• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Ahmet S. Tükel ►DEĞERLENDİRME
12
14
16
18
02/04/2021 06:22
Karmaşık günler

     Bu günlerde haberlere baktığımızda, internet üzerinden sosyal medyaya göz gezdirdiğimizde çok fazla sayıda endişe verici ve karmaşık olayların olduğu bir dünyada yaşadığımızı görüyoruz. Dünya mı bu kadar karıştı yoksa bilgi akışı hızlandığı için mi durumu böyle algılıyoruz, kestirmek zor. Ama gerçek olan şu ki, bir çok ülkede ve dünyada sorunlar yumağı, belki COVID-19 pandemisinin de etkisiyle sanki çözülemeyecek, ya ada çözülmesi çok zor olacak bir şekilde tezahür ediyor.

     Muhakkak herkesin en büyük endişe duyduğu konu pandemi ile ilgili olan durum. Birinci, ikinci dalga derken üçüncüye de geldik galiba. Dünya genelinde 130 milyona yakın vak’a ve 2 milyon dokuzyüz bine yaklaşan vefat sonrası, logaritmik eğride henüz aşağıya doğru iniş başlamadı. Her açılımın sonu adeta hüsranla bitiyor. Fransa dün tekrar bir çok yerin kapatılması kararını aldı. Ülkemizde vak’a sayısının artışı da endişe verici boyutlarda. Yılbaşında günlük 12 bin civarında olan vak’a sayısı üç ay sonra Mart sonunda 40 bine yaklaşmış durumda. Bir diğer önemli rakam yapılan testlerdeki vak’a oranının da ciddi olarak artmış olması. Yılbaşında bu oran %7 civarında iken, Mart sonunda %16,38’e yükselmiş bulunuyor.

     Aşılamada da bazı gecikmelere rağmen oldukça başarılı bir grafik çizdiğimiz söylenebilir. Nüfusumuzun yüzde 18,5’ini aşıladık ve bu oran da görünüşe göre hızla artacak. Yapılan toplam aşı adedi sıralamasında Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan, İngiltere ve Brazilya’dan sonra dünyada 6. sıradayız. 15 ,3 milyon kişiyi aşılamış bulunuyoruz. Yüzde olarak nüfusumuz 83 milyonun üzerinde olması bakımından belki her 100 kişiye yapılan aşı oranında gerideyiz ama toplam olarak iyi bir ilerleme gösteriyoruz.

     Aşılamada gerek bizde gerekse de dünyada hızlanma olmasına rağmen vak’alardaki artış tabi ki endişe verici. Nitekim bizde de kısıtlamalar ile ilgili, başta Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı olmak üzere tekrar yeni bir takım uygulamalara geçileceği açıklandı.
     Uygulamalarımızda kısıtların hangi kriterlere göre alındığını kestirebilmek de zor. Durum gerçekten ciddi ise, ki ciddi, neden restoranlar bugünden itibaren değil de Ramazan ayı başlangıcından itibaren kapatılacak ve sadece al-götür sistemi ile çalışacak anlayabilmek kolay değil. Bulaş oranının kalabalık ortamlarda daha fazla gerçekleştiği dikkat alınırsa, o zaman neden teravi namazı gibi biraraya gelebilecek bir topluluğa izin veriliyor? Açık havada bulaş riskinin yakın mesafe olmadığı sürece yüksek olmadığı bilinirken, parklara da kısıtlama getirilmesi de pek anlaşılır değil. Ama emir demiri keser derler ya, bu kısıtlamalara da uyacağız ve ürkütücü vak’a artış tablosundan uzaklaşacağımız günleri bekleyeceğiz.

     İkinci önemli ve soru işaretleriyle dolu konu ise ekonomi. Zaten dünya ekonomisinde bir yavaşlama pandemi ile beraber yerleşmiş iken ve yavaş yavaş ekonomilerde toparlanma başlamışken, Türkiye’nin belirsizlikler ortamında bulunması işin görünümünü daha da karmaşıkyapıyor. İş dünyasının zaten büyük zorluklarla atlatmaya çalıştığı günlerde, istikrarsız olarak değerlendirilen döviz fiyatlarındaki oynama ve para politikasının Merkez Bankası ayağının son iki yılda üç başkan değişimiyle daha da belirsiz hale gelmesi nedeniyle ileriye dönük plan yapmayı ve öngörüde bulunmayı zorlaştırıyor.

     Ekonomimizin diğer ülkelere göre önemli bir farkı var. Türk ekonomisi sadece Türk Lirası üzerinde dönen bir ekonomi değil. Belki yarıdan fazlası döviz ile ilgili. Geçmişte yapılmış olan yatırımlar ve projeler nedeniyle borçlu bir ülkeyiz ve dış kaynak girişine ihtiyacımız olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Bulabildiğimiz kaynaklar da dünya geneline göre oldukça yüksek bir maliyetle elde ediliyor. Bu maliyetin oluşmasının en önemli nedenlerinden birisi de belirsizlikler ve beraberinde getirdiği istikrarsız görünüm. Son iki yıldır ekonomimiz o kadar inişli çıkışlı bir dönem geçirdi ki, bundan bir şekilde spekülatif olarak faydalananlar olmuş olsa bile, genel anlamda kalıcı yabancı yatırımı ürkütürken, girdileri döviz olan üretici firmalarımızın da fiyatlarını belirlemede zorlandıkları ve yukarıya doğru olan baskı sonucu eflasyonun da artmasına sebep teşkil eden bazı gelişmelere neden oldukları kaçınılmaz olarak görülüyor.

     Bu günlerde dünyada para aslında çok bol. Bir çok ülke pandemi nedeniyle piyasaları paraya boğdu ve bunun sonucu da çok düşük, hatta sıfır faizle işleyen bir para piyasası dünyada yaygın olarak görülüyor Ama biz eskiden bu tür gelişmelerden yabancı dövizin gelmesine imkan tanırken, belirsizlik ve hukuk düzeni ile ilgili soru işaretleri bu gelişmeyi engelliyor. Bu alanda yapılacağı açıklanan reformaların da henüz somut bir şekilde işlediğini gösteren yaklaşımlar da maalesef gerçekleşmiş değil.

     Velhasıl dünya da dahil, dalgalı bir denizde ülkeler gemilerini yüzdürmeye çalışıyorlar. Bizim gemi biraz daha yüklü ve aynı dalgalarla boğuşmamıza rağmen daha çok zorlanıyoruz. Umarız ki bu zor günleri başarılı yaklaşımlarla atlatır, pandemiden beklenenden de önce kurtulurken, ekonomimizi de düşük enflasyon ve işsizlik oranlı, istikrarlı döviz piyasası, hukuk konusunda atılmış adımlarla güven arttırıcı ve öngörülebilir bir ortam içine çekebiliriz. Görev kolay değil ama gerçekleştirilmesi imkansız da değil. Yeter ki hedefllerimizi net olarak belirleyelim, şeffaflık ortamı yaratarak da güven tazeleyelim.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Covid rakamları belli bir seviyenin altına inemiyor

  28 Kasım 2021 Tarihli ve 31673 Sayılı Resmî Gazete

  Yapılandırmanın avantajlarını kaçırmayın

  Türkiye’de 75’e yakın tescilli tıbbi bitki çeşidi bulunuyor

  Rakamlarla ilgili gelişmelerde tek iyiye giden aktif vak’aların azalması

  TRAFO ve YILDIRIMDAN KORUMA TESİSATI YAPILMASI İŞİ

  BAKIM ve ONARIM HİZMETİ ALINACAK

  T.C. BALÇOVA BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN İLANEN TEBLİĞ

  Ayçiçek yağı fiyatı döviz kuruna takıldı

  ‘Gevrek’ ham madde zamlarına direniyor

  “Yeşil altyapı çalışmaları yavaş ilerliyor”

  Palandöken: Alışverişte taksit sayısı artırılmalı

  “Turizmde işgücü ihtiyacı mesleki eğitim yoluyla karşılanacak”

  İZDENİZ’den feribot tarifelerine zam

  Değerleme oranı yüzde 36,2

  Sürdürülebilirlikte ödüller sahiplerini buldu

  “Helal gıda üretimi 2 trilyon dolarlık bir pazar”

  Küçüközmen’den iş insanlarına: Panik yapmayın

  Kılıç Deniz, ihracat şampiyonluğunu bırakmadı

  Türksat 5B uydusu aralık sonunda fırlatılıyor

  Doğal taş sektörü sürdürülebilirlik için “önce insan” diyor

  Arsa ile arazi fiyatlarına Kuzey Marmara ve İzmir-İstanbul Otoyolu dopingi

  Türk Metal Sendikası Bursa 2 nolu Şubenin 2. Olağan Genel Kurulu yapıldı

  VakıfBank’tan 650 milyon dolar sendikasyon kredisi

  Türkiye organik tarımı ‘HappyVillage’ ile tanıyor

  Karabağlı: AB ile uyum çalışmaları sürdürülmeli

  Sürdürülebilirlik Akademisi’nden Philsa’ya anlamlı ödül

  PepsıCo, 50 milyon kişinin güvenli gıdaya erişimi için harekete geçti

  Şişecam, ihracatta 4 kategorinin şampiyonu oldu

  İZSU, laboratuvar hizmeti alacak

  Borsalarda Alım-Satım

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Başkan Arda öğrencilerle buluştu

  AnadOlive, zeytin ve zeytinyağı üretiminden çıkan atıkları katma değerli ürünlere dönüştürüyor

  Türk Telekom Online İşlemler’e özel paketler

  Turistik Hediyelik ve Hatıra Eşya Sektörü Fuarı için geri sayım başladı

  Küçük Menderes Nehri eski günlerine dönecek

  İBB’den Cumhurbaşkanının iddialarına yanıt

  Başkan Sandal: Eğitimde sosyal adaleti yarattık

  TÜHİD’in yeni başkanı İpek Özgüden Özen oldu

  Özgür kadınlar, güçlü yarınlar için bir araya geldi

  Muratpaşa Belediyesi araç kiralama hizmeti alacak

  En iyi proje ve ürün kategorisinde iki ödül

  Tekstil sektörü “Sürdürülebilirlik” için buluştu

  Migros, bisikletli alışveriş dostu konseptli mağazalarının sayısını artırıyor

  İKFF’ne muhteşem gala

  Kızıl şahin koruma altında

  Dünya, Black Friday’e hazırlanıyor

  İZSU sönmüş toz kireç satın alacak

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni