• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

ABD’ye ihracat yapmak isteyenlere önemli destek

24 Nisan 2021 Cumartesi 00:00
12
14
16
18

ABD’ye ihracat yapmak isteyenlere önemli destek

           HABER MERKEZİ      
     Ankara Sanayi Odası’nın online olarak düzenlediği toplantıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ABD’nin Şikago kentinde kurduğu Türkiye Ticaret Merkezi bu ülkeye ihracat yapmak isteyen Ankaralı sanayicilere tanıtıldı.  
     ASO Genel Sekreteri Prof. Dr. Yavuz Cabbar başkanlığında gerçekleşen toplantıda, TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu, Şikago Ticaret Merkezi hakkında bir sunum yaparak ayrıntılı bilgi verdi. Toplantıya ASO Üyesi çok sayıda sanayici katıldı.
     Toplantının açılışında konuşan ASO Genel Sekreteri Prof. Dr. Yavuz Cabbar, Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle kurulan ticaret merkezlerinin önemli bir işlev üstlendiğini belirterek, TOBB’un Şikago’da kurduğu bu merkezin ihracat yapmak isteyen ASO üyeleri için Amerikan pazarında çok önemli bir katkı sağlayacağını belirtti.

     Türkiye ile ABD arasında hedeflenen100 milyar dolarlık ticaret hacminin gerçekleştirilmesi ve Türk firmaların ABD pazarında etkinliğinin artırılması için TOBB’un Şikago Türkiye Ticaret Merkezi’nin önemli bir rol üstleneceğini dile getiren Cabbar, “ABD dünyanın en büyük ithalatçısı, Şikago ise imalat sanayinin merkezi konumundadır. Türkiye’nin ABD’ye ihracatı 10 Milyar dolar sınırını geçmiştir. Dolayısıyla Türkiye Ticaret Merkezleri aracılığıyla Türk firmaların ABD pazarındaki ivmesi artırılmalıdır. Türkiye Ticaret Merkezleri ile yurtdışında tek başına birim açma imkânı olmayan firmalar; ofis, depo, shoowroom hizmetleri ile hukuki/mali danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Bu bağlamda ihracatçılara çeşitli kolaylıklar sağlayan TTM’lerin yaygınlaştırılması büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.
     TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu ise Türkiye Ticaret Merkezi’nde Türk şirketleri için farklı birimlerin bulunduğunu belirterek, Türk şirketleri için danışmanlık, iş geliştirme hizmetleri sunulduğunu belirtti.

     Ciritoğlu, kendilerinin koordinatör firma olduklarına işaret ederek, “Hedef ülkelerde merkezler kurarak, firmalarımızın belirlediğimiz hedef ülkelerde hem pazar oluşturabilmesi, hem de pazar paylarını artırabilmesi için bu ticaret merkezlerini kuruyoruz” dedi.
     Şikago Türkiye Ticaret Merkezi hakkında da bilgi veren Ciritoğlu, “Açılışını 8 Ocak itibariyle gerçekleştirdik. Büyük firmalarımızı kabul ediyoruz. Burada bizim 4 adet ana hedefimiz bulunmakta. Firmalara tedarik zinciri oluşturmak, yeni satış kanalları oluşturmak, firmalarımızı ortak girişim ve teknolojik ortaklıkta yalnız bırakmamak ve doğrudan yatırımlarında yanlarında olmak üzere yola çıktık. Merkezimiz, belirlenen sektörlerdeki Türk şirketlerine satış, pazarlama, dağıtım ve satış sonrası hizmetler alanında hizmet verecek, Türkiye ürünlerinin ABD pazarına girişini ve pazarda tutunmasını kolaylaştıracak her türlü hizmet sunulacak” ifadesini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı 11.394, iyileşen sayısı 37.261
» Bir günde 55.472 kişi iyileşti, Aktif vak’a ssayısı 200 binin altına indi
» Karabağlar’da sahada bayramlaşma
» Rakamlarda gerileme devam ediyor
» İzmir engelsiz kent haline geliyor
» “İkinci el otomobil bayram sonrasını bekliyor”
» Turgutlu Belediyesi kırmataş mıcır satın alacak
» Hem iş hem oyun ihtiyacını karşılıyor
» Yerin 30 metre altında bayramlaşma
» Migros’tan dünyada bir ilk: Robot TARO


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni