• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“88 projeye 780 milyon Euro destek sağladık”

20 Kasım 2021 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

“88 projeye 780 milyon Euro destek sağladık”


           HABER MERKEZİ      
     Sanayi ve Teknoloji Bakani Mustafa Varank, Rekabetçi Sektörler Programi Çalıştayında konuştu.
     Mustafa Varank, Avrupa Birliği ile birlikte yürüttükleri Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı IPA kapsamında Rekabetçi Sektörler Programı’nı uyguladıkları belirterek program kapsamında 88 projeye 780 milyon Euro destek sağladıklarını açıkladı.
     Bakanlık olarak IPA kapsamındaki hiçbir programın erişemediği kadar fazla sektöre destek olduklarını kaydeden Varank, “Önümüzdeki dönemde AB fonlarının kullanımı çok daha rekabetçi bir ortamda gerçekleşecek. Artık sadece ülke içinde değil, uluslararası düzeyde de yarışacağız” dedi.

“DESTEK SİTEMİNİN ÖNEMLİ AYAĞI”
     Kamu, akademi ve iş dünyasından isimlere seslenen Bakan Varank, konuşmasında, “Ulusal kaynakların yanında, uluslararası kaynakları da aktif olarak kullanıyoruz. Bunların başında, AB ile birlikte yürüttüğümüz Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı- yani IPA geliyor. IPA kapsamında Rekabetçi Sektörler Programı’nı uyguluyoruz ve Programı destek sistemimizin önemli bir ayağı olarak görüyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar 88 projeye 780 Milyon Euro destek sağladık” açıklamasında bulundu.

“YENİ PROGRAMLARA TALİBİZ”
     Varank, Ufuk Avrupa’ya ek olarak, Dijital Avrupa, Yatırım Avrupa gibi programlara da talip olduğumuzu açıklayarak, “Müzakere süreçlerine başladık. Bunları da düşündüğümüzde, IPA projelerinin bir bürokratik sarmal içinde kaybolup gitmesini istemiyoruz. Biz bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. AB tarafından da bu manada iş birliklerini artıracak adımlar bekliyoruz” diye konuştu.

     IPA programının birinci döneminde, bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarını azaltarak bölgelerin rekabet güçlerini artırmayı ana hedef olarak belirlediklerinin ifade eden Varank, “Bu dönemde Hatay’dan Rize’ye, Van’dan Kastamonu’ya 43 şehrimizde toplam 520 milyon Euro bütçeli 46 projeyi hayata geçirdik. İkinci dönemde ise dış ticaret dengesi ile istihdama katkı sağlayan, ülkemizin küresel değer zincirlerindeki yerini yükseltmeyi hedefleyen proje fikirlerine öncelik verdik. Bu dönemde de yaklaşık 260 Milyon Euro bütçeli 42 projeyi destekledik” dedi.
     Desteklenen projeler arasında aşı ve ilaç geliştirmeden, otonom araçlara, dijital oyun sektöründen biyo-yakıt elde edilmesine, kanserle mücadeleden sanayinin dijital dönüşümüne kadar çok çeşitli alanlardaki projeler olduğunu söyleyen Varank, “Bu noktada Rekabetçi Sektörler Programının önemli bir özelliğinden bahsetmemiz gerektiğine inanıyorum. Bakanlık olarak IPA kapsamındaki hiçbir programın erişemediği kadar fazla sektöre destek oluyoruz” ifadelerini kullandı.

SU YOSUNUNDAN BİYOBAZLI ÜRÜN
     Varank, Boğaziçi Üniversitesi ile gerçekleştirilen “Biyoekonomi Odaklı Kalkınma için Entegre Biyorafineri” projesini örnek vererek, “2020 yılında başlayan 5,5 Milyon Euro bütçeli bu projeyle su yosunlarından ihracat potansiyeli yüksek biyo-bazlı ürünler üretilecek. Sıfır atık hedefi ile kurulan bu tesis Türkiye ve Avrupa’nın ilk karbon-negatif entegre biyorafinerisi olacak. Geliştirilecek biyoyakıtlar, petrol ve petrol ürünlerine olan bağımlılığının azaltılmasına katkıda bulunacak. İnşallah aralık ayında tesisimizin açılışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“TECRÜBE PAYLAŞIMI ÖNEMLİ”
     Önümüzdeki dönemde AB fonlarının kullanımı çok daha rekabetçi bir ortamda gerçekleşeceğinin altını çizen Varank, “Artık sadece ülke içinde değil, uluslararası düzeyde de yarışacağız. Bu nedenle hali hazırda biten ve devam eden projelerde edindiğimiz tecrübeyi yaygınlaştırmamız ve daha ileriye taşımamız önemli” dedi.


+ Benzer Haberler
» ETİK, mesleki eğitim kurumlarıyla işbirliği yapacak
» İZSU’nun 3 milyar 800 milyon liralık 2022 bütçesi kabul edildi
» Rakamlar riskli seviyelerin devam ettiğini gösteriyor
» 3. çeyrekte %7,4 büyüdük
» Sanayici 5 başlıkta destek isteği
» Ham çelik üretimi ekimde %8 arttı
» İşçi konfederasyonlarından asgari ücrete ortak talep
» HSK, yeni ihtisas mahkemelerini belirledi
» Eczane ve ecza depolarında denetim sürüyor
» HÜFE ekimde yüzde 3,4 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni