• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

720 kilometrekarelik Singapur otonom sürüşe en hazır ülke

13 Ekim 2020 Salı 09:00
12
14
16
18

720 kilometrekarelik Singapur otonom sürüşe en hazır ülke

           HABER MERKEZİ     
     KPMG’nin hazırladığı Otonom Araçlara Hazırlık Endeksi’nde bu yıl liste başında Singapur var. Dünyanın en zengin 10 ülkesi arasında bulunan Singapur, bu yıl hem tüketici kabul hem de politika ve yasalar kategorilerinde Hollanda’yı geçerek otonom sürüşe en hazır ülke oldu. Hollanda listenin ikinci sırasında. Norveç, ABD ve Finlandiya da ilk beşte.
     Hint Okyanusu’ndaki 720 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip ada ülkesi Singapur, dünyanın otonom sürüşe en hazır ülkesi çıktı. KPMG’nin hazırladığı Otonom Araçlara Hazırlık Endeksi’nin üçüncüsü açıklandı. Endekse göre Singapur hazırlık süreçlerinde yaptığı atakla Hollanda’nın iki yıllık liderliğine son verdi.
     Ulaşımda devrim niteliğindeki otonom sürüş hazırlıklarını değerlendiren endeks, 30 ülkedeki gelişmeleri puanlayarak oluşturuluyor. Bu yılki sıralamayı Singapur’un 2019 başından bu yana yaptığı yatırımlar etkiledi.

     Otonom araçların test edilmesi, geliştirilmesi ve teşvik edilmesi için etkili politikaları devreye alan Singapur güçlü bir çıkış yakaladı. Ülkedeki yolların onda biri test sürüşleri için açıldı. Toplu taşımada daha çok otonom araç kullanılıyor, vergiler düzenleniyor. Otonom araçları ülkenin batısındaki tüm devlet yollarında denemeye başlayan Singapur 2022’ye kadar belirlenen üç bölgede sürücüsüz otobüsleri hizmete alıyor. Şu anda bin 600 olan şarj noktalarının sayısı 2030’a kadar 28 bine çıkacak. Birçok ülkenin boğuştuğu yasal düzenlemelerde önemli mesafe kat eden Singapur hem tüketici kabul kategorisinde hem de politika ve yasalar kategorisindeki yüksek puanlarıyla endekste ilk sıraya yerleşti.   
     Çok az puan farkıyla ikinciliğe gerileyen Hollanda, halen politika ve mevzuatlar konusunda en güçlü ülkelerden biri. Hollanda, altyapıda ilk sırada, nüfusun yüzde 81’i otonom araçlar test bölgelerinin yakınında yaşıyor. İnsanların otonom araçları benimsemesi konusunda ise Singapur’un hayli gerisinde. Endekse göre Hollanda otonom araçların test edileceği yolların sayısını artırıyor.

     Endeksin üçüncü sırasındaki Norveç, otonom araçların öncüsü sayılan elektrikli araçları en çabuk kabullenen ülke. Otonom araç kullanımını geçen yıldan bu yana yaygınlaştıran ve teşvik eden Norveç’in başkenti Oslo’da bazı otobüs rotaları artık sürücüsüz.
     ABD ise endekste dördüncü sırada yer alıyor. Teknoloji ve inovasyon puanında İsrail’den sonra ikinci sırada olan ABD’de 420 otonom araç merkezi bulunuyor. Apple ve Google Waymo’nun içinde olduğu Amerikalı teknoloji şirketleri ile General Motors, Ford gibi markalar otonom araç sektörünü domine  ediyor.
     Endeksin ilk beşindeki Finlandiya’nın ise tüketici kabulü puanı yüksek. Başkent Helsinki’de sürücüsüz toplu taşıma araçları kullanılıyor. 5G dahil teknolojik fırsatları en iyi şekilde değerlendiren Finlandiya  yetenek havuzuyla da öne çıkıyor. Beceri ve deneyimleriyle sahada olan mühendislerin çoğu Fin efsanesi Nokia mirasının parçası.

Ölümlü kazalar azalacak
     Bu yıl üçüncüsü açıklanan Otonom Araçlara Hazırlık Endeksi’ni değerlendiren KPMG Türkiye Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli, “Ülkeler otonom araçların güvenli ve etkili çalışması için her yıl önemli mesafeler alıyor. Araçların toplu taşımada, madencilikte ve lojistikte kullanıma girdiğini görüyoruz. Bu yıl endekste beş yeni ülke var; Belçika, Şili, Danimarka, İtalya ve Tayvan. Her yıl ülkelerdeki gelişmeleri karşılaştıran ve ölçen endeks, altyapı ve düzenlemelerde model olacak beş kentteki gelişimi de düzenli takip ediyor. Pekin, Detroit, Helsinki, Pitssburgh ve Seul’de ulaşım, trafik yönetimi, ekonomi ve bilgi teknolojileri komisyonları sektörü hem izleyecek hem denetleyecek. Endeks bu anlamda da düzenlemeler, regülasyonlar ve politikalarla ilgili hem ülke yönetimlerine hem otomotiv hem de teknoloji şirketlerine yön gösteriyor, yaklaşım ve uygulama farklarını ortaya koyuyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada her yıl 1.35 milyon ölümlü trafik kazası meydana geliyor ve 50 milyon kişi trafik kazalarında yaralanıyor. Bu kazaların yüzde 95’i insan hatasından kaynaklanıyor. Otonom sürüşlerin bu kazaları önemli ölçüde azaltacağı tahmin ediliyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yeni hasta sayısı 20 Ekim’den beri 2 binin üzerinde
» İzmir Gaz’da 2021 sonu hedefi; 1,5 milyon abone
» Özel Sağlık Hastanesi, kapılarını yeniden açtı
» Eylül’de 105 bin 732 taşıt trafiğe kaydoldu
» Afrika’dan ilk Otokar ARMA 8x8 siparişi
» Allianz Türkiye işbirliği yapacak startup’lar arıyor
» Aydem Enerji’nin Parla’sına Bakan ziyareti
» Tarımın geleceği; toplumların, dünyanın ve insanlığın geleceği demek
» ‘Turkcell Biz’in ilk ayında 300 binden fazla kişi GB’larını paylaştı
» Sertap Erener’le 97. Yıl Cumhuriyet Konseri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni