• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Afrika ve Orta Doğu’da birlikte iş yapabiliriz”

07 Eylül 2018 Cuma 13:00
12
14
16
18

“Afrika ve Orta Doğu’da birlikte iş yapabiliriz”

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Ticaret Odası(İZTO) ev sahipliğinde Lübnan ile ticaret ve Trablus Özel Ekonomi Bölgesi tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Lübnan Türkiye İş Konseyi Lübnan Tarafı Başkanı ve Lübnan ICC Başkanı Wajih Bizri, “Lübnan-Türk İş Konseyi sayesinde ortak yatırımlar oldu. İlişkilerimiz sürekli olarak gelişme halindedir. İşbirliğimizi daha da artırmak istiyoruz. Bu işbirliğini başka alanlara da yaymalıyız. Afrika ve Orta Doğu’da birlikte iş yapabiliriz. Uluslararası ticaret yapabiliriz” dedi.
     Toplantının açılışında konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Cemal Elmasoğlu, iki ülke arasındaki ilişkiler açısından Lübnan Heyeti’nin İZTO’da olmasının önemli olduğunu söyledi. Elmasoğlu, “Biliyorsunuz şehrimizin en eski değerlerinden olan İzmir Enternasyonal Fuarı 87. kez kapılarını açıyor.  Biz de fuar kapsamında şehrimize gelen dost ülkemiz Lübnan’dan bir heyeti Odamızda ağırlıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

     İki ülke arasındaki ticaret verilerini paylaşan Elmasoğlu, “Ülkemiz ile Lübnan arasında ikili ticaret hacmi geçtiğimiz yıl 1 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamın yüzde 7’si İzmir tarafından kaydedildi. 70 Milyar Dolar Lübnan’ın toplam dış ticaretinden ülkemizin aldığı pay da yüzde 4,5. Lübnan’ın ihracat partnerleri arasında yedinci, ithalat partnerleri arasında da altıncı sıradayız. İki ülke arasında hali hazırda 2010 yılında imzalanmış bir Serbest Ticaret Anlaşması var.  2013 yılında Türkiye tarafı iç onayı sürecini tamamladı. Lübnan tarafındaki iç onay sürecinin tamamlanmasının ardından hayata geçirilecek. Serbest Ticaret anlaşmasının iki ülke ticareti adına çok önemli ve yararlı bir gelişme olacağına ve ticaretimize hız vereceğine inanıyoruz” diye konuştu.
     Öte yandan Elmasoğlu, Ticaret Bakanlığı kayıtlarına göre, Türkiye’de 428 adet Lübnan sermayeli firma olduğunu bu firmaların 9’nun İzmir’de faaliyet gösterdiğini söyledi.

İşbirliği çağrısı
     Lübnan Türkiye İş Konseyi Lübnan Tarafı Başkanı ve Lübnan ICC Başkanı Wajih Bizri, “Lübnan ve Türkiye arasındaki ilişkiler çok eskiye dayanmaktadır. 2002 yılına kadar ilişkiler iyi değildi ama İş Konseyi kuruldu ve bu da karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi açısından en önemli ekonomik kuruluş. Aramızdaki ticaret 900 milyar dolar oldu 2017’de. Demir-çelik, alüminyon sebzeler ve Lübnan’ın Türkiye’den ithalatı ise, demir çelik, nişasta, süt ve un oldu. Lübnan-Türk İş Konseyi sayesinde ortak yatırımlar oldu. İlişkilerimiz sürekli olarak gelişme halindedir. İşbirliğimizi daha da artırmak istiyoruz. Bu işbirliğini başka alanlara da yaymalıyız. Afrika ve Orta Doğu’da birlikte iş yapabiliriz. Uluslararası ticaret yapabiliriz. Coğrafi yakınlığımız bize avantaj sunmaktadır. Suriye’de, Irak’ta, Yemen’de inanılmaz bir yıkım var. Lübnan ve Türk özel sektörünün bölgedeki yeniden yapılandırmayı sağlaması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Trablus limanı ve havaalanı büyütülecek
     Lübnan’ın yatırımcılar için ilginç bir destinasyon olduğunun altını çizen Trablus Özel Ekonomi Bölgesi İdare Kurulu Başkanı ve Lübnan Eski Maliye Bakanı Raya El Hassan, “Lübnan’ın çeşitli pazarlara erişimi vardır. Özel Ekonomik Bölge’yi işlerinizde potansiyel olarak görmenizi istiyoruz. Neden Trablus? Belki pek duymadınız ama Trablus Özel Ekonomik Bölgesi belli bir amaç için kuruldu. Bölge, hükümetin yatırım haritasında yer almaktadır. Geçen Nisan ayında bir konferans gerçekleştirdik. 11 milyar dolar uluslararası toplum tarafından altyapı için hibe olarak verildi. Biz bunu altyapıyı geliştirmek için kullanacağız. 150 milyon dolar Kuzey Trablus’u başka şehirlerle bağlayan yollara ödenecektir. Ayrıca Trablus Limanı ve havaalanının daha da büyütülmesi için kullanacak. 100 milyon ise bir demiryolu oluşturmak için kullanılacaktır. Trablus altyapı projeleri için büyük bir altyapı destinasyonu olma potansiyeline sahiptir” dedi.

Vergisiz ihracat
     Yabancı yatırımcılar için bölgedeki teşvikler hakkında bilgi veren Hassan,  “Yerli ve yabancı yatırımcıya yüzde 100 gümrük vergisi istisnası var ithal edilen hammaddeler üzerinde. Belirli ürünler üzerinden vergisiz ihracat söz konusu. Katma değer vergisinde, stopaj ve varlık vergisinde de yüzde yüz istisna var. Dövizi hiç kısıtlama olmadan çevirebiliyorsunuz. Yabancılar, şirketlere yüzde yüz sahip olabiliyor. Yüzde 50 yabancı iş gücüne izin verilebiliyor. Yerel tedarikçiler ve satışla ilgili hiçbir kısıtlama yok. Elektrikli makinalar, kağıt ürünleri gibi imalat sanayinde olan sektörlerin büyüme eğilimi en fazla. Ticaret ve lojistik de diğer bir sektör. Lokasyon nedeniyle bunlar da işler için büyük potansiyel. Sevkiyat ve lojistik; petrol, gaz, paketleme ve ambalaj da... Lokasyonumuz sayesinde körfeze çok kolay erişiyoruz. Suriye’ye çok yakınız. Karayolu ulaşımı son derece kolay oluyor. Trablus Limanı’nın yanında olmak bize çok büyük avantaj sağlıyor. Liman daha da büyütülecek” dedi.

“Birçok vergi istisnası var”
     Trablus’ta yer alan en büyük fuar alanında bir inovasyon bölgesi oluşturmak istediklerini kaydeden Hassan, “75 metrekarelik bir yer olacak. Bu kiralanacak daha sonra. Umarım o zaman çok fazla yaratıcı sanayilere çekebileceğiz buraya. Limanın birinci genişleme fazı bitti, ikinci yeni başlayacak. Özel Ekonomi Bölgesi hemen limanın yanında bulunuyor. 2020’de işletmeye açılarak lisanslar verilecek. Özel ekonomik bölgenin en iyi standartlarda olması için mevzuatları hazırlayacağız. 2020’de işletmeye açılacak bu bölge. Birçok yabancı yatırımcı Lübnan’daki bürokrasiden korkuyor ve gelmek istemiyor. Ama bununla baş edeceğiz. Her türlü kayıt prosedüründe ve lisanslarda yardımcı olacağız. Her türlü bürokrasiden kaçınacağız. Bürokratik engelleri ortadan kaldıracağız finansal destekler de sağlanacak. 2020 başında ilk kiracıları kabul edebileceğiz. Kurumlar vergisi yok karlardan da vergi yok şirketler için. İşgücü için vergi ödemiyorsunuz, mavi beyaz yakalılar için gelir vergisi ödemiyorsunuz. Varlık, belediye vergisi yok. Burada birçok vergi istisnası var. Burası bir vergi cenneti gibi” açıklamasında bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» Dünya doğaltaş sektörü İzmir’de buluşuyor
» Ev tekstili sektörünün üniversite programı açılıyor
» “2 milyon işyeriyle esnafımız da tanzim satışa talip”
» Yabancı vatandaşlar en çok İstanbul’dan konut aldı
» Konutlarda 1 kWh elektrik için ortalama 55,2 kuruş ödendi
» Çin’de yaklaşık 7.6 milyar banka kartı var
» “İzmir’in gönlüne girdik”
» “Ekonomik krizin reçetesi kooperatifleşme”
» Tunç Soyer: Turizmde zavallı bir noktadayız
» TBD Başkanı Aktepe güven tazeledi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni