• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

AB’ye ihracatta karbon vergisi

04 Eylül 2021 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

AB’ye ihracatta karbon vergisi


   ► Ülkelerin ekonomisinin gündemini Yeşil Mutabakat, sınırda karbon düzenlemesi ve sürdürülebilirlik oluşturuyor

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     İzmir Enternasyonel Fuarı (İEF) kapsamında gerçekleştirilen, İzmir İş Günleri’nin 3’üncü oturumu düzenlendi. “Ticaretin Geleceği: Güncel Gelişmeler” konulu panel Ege İhracatçı Birlikleri (EİB)  organizasyonunda düzenlenirken, panelin açılış konuşmasını EİB Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz gerçekleştirdi. Programda Avrupa Birliği(AB) Yeşil Mutabakatı kapsamında gerçekleşecek dekarbonizasyon süreci ele alındı. Panelin ana gündem maddelerinden biri AB tarafından getirilecek olan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması oldu. Kademeli olarak devreye girecek olan Sınırda Karbon Mekanizması 2023’te geçiş aşaması başladıktan sonra 2025’te sona erecek. Ülkelerin, Sınırda Karbon sertifikalarıyla emisyonları karşıladığını göstermeleri gerekireken, çimento, alüminyum, demir çelik, gübre ve elektrik gibi en yüksek karbon emisyonu ve riski olan sektörlerde başlayacak. Böylelikle Türkiye ile AB arasında hem Gümrük Birliği içerisinde hem de uluslararası alanda iş birliği olacak.
 
“Yenilenebilir enerjinin önü açılmalı”
     Panelin ilk konuşmasını gerçekleştiren Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Bölüm Başkanı Bartosz Przywara,  yaptığı sunumda iklim değişikliği ve yeşil dönüşüm konularına karşı AB’nin perspektifini aktardı. Przywara, “ Yaşadığımız dünyada sosyal, ekonomik ve çevresel değişimler çok hızlı yaşanıyor. Global bağlam fazla belirsizlik içerdiği için daha koordine eylemlere geçilmesi gerekiyor. Kalkınma stratejisi ve büyüme rekabetçilik için çok önemli. Yenilenebilir enerjiye çekilen setleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. AB, ucu açık stratejik ekonomi ve açıklık ilkesinden vazgeçmeyerek, insan haklarına, iş standartlarına ve çevreye duyarlı şirketlerle çalışmayı hedefliyor” dedi.
     Panelde konuşma gerçekleştiren AB Nezdinde Ticaret Baş Müşaviri Canan Nilüfer Dora, iklim değişikliğinin ülkelerin ekonomi ve ticaret ile ilgili politikalarının gündeminde yer aldığını belirtti. Avrupa’da yeni sanayi stratejisinin yeşil dönüşüm ve çevresel ayak izini azaltmak olduğunu ifade eden Dora, “Yeniden üretime kazandırma ve atık dönüşümü konusunda AB mevzuatı ile uyum içindeyiz. Bunun sürdürülmesini sağlamalıyız. Temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları AB ile olan ihracatımız açısından çok önem taşıyor” diye konuştu.

“Çevresel hassasiyet artırılmalı”
     Londra Ticaret Baş Müşaviri Tarık Sönmez yaptığı konuşmada Birleşik Krallık’ın sürdürülebilirlik politikalarını uygularken oluşan ekonomik haksızlığın önüne geçmeyi, çevresel hassasiyeti artırmayı ve adaletli olmayı hedeflediğini belirtti. Sönmez, “Yeşil Mutabakat ile fosil yakıt fiyatlarındaki dalgalanma, iklim değişiklerinin etkilerinin azaltılmasını sağlamak ve enerji üretimini artırmak hedefleniyor” dedi.
     Panelde konuşma yapan Moskova Ticaret Baş Müşaviri Feridun Taşer, “Rusya’nın ihracatında enerjinin payı çok yüksek. Ayrıca karbon üretiminde büyümeye yönelik bir politika görülüyor. Demir-çelik, alüminyum, plastik, kauçuk Rusya için çok önemli sektörler. AB’nin sınırda karbon düzenlemesi Rusya’nın hem üretimi hem ihracatı için riskler taşıyor. Bu durum ihracat gelirlerine olumsuz yansıyacak. Rekabet gücü kayıpları söz konusu olabileceğini öngörüyoruz. Rusya bu kayıpları doğalgaz üretimi ile karşılamaya çalışacak” dedi.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı yükselmeye devam ediyor
» Çimentoda kota müteahhitlerin eylemini nötrledi
» Ağustos’ta 95 bin 896 taşıt trafiğe kayıt oldu
» DİŞSİAD’dan Almanya’ya ihracat çıkarması
» “Sahte ilaç ithal edenlerin peşini bırakmayacağız”
» “Yeşil ekonomide kilit nokta maliyetin belirlenmesi”
» İzmir’de gevrek ve boyoza zam
» Tüketici Güven Endeksi Eylül’de %1,8 arttı
» Karayolları Genel Müdürlüğü 5 adet saha aydınlatma kulesi satın alacak
» Otomotiv sektöründe cobot kullanımı giderek artacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni