• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Ahmet S. Tükel ►DEĞERLENDİRME
12
14
16
18
19/02/2021 06:19
Bitcoin 50.000 doları geçti

     Salı günü ajanslarda ilginç bir haber geçti. Son zamanlarda gündemde sıkça konuşulan “bitcoin” adlı paranın değeri il kez 50.000 ABD dolarını üzerine çıktı. Bu yazıyı kaleme aldığım 18 Şubat saat 11’de fiyatı 51.955 dolara yğkselmişti. Ancak 50 bin doların üzerine çıktığı geçtiğimiz Salı günü fiyat 48.674 dolara gerilemişti. Yani oldukça dalgalanan bir para ama sonuçta son üç ayda %200’ün üzerinde bir değer artışı kazanmış durumda.

     Bitcoin ilk lez 2009 senesinde Satoshi Nakamoto adı altında işlem yapan bir kişi ya da bir grup tarafından lanse edildi. İlk kimin başlattığı bugüne kadar öğrenilemedi. Gösterilen ilgi artınca Nakamoto ortadan kayboldu. Ama inananlar bunun önemli olmadığını zira paranın kendi iç mantığının kurallarına uyduğunu belirtiyorlar. 2016’da bir Avustralyalı girişimci bitcoin’i kuran kişi olduğunu iddia etti ama açıklamasından bir kaç gün sonra başlatan kişinin kendisi olduğunu gösterecek kanıtları sunmaya cesaret edemediğini belirtti.

     Bu dijital para şimdi bir ödeme aracı olarak da yavaş da olsa kullanılmaya başlandı. Genelde Bitcoin alanlar onu bir emtia olarak - altın gibi - değerlendirmekte idiler ve çok az yerde mal ve hizmet alımı bitcoin ile yapılabiliyordu.  Ancak geçen hafta elektrikli otomobil üreticisi Tesla, yatırım stratejisinin bir parçası olarak 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını açıkladı ve kısa bir süre sonra otomobil satışlarını da Bitcoin üzerinden yapabileceğini belirtti.

     Ertesi gün ABD’nin en eski yatırım bankası BNY Mellon, müşterilerine dijital para hizmeti de vereceğini açıkladı. Mastercard kendi ağında crypto para opsiyonunu desteklemeye başlayacağını söyledi. Virginia Eyaletinde bir başka banka 19 ATM’sinden kart sahiplerinin Bitcoin işlemleri yapmasına imkan tanındığını belirtti.

     Eğilim bitcoine olan ülgünün artacağını gösteriyor. Peki Bitcoin nedir? Bu sorunun basit cevabı, her hangi bir banka ve hükümete bağlı olmayan ve kullanıcılarının kimliği de belirlenmeden işlem yapılan bir dijital para olarak açıklanabilir. Bitcoin, bilgisayarlarının hesaplama güçlerini başka kullanıcıların işlemlerini doğrulamak için sunan kullanıcılar tarafından yaratılıyor. Bu hizmetleri karşılığında bitcoin alıyorlar. Bildiğimiz paralarla da bitcoin satın almak mümkün.

     Son zamanlarda ilginin artmasına paralel larak günlük 300.000 işlemin (alışveriş) yapıldığını bitcoin’in blockchain.info  portföy sitesinden öğreniyoruz. Tabi bu rakam nakit ve kredi kartı ie yapılan işlemlerin yanında oldukça küçük ama gelecekte bu artar mı, artarsa nereye kadar artar? Bu soruya cevap vermek elbette zor ama yavaş yavaş firmaların bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladıklarını görüyoruz.

     Tesla’nın yanı sıra mesela “overstock.com”web sitesindeki fotoğraf makinası, elbise gibi bir çok malı bitcoin ile satıyor. Popüler ödeme yönetemlerinden Paypal, hesabı olanların bitcoin de dahil olmak üzere dört tane crypto parayı alıp satmalarına müsaade ediyor. Ancak kişilere crypto para ödemesine henüz geçmemiş durumda. Yine ödeme aracılığı yapan firmalardan Square, geçtiğimiz Ekim ayında her biri 10.600 dolardan 50 milyon dolarlık bitcoin satın aldı ve sistemi kullananlara mobil cihazlarından bitcoin almalarına olanak sağlıyor.

     Uzmanların kimisi bir çok firmanın bitcoin’i dalgalanmaya açık bir para birimi olduğu için kabul etmede tereddüt edeceklerini öne sürüyor. Kimisi ise önümüzdeki beş yıl içinde bitcoin’in gittikçe artan bir şekilde alışverişlerde kullanılan bir para olacağını söylüyor.

     Peki dünyada ne kadar bitcoin var. Sİstem 21 milyon bircoin’i tavan olarak koymuş. Bilgisayarda üretildiği için kaynak kodunda bu tavan bulunuyor. Tedavülde azami o kadar bitcoin olabilecek. Halihazırda 18,5 milyon bitcoin üretilmiş bulunuyor. Geriye üretilebilecek 2.5 milyon kalmış durumda. Peki bu limite ulaşılırsa ne olacak? Crypto paracıların son zamanlarda tartıştıkları konulardan birisi bu. Belki bitcoin protokolünün değiştirilebileceğini öne sürenler de var.

     Ortalama olarak bitcoin arzı her 10 dakikada bir sabit olarak 1 blok olarak artıyor. Ancak bu blokların içindeki bitcoin miktarı da her dört yılda bir %50 azaltılıyor. Tabi bu arada bitcoin kullanıcılarının özel bir dijital anahtarları olduğunu unutmayalım. İnsanların bu anahtarlarını kaybetmiş olabilecekleri, ya da başkasına transfer etmeden önce vefat etmiş olabilecekleri dikkate alınırsa, belki hali hazırda tedavülde olan bitcoin miktarı daha da az olabilir. Bircoin çıkarma işiyle uğraşanlara yarattıkları blokların karşılığı verilen bitcoin’ler zaman içinde 2012’de 50 adet iken şimdi 6,5’a düşmüş bulunuyor. Bu nedenle 21 milyon rakamına ancak 2140 yılında ulaşılabileceği hesaplanıyor.

     Bitcoin bir balon olabilir mi? İnsanların sadece fiyatı yukarı çıkacağı ve bundan kâr elde edecekleri beklentisiyle bir varlık alabildiklerini varsayarsanız, potansiyel olarak bir balon olabilir. Kurumsal para da bu işin içine girmeye başladığına göre, fiyat büyük olasılıkla yukarı doğru çıkacak. Ama bu bir balon yaratır mı ya da balon patladığında Bitcoin fiyatı nerede durur? Şimdilik kimsenin bilebileceği bir durum değil.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Yurtiçi ve Yurtdışı Alım-Satım-İş Teklifleri

  Start-up’larla ekonomiye can vermek

  İhale Özetleri

  02 Mart 2021 Tarihli ve 31411 Sayılı Resmi Gazete

  01 Mart 2021 Tarihli ve 31410 Sayılı Resmi Gazete 1. Mükerrer

  Karayollarında Durum

  Yasaklar esnetildi ama durum pek iyi gözükmüyor

  ÇATI BAKIM ve ONARIMLARI YAPILMASI İŞİ

  TEKNİK SARF MALZEME SATIN ALINACAK

  GSYH 2020 yılında yüzde 1,8 arttı

  Sürdürülebilir bir gıda sistemi Ar-Ge ve inovasyon ile mümkün

  “Şubat ayında üretici ve market fiyat farkı 4 katı aştı”

  İSO Türkiye İmalat PMI Şubat’ta 51,7 oldu

  Büyümenin en büyük destekçisi ve itici gücü ihracat oldu

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Zincir marketlere atık toplama şartı

  İzmir’de kentsel dönüşüm için dev adım

  Gürer: Patates depoda çürüme aşamasında

  Asansörcüler, değişen dünya tedarik zincirinde yerini almaya hazır

  Gaziemir’de aralıksız denetim

  Türkiye’de yeni kamyon satışları %122,9 arttı

  Ant Yapı, Mirny uçak terminali’ni inşa edecek

  Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü arazide ve büroda kontrol hizmeti alacak

  VERBİS kaydı için son tarih 31 Mart

  Elektrikli araç almayı düşünen tüketici şarj üniteleri bulamamaktan endişeli

  Bayraklı Belediyesinde koronavirüse karşı dijital önlem

  Karşıyaka’da fidanlar toprakla buluştu

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden üst geçit projelerine estetik dokunuş

  “Kimya sektörünün desteklenmesi ülkemizin kalkınmasına fayda sağlar”

  Keskin: Avrupa’daki Market kuralları Türkiye’de de uygulansın

  Bayraklı Belediyesi kırtasiye malzemesi satın alacak

  Sahibinden ilanlara düzenleme gelmeli

  Tercan: İzmir’in tanıtımında Bergama ve Efes öne çıkarılmalı

  İstiridye mantarlarının ilk mahsulleri satışa sunuldu

  Bornova Belediyesi kendi bitkilerini üretmeye başladı

  Görece Kütüphanesi yeni yerinde

  Kahvecilerin çayı şekeri Başkan Batur’dan

  İzmir Hava Eğitim Komutanlığı asma tavan, zemin kaplaması ve bina çatı onarımı yaptıracak

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Nadir hastalıklara farkındalık yaratan çizgi roman: Nadir-X

  İhale Özetleri

  01 Mart 2021 Tarihli ve 31410 Sayılı Resmi Gazete

  Aktif vak’a sayısı 100 bini geçti

  MUHTELİF OTOBÜSLER İÇİN FİLTRE ALIMI

  ZİRAİ İLAÇ ALIMI

  ELEKTRİK DAĞITIM ŞEBEKELERİ ARIZA ONARIM HİZMET ALIMI YAPILACAK

  T.C. İZMİR İFLAS MÜDÜRLÜĞÜNDEN İFLAS TASFİYESİNİN KAPATILDIĞINA DAİR İLAN

  28 Şubat 2021 Tarihli ve 31409 Sayılı Resmi Gazete

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.03.2021
  Ticaret 01.03.2021
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni