• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Acu: Modern sulama göçü önlüyor

14 Temmuz 2018 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Acu: Modern sulama göçü önlüyor

   ► DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor” dedi.

           HABER MERKEZİ     
     DSİ Genel Müdürü Murat Acu, DSİ İzmir Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti. Bölge Müdürlüğünde düzenlenen koordinasyon toplantısına katıldı. Toplantının ardından açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Bugün bölgemizi ziyaret ederek düzenlediğimiz toplantıda 2018 yılı bütçe durumu, devam eden etüt, planlama, proje, küçük su işleri ile büyük su işleri kapsamındaki yapım işlerinin gerçekleşme durumları, 2018 yılında bitirilecek işler, ek program teklifleri, ilave ödenek talepleri ve 2019 yılı yatırım programına teklif edilmesi planlanan büyük su işlerini masaya yatırdık” dedi.

“Suyu en iyi şekilde kullanılması da çok önemli”
     Su ve su kaynaklarını muhafaza eden bilinçli sulama yapan ve suyu bilinçli kullanan toplumların,  gıda ve tarımda yerini sağlamlaştırdığını belirten Acu, “Tarlada ürün yetiştirmede suyun önemi ve sulama sisteminin seçimi, Tarla bakımı kadar su imkânlarının değerlendirilmesi mevcut suyun en iyi şekilde kullanılması da çok önemlidir. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama projelerinin devreye girmesiyle birlikte tarımın gelişmesine paralel olarak makineleşme ve tarım endüstrisinde yaşanan gelişmeler bu alanlarda da yeni istihdam imkânlarının oluşmasını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

     Modern sulama ile tarımda sağlanan verimin arttığına dikkat çeken Acu, “Üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” şeklinde konuştu.
    DSİ’nin İzmir Yatırımları hakkında da açıklamalarda bulunan Acu, şunları söyledi:
     “İzmir’in en büyük problemi olan içmesuyu problemini çözdük. İnşa ettiğimiz Gördes Barajı ve 2 metre çapında içerisinden otomobil geçebilen 100 km uzunluğundaki dev isale hattıyla İzmir’e yıllık 59 milyon m3 içme ve kullanma suyu temin ederek şehrin en önemli problemini çözdük. Ayrıca Kemalpaşa, Bornova, Karaburun, Dikili ve Ödemiş ilçelerinin uzun vadeli içmesuyu ihtiyacını karşılamak için gerekli içmesuyu temin tesislerinin çalışmalarını yürütüyoruz.

İzmir’e 28 baraj ve 8 gölet inşa ettik
     2003 yılından bugüne kadar İzmir ilinde 28 baraj ve 8 gölet inşa ettiklerini belirten Genel Müdür ACU, ‘Bu barajların en önemlilerinden biri Ödemiş Beydağı Barajıdır. Küçük Menderes Nehri üzerinde inşa ettiğimiz Beydağ Barajından sağlanacak su ile 196.500 dekar araziyi sulamaya açacağız. Şu ana kadar toplam 120.500 dekarlık kısmını sulamaya açtık. Diğer taraftan hizmete alınan diğer önemli barajlardan ikisi de Yortanlı ve Çaltıkoru Barajlarıdır. Bu barajlarla sulamaya büyük katkı sağlanmış ve 112.410 dekar münbit arazi sulanmaktadır.”

İzmir’de 13 barajın inşası devam ediyor
     Su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmeye devam ettiklerinin altını çizen Acu, “İzmir’de kalkınmayı hızlandıracak, ilimizde sulamayı ve ziraatı geliştirecek 13 baraj daha inşa ediyoruz. İnşaatı devam eden barajlardan biri 102 metre yüksekliğinde olan 13.330 dekar araziyi sulayacak ve aynı zamanda Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesine içme ve kullanma suyu sağlayacak olan Yiğitler Barajıdır. Diğer bir baraj da takriben 15.000 dekar araziyi sulayacak ve Ödemiş ilçesinin uzun vadeli içmesuyu ihtiyacını karşılayacak olan  Ödemiş Rahmanlar Barajıdır” dedi.

     İzmir deyince akla geniş ve bereketli topraklar geldiğini ifade eden Acu, “Biz de bu bereketli topraklara bereket katmak için çok önemli sulama tesisleri inşa ettik. Son 15 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleriyle 524.670 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 301 milyon TL ilave zirai gelir sağladık. Sulamaya açtığımız bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden sulama tesisleri ile 130.440 dekar münbit araziyi daha sulamaya açacağız” diye konuştu.

     İzmir’in bir başka probleminin de sel ve taşkınlar olduğunu belirten Acu, “Bu kapsamda İzmir’de 93 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek; İzmir şehir merkezi, 83 meskûn mahal ve 113.280 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 7 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir. Çalışmaları devam eden işlerimizden biri de Torbalı Fetrek Çayı ıslahı işidir. DSİ tarafından çalışmalar hızla devam etmekte olup, örnek bir proje olacaktır. 22 km’lik dere yatağının 18 km’si açılmıştır” şeklinde konuştu.

Efes Antik Kenti’ne deniz yolu ile ulaşım
     Efes’e açılacak Antik Kanal projesinin 1. Etabının inşaat sözleşmesi 1 Mart 2018’de yapılarak çalışmalara başlandığını ifade eden Acu, “UNESCO Dünya mirası listesinde de yer alan Efes Antik Kentinin ününe ün katacak bu proje tamamlandığında deniz çıkışındaki yapının yapılarak malzeme hareketinin kanala girişi önlenecek ve toplam 6.130 m uzunluğundaki kanal ile Efes Antik Kenti’ne deniz yolu vasıtasıyla ulaşım sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Yapay zeka, oyun kurallarını yeninden yazıyor
» Nestlé Pure Life ve National Geographic’den çocuklar için eğlenceli işbirliği
» ATSO Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, “Emin adımlarla ilerliyoruz”
» Cimnastikte bir marka: Bornova Belediyespor
» İşsizlik oranı %12,3 seviyesinde gerçekleşti
» Dünya’nın çeliği Türkiye’de test ediliyor
» Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %9,2 azaldı
» E-ticaret sektörü 14 Şubat’ı sevdi
» HALK GYO’nun net kârı 395 milyon TL
» Dacia Duster’a yeni nesil benzinli motor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
  Ticaret 11.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni