• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

AGROEXPO’da tema ‘Tarım 4.0’

09 Ocak 2018 Salı 17:00
12
14
16
18

AGROEXPO’da tema ‘Tarım 4.0’

   ► “AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı” bu yıl 13’üncü kez Türk tarımını dünya tarımı ile buluşturacak

           DUYGU GÖKSU     
     60 ülkeden katılım ve 285 bin ziyaretçi beklenen 13’üncü AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı 1-4 Şubat 2018 tarihlerinde FUARİZMİR’de gerçekleştirilecek.
     Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın en büyük dört tarım fuarından biri olma özelliği ile sektörün devlerini bir araya getiren “AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı”, Orion Fuarcılık tarafından bu yıl 13’üncü kez İzmir’de gerçekleştirilecek. 1-4 Şubat 2018 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleşecek olan 13. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın ana teması “Tarım 4.0” olarak belirlendi.

Fuarın ana teması Tarım 4.0
     Endüstri 4.0 ile birlikte gelen akıllı tarım teknolojilerini kapsayan Tarım 4.0, Türkiye tarım sektörüne en hızlı ve en doğru şekilde tanıtılması amacıyla, fuarın ana teması olarak işlenecek. 13. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın öncesinde fuarın detaylarını anlatılmak üzere Lansman ve Basın Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Fuarın ana teması olan Tarım 4.0’ın Danışma Kurulu Başkanı ve Dijitalleşme - Endüstri 4.0 Derneği Kurucu Başkanı Ali Rıza Ersoy da fuarın ana teması olan Tarım 4.0 hakkında sunum yaptı.
     110 bin metrekare sergi alanında tarım konusunda profesyonelleri bir araya getireceklerini belirten Fatih Tan Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı, “Orion fuarcılık olarak tarım ve hayvancılık fuarını her yıl bir öncekinden daha iyi hale getirmek için çalışıyoruz. Anketleri inceliyor ve olumsuzlukları ortadan kaldırmak için uğraşıyoruz. Geçtiğimiz yıl ki fuarda yeni teknolojileri tanımayı bir adım ileriyi taşıyarak bu yıl ki fuarımızın ana temasını Tarım 4.0 yaptık. Endüstri 4.0 ile dünyayı etkisi altına alan teknolojiyi tarım sektörüne ve tarımla ilgili kurumlara ulaştırmanın altyapısına ulaştırmanın gururunu yaşıyoruz. Bu seneki fuarımızın en önemli çalışması Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının önderliğin 2 büyük organizasyonumuz var.

Çok uluslu tarım iş forumu
     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın 45 den fazla ülkenin tarım bakanını fuara davet ettiğini belirten Tan, “Bakanımız 45 ülkenin tarım bakanını tarım iş forumuna davet etti. Dünya çapında güçlü bir forum ilk defa bir fuarda gerçekleşmiş olacak. İlk gün tarım bakanımızın çok uluslu tarım iş forumunun açılışını yapacak. İkinci organizasyonumuz ikili görüşmeler olacak. Bakanlığımızdan gelen yeni bir bilgiye göre 6 yeni bakan fuarımıza gelecek. Güney Kore,  Çin ve Sudan kabul etti. Tarım bakanlarının bir araya gelmiş olduğu dünyadaki en büyük organizasyon olacak. Ekonomi Bakanlığının destek erdiği 9 fuardan biri olan fuarımızın katılımcıları Ekonomi Bakanlığından destek alacak. Fuarda ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Fuarı bir adım öne taşımak için yaptığımız anketten çıkan, bitkisel üretim firmalarına daha çok yer verildi. Ulaşım konusunda Da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gayretleriyle fuarizmirin yeni yolu ile otobandan rahat ulaşım sağlanacak” diye konuştu.

“Üreticilerimize 103 trilyon lira destek verdik”
     İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Bakan, Türkiye’nin çok önemli bir tarım ülkesi olduğunu belirterek, “2012-2016 kat artarak 3.7 milyar dolardan 16.2 milyar dolara çıkmıştı. Kendi ürettiğini ihraç eden bir ülke değildir. Hammaddesini ihraç edip katma değeri yükselterek ihraç eden bir ülkedir. Üreticilerimize 103 trilyon destek veriliyor. Bakanlığımızın başarı değil aynı zamanda tarım sanayisinin başarısıdır. Tarım ürünlerinin kalitesinin artırılmasında doğru pazarlama önemlidir. Fuarların önemini daha fazla inanıyoruz bu kapsamda. Gerek yurt içi gerekse uluslararası bağlantıların gerçekleştiği fuarda sanayimiz emeğinin karşılığını alacaktır. Fuarda akıllı tarım teknolojilerinin tanıtımı yapılacak. Tarım ve teknolojinin buluştuğu, tarımın kalbinin attığı bir fuar olacaktır. Bizde il müdürlüğü olarak 190 metrekarelik bir stantla yerimizi alacaktı” şeklinde konuştu.

Çok uluslu tarım forumu
     İzmir’de gerçekleşecek olan 13. Agroexpo da, dört gün sürecek Çok Uluslu Tarım Forumu düzenlenecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen Çok Uluslu Tarım İş Forumu Türkiye’de ilk kez bir fuarda gerçekleşecek olma özelliğini taşıyor. 2017 yılında 90 bin metrekare alanda düzenlenen Agroexpo, 2018 yılında 110 bin metrekarede 4 ayrı holde seçkin firmalara ev sahipliği yapacak. Ulusal ve Uluslararası düzeyde birçok firmanın süt, süt ürünleri, et, et ürünleri, süt ve et teknolojileri e ambalaj ekipmanları ürünlerini sergileyeceği özel bölüm, sektöre yönelik son gelişmelerin, kaliteli ürünlerin ve çözüm önerilerinin sergilendiği bir platform niteliği taşıyacak.

Süt ve et zirvesi yapılacak
     Fuarda bu yıl ilk kez açılacak olan Süt, Et ve Teknolojileri özel Holü kapsamında başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege İhracatçılar Birliği ve SETBİR’in destekleriyle süt ve Et zirveleri düzenlenecek. Bu zirveler kapsamında sektörün belirleyicilerinin ve akademisyenlerin rol alacağa paneller, peynir tadım etkinlikleri, coğrafi i peynirler sergisi, ünlü isimlerin yer alacağı Et Showlar ve dikkat çekici daha birçok etkinlik, katılımcı ve ziyaretçilerle buluşacak. Süt, Et ve Teknolojileri Özel Bölümü’nde peynir üreticileri de bir araya gelecek. Önde gelen şirketlerin dahil olacağa sunumlar ve tadım etkinlikleri ile Türkiye’de üretilen tüm peynir çeşitleri tüketicinin beğenisine sunulacak. Sektörün lider fuar, katılımcı sayısını da 850 firma olarak hedefliyor. Yerli ve yabancı firmaların 60 ülkeden 285 bin ziyaretçi ile buluşmasa öngörülmekle beraber, düzenlenen ziyaretçi organizasyonlar ile Türkiye’nin bütün bölgelerinden ve yurtdışından üreticilerin ve sektör temsilcilerinin fuarı ziyaret etmesi bekleniyor.

 


+ Benzer Haberler
» TROY, 2018’de 8 kat büyüdü
» Son 1 yılda 105milyon metrekare mağaza kapandı
» Tahtalı’da 21 yılın rekoru kırıldı; Bir günde 2,5 aylık su geldi
» Karşıyakalı çocuklardan coşkulu final
» İstanbul Sabiha Gökçen’in yolcu sayısı 34 milyonu geçti
» VakıfBank’tan 3 büyük müjde: “Yanındaki Güç Paketi”
» Tekstilcilerin hedefi dünyada ilk beş
» “Poşet düzenlemesi kullanılarak yapılan algı oyunlarını görüyoruz”
» Palandöken, “E-ticaret yapan ve kadınlarına müjde”
» Birleşme ve satın alma işlemleri azalırken, hacimdeki artış dikkat çekti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
  Ticaret 15.01.2019
  Ticaret 14.01.2019
  Ticaret 12.01.2019
  Ticaret 11.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni