• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Adnan Bali mart sonunda görevi bırakacak

06 Ocak 2021 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Adnan Bali mart sonunda görevi bırakacak

           HABER MERKEZİ      
     İstifa iddiaları üzerine Genel Müdürlük binasında basın toplantısı düzenleyen, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, 1 Nisan 2011’den bu yana sürdürdüğü genel müdürlük görevini Mart sonunda yapılacak Genel Kurul itibarıyla bırakacağını açıkladı. Bali’nin yerine geçecek kişi ise banka genel müdür yardımcılarından Hakan Aran oldu. Bali, “1 Nisan 2011’den bu yana büyük bir gururla ve mutlulukla, onurla sürdürdüğüm Genel Müdürlük görevimi, mart ayının sonlarında yapılacak olan Genel Kurul tarihi itibarıyla bırakacağım. O tarihe kadar da Genel Müdürlük görevime devam edeceğim. Genel Kurul irade gösterirse İş Bankası’nda Yönetim Kurulu’nda görev yapmaya devam edeceğim. Bu bizim geleneklerimiz ve kurumsal prensiplerimiz arasında vardır. Geçmişte de örnekleri vardır” ifadelerini kullandı. Prensiplerle yönetilen bir kurum olarak hiçbir şeyin kişilere, keyfi kararlara bağlı olmadığını belirten Bali, İş Bankası’nda dahili olarak icrai görevde çalışmanın üst sınırı bulunduğunu, 35 yıl kuralı olduğunu kaydetti.

“2010’da 132 milyar TL aktif büyüklük, Eylül 2020’de 597 milyar TL’ye çıktı”
     Bali, görev yaptığı 10 yıl boyunca ülkede ve dünyada her bakımdan çok farklı konjonktürler yaşandığını, zorlukların, fırsatların ve büyük zorlukların bir arada olduğunu söyledi. Her yılın başında şubelerin yöneticileriyle toplantılar yaptığını anımsatan Bali, “Her toplantıyı ‘bu yıl zor olacak’ diye açmak zorunda kaldık. Hiç ‘kolay bir yıl olacak’ dediğim yıl olmadı. Çünkü mümkün olmadı. Maalesef terör, sınır ötesi harekatlar, uluslararası mutabakatsızlıklar ve sorunlar, AB ve ABD ile yaşanan gerginlikler, darbe teşebbüsü, uçak düşmesi, piyasalardaki çalkantılar, doğal afetler ve şimdi de yüz yılda bir görülecek pandemi hadisesi. Bütün bu zorlukları yöneterek işimizi yapmaya çalıştık” dedi.

     2010 yılı sonunda 132 milyar TL olan aktif büyüklüğün, Eylül 2020 itibarıyla 597 milyar TL’ye çıktığını bildiren Bali, Türkiye’nin en büyük özel bankası olma vasıflarını açık ara koruduklarını belirtti. Bali, mevduatın aynı dönemde 88 milyar TL’den 373 milyar TL’ye, kredilerin 64 milyar TL’den 364 milyar TL’ye çıktığını, gayrinakdi kredilerle birlikte düşünüldüğünde ekonomiye sağladıkları toplam kaynağın 484 milyar TL olduğunu kaydetti. Öz kaynakların 17 milyar TL’den 65 milyar TL’ye ulaştığını ifade eden Bali, neredeyse her kalemde 4-5 kat artış yaşandığını vurguladı.

“İş Bankası, tüm yöneticilerini kendi içinden yetiştiriyor”
     Görevi bırakmasının ardından yerine kimin geçeceği konusunda bilgi paylaşımında bulunacağını, bunun yaygın bir uygulama olmadığını belirten Bali, “İş Bankası, tüm yöneticilerini kendi içinden yetiştiriyor. Hepimiz sabi bir çocuk gibi bu bankaya giriyor, bu bankada çalışarak devam ediyoruz ve sonunda kariyerini bu bankada tamamlayıp emekli olunca ayrılıyoruz. Şu kolumdaki saat 25 yıl burada çalışmanın saatidir, bir tek bende de yok. 25 yıl kim İş Bankası’nda çalışırsa onda var. Yetenek havuzumuz da son derece zengin. Hiçbir pozisyon için sıkıntılı olmayız. Şube müdürünü doğrudan yönetim kurulu üyesi yapan, şube müdürü başka bankaya genel müdür olan bir bankayız.

     Bütün bu hususları göz önünde bulundurarak uzun yıllardır beraber çalıştığım, bankamızın özellikle teknolojik altyapısına, yazılım ve donanımına çok büyük katkılar koymuş olan ve bunların üzerine kurulan bankacılık uygulamalarına son derece hakim, mühendislik ve bilgi teknolojileri alanındaki yetkinliklerinin üzerine işletme yüksek lisansı ekledikten sonra şimdi de bankacılık doktorası yapan, kendisine de bu bakımdan özendiğim Genel Müdür Yardımcımız sevgili Hakan Aran’ın bu görev için çok uygun ve layıkıyla bu görevi yapabilecek bir arkadaşım olduğunu düşünüyorum. Tabii bunlar, hem dahili, yetkili kurullarımızın hem de resmi otoritenin onayına tabidir. Biz olsa olsa bir öneride bulunabiliriz. Bu öneri çerçevesinde yürüyebilirse koşullar buna göre oluşacak” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Günlük test sayısı 160-170 bin seviyelerine indi
» İzmir Tarımı’na 6 başlıklı yol haritası
» Savunmada 2023 yerlilik hedefi yüzde 75
» Merkez Bankası politika faizini yüzde 17’de sabit tuttu
» En zengin ile en yoksul arasındaki eşitsizlik 8,3 kata yükseldi
» Pekcan: Rusya, domates ihracatı kotasını 250 bin tona yükseltti
» “Lokantalar ve restoranlar HES Kodlu açılış istiyor”
» Banu Dedeman’a “Turizmde En Başarılı Kadın Girişimci” ödülü
» İZSU fotokopi hizmeti alacak
» Temel ihtiyaç ürünlerindeki fahiş fiyat artışına sıkı denetim


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2021
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni