zaten dünya ekonomisinde bir yavaşlama pandemi ile beraber yerleşmiş iken ve yavaş yavaş ekonomilerde toparlanma başlamışken, Türkiye’nin belirsizlikler ortamında bulunması işin görünümünü daha da karmaşıkyapıyor. İş dünyasının zaten büyük zorluklarla atlatmaya çalıştığı günlerde, istikrarsız olarak değerlendirilen döviz fiyatlarındaki oynama ve para politikasının Merkez Bankası ayağının son iki yılda üç başkan değişimiyle daha da belirsiz hale gelmesi nedeniyle ileriye dönük plan yapmayı ve öngörüde bulunmayı zorlaştırıyor.

     Ekonomimizin diğer ülkelere göre önemli bir farkı var. Türk ekonomisi sadece Türk Lirası üzerinde dönen bir ekonomi değil. Belki yarıdan fazlası döviz ile ilgili. Geçmişte yapılmış olan yatırımlar ve projeler nedeniyle borçlu bir ülkeyiz ve dış kaynak girişine ihtiyacımız olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Bulabildiğimiz kaynaklar da dünya geneline göre oldukça yüksek bir maliyetle elde ediliyor. Bu maliyetin oluşmasının en önemli nedenlerinden birisi de belirsizlikler ve beraberinde getirdiği istikrarsız görünüm. Son iki yıldır ekonomimiz o kadar inişli çıkışlı bir dönem geçirdi ki, bundan bir şekilde spekülatif olarak faydalananlar olmuş olsa bile, genel anlamda kalıcı yabancı yatırımı ürkütürken, girdileri döviz olan üretici firmalarımızın da fiyatlarını belirlemede zorlandıkları ve yukarıya doğru olan baskı sonucu eflasyonun da artmasına sebep teşkil eden bazı gelişmelere neden oldukları kaçınılmaz olarak görülüyor.

     Bu günlerde dünyada para aslında çok bol. Bir çok ülke pandemi nedeniyle piyasaları paraya boğdu ve bunun sonucu da çok düşük, hatta sıfır faizle işleyen bir para piyasası dünyada yaygın olarak görülüyor Ama biz eskiden bu tür gelişmelerden yabancı dövizin gelmesine imkan tanırken, belirsizlik ve hukuk düzeni ile ilgili soru işaretleri bu gelişmeyi engelliyor. Bu alanda yapılacağı açıklanan reformaların da henüz somut bir şekilde işlediğini gösteren yaklaşımlar da maalesef gerçekleşmiş değil.

     Velhasıl dünya da dahil, dalgalı bir denizde ülkeler gemilerini yüzdürmeye çalışıyorlar. Bizim gemi biraz daha yüklü ve aynı dalgalarla boğuşmamıza rağmen daha çok zorlanıyoruz. Umarız ki bu zor günleri başarılı yaklaşımlarla atlatır, pandemiden beklenenden de önce kurtulurken, ekonomimizi de düşük enflasyon ve işsizlik oranlı, istikrarlı döviz piyasası, hukuk konusunda atılmış adımlarla güven arttırıcı ve öngörülebilir bir ortam içine çekebiliriz. Görev kolay değil ama gerçekleştirilmesi imkansız da değil. Yeter ki hedefllerimizi net olarak belirleyelim, şeffaflık ortamı yaratarak da güven tazeleyelim.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Rakamlar kritik seviyelerini koruyor

  BİYOMETRİ CİHAZI ALIM

  ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK

  İLAN T.C. İZMİR 1. ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI KONKORDATO KOMİSERLİĞİNDEN DUYURU

  SİSTRE ve BAKIM ONARIM HİZMETİ ALIMI

  T.C. İZMİR 3. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN İLANEN TEBLİĞ

  T.C. İZMİR İFLAS MÜDÜRLÜĞÜNDEN İLANEN TEBLİĞ

  DHMİ ADNAN MENDERES HAVA LİMANI BAŞMÜDÜRLÜĞÜNDEN İHALE İLE OT SATIŞI

  İZMİR GAZİEMİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN İLANEN TEBLİĞ

  T.C. İZMİR 3. ASLİYE TİCARET MAHKEMESİNDEN İLANEN TEBLİĞ

  Gayrimenkulde faiz indirimi talebi

  ESHOT tek seferde 364 otobüs alacak

  Rusya’nın uçuş kısıtlaması turizmcilerin planını bozdu

  Savunma sanayindeki büyüme katlanarak sürecek

  Demir-çelik sektöründen 6.8 milyar dolarlık ihracat

  Engelli aileleri için kurulacak Ebeveyn Merkezi, Türkiye’ye örnek olacak

  Karşıyaka’da yasa dışı hurdacılara izin yok

  Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü araç kiralama hizmeti alacak

  Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel’den 17 Nisan Manifestosu

  Türk Telekom ile şehirler daha verimli

  Petrofer, endüstriyel yağ sektöründe pazar lideri

  Balçova’da iyilik köprüsü

  Atılım Üniversitesi Rektörlüğü tamamlayıcı ve özel sağlık sigortası hizmeti alacak

  Spor etkinliklerine ‘Sayra ve Çınar Alpgündüz’ün’ adı verildi

  Oyuncaklarınızı paylaşın, mutluluğu çoğaltın

  Gaziemir’de kentsel dönüşüm başlıyor

  Borsalarda Alım-Satım

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Fashionist İstanbul Moda Fuarı 23-25 Kasım’da kapılarını açıyor

  Seç market modeli esnafa güç veriyor

  İnşaat sektörü arz ve talep dengesinde sıkıntı yaşıyor, bu da fiyatları etkiliyor

  Hayat kolaylaştıran imza

  Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü yazlık ve kışlık lastik satın alacak

  Ekonomik kırılganlıklar sektörü olumsuz etkiledi

  MATİL ve İTÜ’den üniversite-sanayi işbirliğine katkı

  SANLAB, European Robotics Forum 2021’e sponsor oldu

  Turkcell’liler Ramazan’da ‘Salla Kazan’la hem kazanıyor hem paylaşıyor

  OGM, geri dönüşüme odaklandı

  Mastercard, yeni karbon hesaplama aracını tanıttı

  Baymak kombilerde 7 yıl garanti fırsatı

  Başkan Soyer iki yılda neler yapıldığını anlattı

  İhale Özetleri

  17 Nisan 2021 Tarihli ve 31457 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Yeni vak’a 3 gündür 60 binin üzerinde

  ÇAĞRI USULÜ İLE MUHTELİF YERLERDE KAZI KIRIM ve BORU TAMİR EK YAPILMASI İŞİ

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Gıda tahşişine düzenleme

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
  Ticaret 15.04.2021
  Ticaret 14.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni