• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Ağaç İşleme Makineleri sektörü yüzde 20 büyüyecek

10 Nisan 2017 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

Ağaç İşleme Makineleri sektörü yüzde 20 büyüyecek

   ► AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol, 2017 yılında ithalatın aynı kalacağını bunun yanında ihracatta dolar kurundan yakaladıkları avantajdan dolayı yüzde 20 gibi ciddi bir büyüme beklediklerini açıkladı

           KENAN YEŞİL     
     Bu yıl ilk kez İzmir’de düzenlenen ve ağaç işleme makineleri ile mobilya ve orman ürünleri endüstrilerini bir araya getiren İZWOOD 2017 İzmir Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı, AİMSAD (Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği) ve TÜYAP işbirliği ile gerçekleştiriliyor. 50’nin üzerinde şehirden ve 40’a yakın ülkeden yaklaşık 40 bin civarında ziyaretçinin katılması beklenen İZWOOD Fuarı’na Türkiye’nin en büyük üretici ve ithalatçı markalarının katılıyor. Fuarda; orman endüstrisi için makine, teknik donanım ve hizmetler, ağaç işleme makineleri, yüzey işlemleri makineleri, ağaç kesme makineleri, elektrikli ve mekanik el aletleri ve mobilya üretim makineleri hem yerli, hem de yabancı alıcılar için vitrine çıktı. Kimsesiz Çocuklar için hazırlanan sosyal sorumluluk projesi ise fuarı özel kılıyor.
     Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol gazetemize vermiş olduğu röportaj ile hem Ağaç İşleme Makineleri sektörü, hem de ilk defa İzmir’de düzenlenen İZWOOD 2017 İzmir Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı ve kimsesiz çocuklar için gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi hakkında önemli bilgiler verdi.

     40 bin civarında ziyaretçi bekliyoruz
     İzmir’de Fuar yapma fikri nasıl ortaya çıktı?
     Biz her zaman Anadolu’da özellikle Ege Bölgesinde bir fuar gerçekleştirmek istiyorduk. AİMSAD olarak bu sene 3. yılımızı kutluyoruz. Aksiyonlarımızı daha hızlı olarak devam ediyoruz. Anadolu’daki ilk fuarımızı TÜYAP’la beraber İzmir’de yapmaya karar verdik. İzmir bizim için çok önemli pazar. Üye firmalarımızın büyük bir çoğunluğu iç pazarda sattığı ürünlerinin yüzde 25-30’unu Ege Bölgesinde satıyor. Bu yüzden de bu fuar özel bir ilgi gösterdik. Üyelerimizle yaptığımız ankette İzmir ilk sırada geldi. Üyelerimiz İzmir’de fuar yapılmasını özellikle istiyor. İzmir’de ürünlerini müşterilerine sergilemek istiyorlar. Bu yüzden de özellikle ilkbaharın başlangıcını seçtik. Referandum olduğu için fuarımızı bir hafta öne aldık. Ayrıca AİMSAD olarak İZFAŞ’a teşekkür ediyorum. Çok güzel bir fuar alanındayız. Tam bizim istediğimiz şekilde yüksek tavanlar, geniş mekanlar bizim için önemli özellikler. Burada üyelerimiz büyük stant alma imkanı buldular. Çünkü artık mobilyada hacimler çok genişledi ve hat olarak özellikle işliyor. Boya hatları olsun her türlü ürünler artık büyük makinalar gerektiriyor.  O yüzden burada üyelerimize güzel bir imkan sağlandı. Şu anda yaklaşık 60’ın üzerinde ve bunları 40’ı bizim üyemiz olmak kaydıyla dernek olarak fuarı gerçekleştiriyoruz. Fuarda ortağımız olan TÜYAP bu konuda çok tecrübeli. 40 bin kişinin ziyaret edeceği ve yaklaşık 15 ülkeden de ziyaretçi heyetinin geleceği bir fuardan bahsediyoruz. Bundan gurur duyuyoruz. Derneğimiz de bu konuda çok çalıştı.

     Makineler kimsesiz çocuklar için üretime geçti
     Fuarı özel kılan bir sosyal sorumluluk projeniz var. Bu proje nasıl ortaya çıktı? Proje kapsamında neler yapılacak?
     İzmir’e gelirken farklı bir proje ile gelmeyi istedik. Bir ilk olsun istedik. Böylesine güzel ve büyük bir fuar alanı yakaladığımız için dernek olarak proje gerçekleştirelim istedik. O yüzden de daha önce Polonya’da küçük çapta görmüş olduğumuz sosyal sorumluluk projesi yapalım dedik. Amacımız; üye firmalarımızın çalışır makinelerinin bir kısmını özel bir standa alıp burada  tamamen yerli ve milli makine ile tamamen yerli ve milli malzemelerle kimsesiz çocuklara mobilyalar yapmak istedik. Bununla ilgili İzmir Valiliği ile konuştuk. Mobilyada hangi alanda ihtiyaç olduğunun bir araştırması yapıldı. Elbise dolaplara ihtiyaç olduğu tespit edildi. Bizde burada 2 farklı ölçüde 5 gün boyunca elbise dolapları yapıp valiliğin kontrolünde kimsesiz çocuklar yurtlarına hibe edeceğiz. Bu projeyi yaparken de dernek olarak sadece biz olmayalım, sektördeki diğer lehtar derneklerimizde bizimle beraber olsun istedik. Bize malzeme sağlayan Levhacılar, onların Levha Üreticileri Derneği, aksesuar sağlayan Mobilya Aksesuar Sanayiciler Derneği(MAKSDER) ve mobilyalar toplayan ve bunların tasarımlarını yapan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği(MOSDER) yaptığımız görüşmeler sonucu 4 dernek ile beraber bu sosyal sorumluluk projesini yapmaya karar verdik. Tasarımlar yapıldı bunlar paylaşıldı. Malzemeler seçildi, stant alanını gerçekleştirdik. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ile beraber imalat için düğmeye bastık. Fuarı özel kılan yapmış olduğumuz sosyal sorumluluk projesi oldu.

     Bu sosyal sorunluluk projesinin devamı gelecek mi? Ayrıca fuarda eğitimle ilgili de çalışmanız olacak. Kısaca anlatır mısınız?
     İlerleyen dönemlerde bunun gibi projelere imza atmak düşüncemiz var. Ancak İstanbul’daki Fuar alanı ful dolu. Avrupa’nın en büyük 2. Fuarını yapıyoruz. Böyle projeler yapabileceğimiz yerimiz yok. TÜYAP 2018 yılına yeni bir fuar alanı yapıyor. Orayı yetiştirebilirsek bunun gibi projeler yapmaya devam edeceğiz. İzmir’de sadece bir sosyal sorumluluk projesi değil aynı zamanda sektörün, eğitim sektörüyle bir araya gelmesini istedik. Türkiye’den 49 üniversiteden yaklaşık 80 küsür akademisyenlerimizi derneğimizin sponsorluğunda İzmir’e getiriyoruz. Tüm gün boyunca Ağaç İşleme Teknolojileri adı altında seminerlerimiz olacak. Eğitim sektörüyle kendi, sektörümüzü bir araya getirerek ortak ne gibi işler yapabiliriz, öğrencilere daha nasıl iyi bilgiler verebiliriz bunların yollarını arayacağız.

     İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 95
     Sektör olarak 2016 yılını nasıl geçirdiniz?
     2016 yılı ekstrem bir yıldı. Bizler için zor bir yıl oldu. İnanılmaz iyi giden bir 6 aydan sonra bir 15 Temmuz faciasıyla karşılaştık. Hem müşterilerimiz açısından, hem sektördeki üreciler açısından çok zor günler atlattık. Bu sıkıntıdan çok hızlı bir şekilde çıktık.  15 Temmuz sonrası,  Ekim ayındaki İstanbul fuarımız nasıl geçeceğini net bilmiyorduk ama mobilya sektörü bizi şaşırtmadı ve çok iyi fuar geçirdik. 2016 yılında sektör olarak küçülmedik. Büyüyeceğimizi düşünürken 15 Temmuz yüzünden sabit kaldık. Ama 2017 yılına güzel girdik. Kurların artışından dolayı ihracatta ciddi avantajlar yakalama fırsatını yakaladık. Firmalarımız bundan faydalandı. İthalatçı firmalarımız ise makineleri pahalılaştığı için bundan zarar gördü. İhracatın ithalatı karşılama oranı makine sektörünün tamamında Türkiye’de yüzde 45 iken, ağaç işleme makinelerinde yüzde 95 oranındadır. İthalatımızı karşılayabiliyoruz. Bu çok güzel bir oran ve bundan gerçekten mutluyuz.

     Kadınlar bizim sektörümüzde belirleyici
     Firmalarımız ciddi bir şekilde Ar-Ge, Ur-Ge çalışması yaptı. Bunda sadece firmalarımız değil bizi zorlayan bazı sektörler var.  Bunların en önemlisi kadınlar. Kadınlar bizim sektörümüzde belirleyici. Kadınlar kendi aralarında rekabet içerisinde ve hem farklı olmayı istiyorlar. Böyle olunca her zaman yeni tarzlar, ürünler çıkıyor. Biz makineciler olarak sadece ağaç işleme yapmıyoruz. Plastik işiyoruz, cam işliyoruz. Mermer işliyoruz ve bunları mobilyada kullanıyoruz. Makinelerimiz yeni sistemlere uydurmak zorundayız. Neredeyse 2 yılda bir makineler komple değişiyor. Başka hiçbir sektörde bu kadar değişikli olmadığı için makinecilerimiz ciddi çalışmalar yapıyor. Dernek olarak hem imalatçı hem de ithalatçı üyelere sahibiz. Sektördeki tek derneğiz. İthalatçılarımızın da sorunları dinliyoruz. Ama imalatçı firmalarımız Özellikle ihracat konusunda gerçekten büyük işler yapıyorlar.
     Yüzde yüz yerli makinelerimizi sektörle ilgili dünyada belli başlı fuarlarda boy gösteriyoruz. Daha önce yapamadığımız tüm makineleri şu anda yapar durumdayız.  İtalya ve Almanya bizim en büyük rakibimiz. Onlarda çok büyük ekonomik kriz içindeler. Avrupa hatta dünya bir ekonomik kriz içerisinde. İş bulmak artık aslanın midesinde. Üyelerimiz ellerinde gelen gayreti gösteriyor.

     Daha çok hangi ülkeler ihracat yapıyoruz ve daha çok hangi ülkelerden ithal ürünler geliyor?
     İthalat olarak Almanya ve İtalya önde geliyor. Bu arada Avusturya ve Çin bu tip ülkelerden ithalat var. İhracat olarak ise önceliğimiz komşu ülkeler, özellikle İran. Türki Cumhuriyetler, Komşu olan Avrupa ve Balkan ülkeleri. Son dönemlerde başta Amerika olmak üzere Avrupa’ya da ciddi oranda ihracatımız artmaya başladı.

     İç pazar hacmimiz 250 milyon dolar
     Rakamlarla konuşacak olursak 2016 yılında ihracat rakamımız ve ithalat rakamımız nasıldı?
     Yaklaşık 90 milyon dolar civarında ithalat gerçekleştirdik. Yaklaşık olarak 85 milyon civarında ihracat gerçekleştirdik. Ama bizim en önemli kıstasımız, Türkiye. Çünkü kentsel dönüşümden dolayı mobilyacılarımız çok aktif ve biz şu anda ciddi bir şekilde iç pazarda makine satıyoruz. İç pazarımız çok hareketli. İç hacmimiz 250 milyon dolar civarında olduğunu düşünüyorum. Bu çok ciddi bir rakam. İhracatı da üzerine koyarsak bu rakam daha da büyüyor. Aynı zamanda ciddi bir şekilde büyüyerek devam ediyor. Ağaç İşleme Makineleri sektörü büyümeye devam ediyor.

     Yüzde 20 büyüme olacak
     2017 yılı hedeflerimizden bahsedecek olursak ilk çeyrekte nasıl bir atılım oldu? Sektördeki hareketlilik nasıl?
     2017 yılında öncelikli olarak, kötü geçen 2016 yılının etkilerini azaltmak için çalışmalar yapıyoruz. Üyelerimizle görüşmeler yapıp şehirlerde beraber üye buluşmaları gerçekleştiriyoruz. Dernek olarak ortak bir kararda buluşmak istiyoruz. Hep beraber belirlediğimiz hedefler doğrultusunda gitmek istiyoruz. 2017 yılı bizim için çok önemli bir yıl. Öncelikle sektörün birinci fuarı Almanya’da ve o fuarı mayıs ayında gerçekleştireceğiz. Türkiye 40 küsur firma ile fuara katılım gösterecek. Biz dernek olarak orada makine tanıtım grubuyla beraber olacağız. Yaklaşık 100 bin Euroluk bir bütçeyle fuara gidiyoruz. ‘ciddi bir tanıtımını yapacağız. Türk Makinecileri Büyüme makinesi diye bildiğimiz yeni sloganıyla beraber Hannover’de Ligna 2017 Ağaç İşleme-Teknolojileri Fuarında bulunacağız. Bunun yanında sektör olarak ihracatta dolar kurundan dolayı rakiplerimize göre avantajlı olduk. Ondan dolayı 2017 yılında yüzde 20 gibi bir büyüme bekliyoruz. Bu çok önemli. İthalatın aynı kalacağını düşünüyoruz ama ihracatın yüzde 20’ye varan büyük bir büyümeyi gerçekleştireceğini düşünüyoruz. Bu yüzden de artı iç sektöründe kentsel dönüşümden dolayı artarak büyüyeceğini düşünüyoruz. Çünkü binalar yapıldı. Artık bu binaların içlerinin döşenmesi kaldı. Bunlarda istihdamı yaracak. Devletimizin mobilya sektörüne yapmış olduğu  KDV indirimden dolayı mobilyacıların şu anda nefes alacakları zamanı yok. İşleri yoğun ve dolular. Onlarda ister istemez makine alıyorlar. Biz bu durumdan dolayı da çok mutluyuz.

     Araştırmasını yaptığınız, hedef koyduğunuz yeni pazar alanı var mı?
     Bu konuda derneğimizde çalışmalarımızı yapıyoruz. Dernek olarak dünyadaki belli başlı fuarları seçtik ve katılım yapıyoruz. Biz yeni bir dernek olduğumuz için önce kuruluş faaliyetlerimizi bitirip ondan sonra yurt dışındaki çalışmalara daha bir konsantre olmak istedik. Şu anda tam o pozisyondayız. 2016 yılında 10 ülkede 10 tane fuara katılım gösterdik. Bu sene ise  ikiye katlayarak artırmanın peşindeyiz.

     Kurumsallaşma gerekiyor
     Dernek olarak sektörde eksik yada sorun olarak gördüğünüz bir durum var mı?
     En önemli şey firmalarımızın büyük bir çoğunluğu aile şirketi olması. Aile firmasında ister istemez firmanın sahibi satın almaya bakıyor, pazarlamaya bakıyor, muhasebeye bakıyor. Neredeyse her şeyi bakıyor. Öncelikli olarak bizlerin kurumsallaşması gerekiyor. İhracatı artırabilmek için bunu yapmak gerek. Devamlılık lazım, süreklilik lazım, kurumsallaşmak lazım. Dışarıdaki müşteri sizden bazı kıstasları görmek istiyor. Bizde dernek olarak bunun sağlanması için çaba gösteriyoruz. Örneğin bizim değişik komitelerimiz var. Bu komitelerde yapılan bazı çalışmalar var. İmalatçı komitemiz bu standartların daha yükselmesi ve belli bir şartlara bağlanabilmesi için şu anda çalışma yapıyor. Onları gerçekleştirdikten zaman yurt dışından gelen  müşterilerimize gerçekten Türkiye’deki belli sınıftaki makinelerde doğru bilgileri verebileceğiz.
     Son olarak İzmir Fuarında son teknolojileri, sektördeki en son ürünleri büyük hatlar olarak sergiliyoruz. Tüm mobilyacılarımızı, ağaç işlemecilerimizi, sektördeki tüm meslektaşlarımızı fuara bekliyoruz. İstanbul’daki fuara gelen insanların yoğunluktan bahsederken, burada rahat bir şekilde ulaşabilecekleri İzmir gibi güzel bir şehirde bu fuarı düzenliyoruz.

 


+ Benzer Haberler
» “Türkiye küçükbaş için cennet”
» Etten sonra peynir de cep yakıyor
» Hurma fiyatları yüz güldürdü
» Bekleyerek hayatta hiçbir şey olmaz
» “Tarımın geleceği bor”
» “Çiftçi, toprağını işlemekten vazgeçti”
» “İtalyan ayakkabısı ile aşık atsak da pazarlamada geriyiz”
» Tire dağ köyleri kooperatifleşiyor
» Doğal gaz dağıtımına 2018’de 1,7 milyar TL yatırım
» “Tarım Foça’nın önceliğidir”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2018
  Ticaret 21.05.2018
  Ticaret 19.05.2018
  Ticaret 18.05.2018
  Ticaret 17.05.2018
  Ticaret 16.05.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni