• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Acil yerine aile hekimliğine gitmenin riski büyük

17 Nisan 2018 Salı 11:00
12
14
16
18

Acil yerine aile hekimliğine gitmenin riski büyük

           HABER MERKEZİ     
     Sağlık Bakanlığı, devlet hastanesinin acili yerine önce aile hekimliğinin aciline başvurmasını önerdi. Acil servislerdeki yığılmayı önlemek için hazırlanan bu öneri dört ilde pilot uygulamayla başlayacak. Ancak bu yeni durumun tehlikesi büyük.
     Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akif Emre Eker, Türkiye aile hekimliği modelinde mevcut kayıtlı hasta sayıları ve ikinci basamak ile üçüncü basamak hastanelerin mevcut ödeme modeliyle sevk zinciri uygulamasının mümkün olmadığını belirtti.
     Dr. Eker, sağlık ocaklarında pilot illerde uygulanacak yeni düzenlemeyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’    nın devlet hastanesinin acili yerine önce aile hekimliğinin aciline başvurulmasını önerdiğini ve acil servislerdeki yığılmayı önlemek için hazırlanan bu önerinin dört ilde pilot uygulamayla başlayacağını anımsattı.

     Acil servislerin randevu sistemi ile bakılması için yeterince beklenemeyecek olan kalp krizi, travma, yanık gibi rahatsızlıklara ilk müdahalelerin yapıldığının altını çizen Dr. Eker, “Dört ilde uygulanmaya başlanması planlanan yeni uygulamanın tehlikeli sonuçları çıkabilir. Çünkü acil serviste çalışan meslektaşlarımızın çalışma ortamına sahip olmayan aile hekimleri ve hastalar, ‘Acil’ diye gelen hastaya bakarken çoğu zaman sorun yaşayacaktır. Zaten acil diye ev, okul veya iş yerinden çıkan hasta, aile hekimine gittiğinde o an acısının giderilmesini isteyecek. O hastaya ‘Sen yarın bu hastaneye git, seni oraya sevk ediyorum’ diyen aile hekimi, büyük ihtimalle şiddete veya hakarete maruz kalacaktır.” dedi.
     Acil servislerdeki çalışma ve donanıma sahip olmayan aile hekimlerinin, gelen hastayı ertesi gün hastaneye sevk ederken yaşanacak risk konusunda da endişe duyduklarını belirten Dr. Eker, acil sınıfına girmese bile, göğüs, baş, mide ağrısı, nefes darlığı gibi travmatik durumların dışında yaşanan vakalar için başvuran hastaların belki de ölümle burun buruna gelebileceğini söyledi.
     “Vicdanımızın taşımayacağı bu riski lütfen hafife almayınız.” diyen Dr. Eker, Sağlık Bakanlığı’nın acil servislerdeki iş yükünü azaltma çabasına destek verdiklerini de vurguladı.

“GECE MESAİSİ GEREKSİZ BİR UYGULAMA OLACAKTIR”
     Aile hekimlerinin esnek mesai uygulaması ile 19.00’a kadar kayıtlı hastalarına birçok ilde ve birimde hizmet verdiklerini aktaran Dr. Eker, “Yeni öneriye göre gece 23.00’a kadar aile hekimlerinin mesai yapması istenmektedir, ancak akşam 17.00 ile 19.00 arasındaki başvuran hasta oranı bile bunun gereksiz olduğunu göstermektedir. Çünkü bu iki saat içinde başvuran hasta sayısı sadece yüzde 1,03 oranındadır.” diye konuştu.
     Sağlık Bakanlığı’nın çalışmasında hastanın öncelikle özel hastaneye sevkinin teşvik edilmek istendiğine işaret eden Dr. Eker, şunları söyledi:
     “Türkiye aile hekimliği modelinde mevcut kayıtlı hasta sayıları ve ikinci basamak ile üçüncü basamak hastanelerin mevcut ödeme modeliyle sevk zinciri uygulaması mümkün değildir. Daha önce denenmiş ve olmayacağı tüm kesimlerce görülmüştür. Yaşanan her problemde, koruyucu hekimlik ile bağdaşmayan her işte akla ilk olarak aile hekimlerinin gelmesini doğru bir yaklaşım olarak görmüyoruz. Bizler asli işimiz olan koruyucu ve önleyici hekimlik refleksi ile çalışmak istiyoruz.

     Zorunlu olmayan gönüllülük esasına göre yapılandırılmış, mesai sonrası hizmet karşılığı verilen hizmet bedelinin olduğu, acil servis merkezi dışında yapılandırılmış ve ilgili tüm kesimlerin işin içinde olacağı bir uygulamayı görüşmeye ve detaylandırmaya varız. Çalışma planlarımızda yapılacak olan değişikliklerle ilgili, birinci basamak sağlık hizmetiyle bağdaşmayan, bizlerin fikir ve görüşleri alınmadan zorunlu olarak planlanan her türlü değişikliğin geçmişte nasıl acı durumlar oluşturduğunu hep birlikte yaşadık. Unutulmasın ki bundan sonra da bizlerin kabullenmediğimiz ve saha çalışanlarından kopuk yapılan hiçbir uygulama sağlıklı bir sonuca ulaşmayacaktır.”
     Yeni “teşvikli sevk zinciri uygulaması” ile ilgili olarak kayıtlı nüfusların 2 binlere çekilerek uygulama yapılacağının söylendiğini aktaran Dr. Eker, nüfusların bu sayıya çekilmesi ile ilgili plan ve senaryoların detaylarından haberlerinin olmadığını söyledi.

 


+ Benzer Haberler
» Ege Bölgesi’nin ihracatı 21 milyar dolara dayandı
» “İstihdamda yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz”
» Çiftçiye 1.000 TL’lik mazot ve gübre desteği
» Yerli turist yurtdışında 4,9 milyar $ harcadı
» Selçuk Yaşar’a TÜSİAD’dan teşekkür plaketi
» Türkcell en hızlı büyüyen operatör
» Düşünür Koleji 35’inci okulunu Güzelbahçe’ye açıyor
» Marmara Bölgesi’nin en büyük ithalat limanı: ‘Kumport’
» Turizmciler İzmir’de buluştu
» İpragaz, turizme enerji veriyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni