• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

50 milyar dolar, 50 milyon turist

17 Nisan 2018 Salı 17:00
12
14
16
18

50 milyar dolar, 50 milyon turist

   ► Mehmet İşler, Türkiye turizminde 2019’un gelen turist sayısında ve cirolarda en yüksek yılı olacağı mesajını verdi.

           SELDA AK     
     15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası’nda TÜRKİYE Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Türkiye turizminde 2019’un gelen turist sayısında ve cirolarda en yüksek yılı olacağı mesajını verdi. 
     2018 yılında turizmde güzel gelişmeler yaşayarak, bu yaz çok sayıda turisti ağırlayacağımızı dile getiren İşler, “42’ncisini kutladığımız Turizm Haftası itibariyle İzmir turizmi ve Türkiye turizmi açısından içinde bulunduğumuz sezon için umutlarımız yeşermiş durumda.

     2016 yılında dikey bir düşüş yaşadık ve 2017 yılında bu düşüşü durdurduk. 2018 yılı ise yaşanan olumlu gelişmeler neticesinde turizmde fevkalade rakamlara ulaşacağımızı gösteriyor.” dedi.
     İzmir’de 2017 yılında bir önceki yıla göre gelen turist sayısında yüzde13.7 büyüme olduğunu söyleyen İşler, “2018’in ilk 3 ayında ise gelen turist sayısında yüzde 33.8 büyüme gerçekleşti. Türkiye genelinde ise gelen turist sayısında geçen yıla göre yüzde 16-17 civarında artış olmuştu. Fakat bu yıl Türkiye genelinde yüzde 20’den aşağı bir büyüme beklemiyoruz. 2018 yılı turizmindeki hareketlilik için biz 2014-2015 yılındaki tavan rakamları baz alıyoruz. Çünkü Türkiye turizmi tarihinde büyümeyi gösteren en yüksek rakamlar bu yıllarda gerçekleşti.” diye konuştu.

     İki yıllık bir duraksamadan sonra 2018 sezonunda gelen turist sayısındaki rakamların 2015 yılı rakamlarını yakalayacağını belirten İşler, Fakat bu yıl geçmiş yıllarda elde ettiğimiz cirolara ulaşamayacağız. Diyebilirim ki 2019 yılı gelen turist sayısında ve cirolar açısından en yüksek yıl olacak. Çünkü; Jet 2 Holidays, Thomas Cook, TUI gibi tur operatörleri tüm alanlarda kapasite artırımına gidiyor. Jet 2 Holidays ilk defa İzmir’e back to back (arka arkaya) haftada 8 uçak koyuyor. Thomas Cook ve TUI İzmir’de otel arayışları içerisinde. Tüm bunlara baktığımız zaman hepsi Türkiye’de 2019-2020 yılları için kapasite artırımına gidiyor. Bu Türk turizmi için oldukça umut verici bir durum.” şeklinde konuştu.
     Türkiye’nin en büyük probleminin cari açık olduğunu ifade eden İşler, “Turizmcilerin turizm haftasındaki mesajı bekleyen sorunlarımızın, mevzuat ve yönetmelikle ilgili olan sorunlarımızın çözümlenmesidir. Yeniden bir yapılanmaya gidilirse bizde turizmciler olarak cari açık problemini ortadan kaldırabiliriz.” dedi.

“Türk turizmi milli bir sektördür”
     Türk turizminin milli bir sektör olduğuna dikkat çeken İşler, “2023 yılında 50 milyar dolar, 50 milyon turist hedefini böyle gidersek yakalayacağız. Hatta 2023’ten önce biz bu hedefleri gerçekleştirmiş olacağız. Türk turizmi milli bir sektördür. Sahiplerinin yüzde 98’i Türk’tür. Hemen hemen ülkemizde cari açığa ve döviz girdisine bu kadar büyük etkisi olan milli başka bir sektör bulunmamaktadır. Bu anlamda da bu sektörün turizm haftası itibariyle de önemine dikkat çekmek isterim.” ifadelerini kullandı.

İngiltere pazarı çift hanede büyüme gösterdi
     2015 yılına kadar Türkiye’ye gelen turist sayısında Almanya’nın birinci sırada yer alan ülke olduğunu söyleyen İşler şöyle konuştu:
     “Almanya yine bu yıl artış göstererek daha da kapasitesini artırdı ve 2015 sayısal verilerine ulaşacaktır. Ancak 2016, 2017 ve 2018’de dahil Rusya birinci sıraya geldi. Şu anda Türkiye, Ruslar için ilgi odağı olmuş vaziyette. Gelen turist sayısındaki verilere baktığımızda kapasitesi yüksek olan Rusya ve Almanya pazarlarımız yer alıyor. İngiltere, çift hanelerde büyüyerek Türkiye’ye gelen turist sayısında kapasite artışına giderek bu yıl ikinci sırada yer alıyor. Turist sayısında en çok artış gösteren pazarlarımız Rusya ve İngiltere. Ve Orta Avrupa’dan da 2018 itibariyle turist artışı bekliyoruz.”

“Kur artışı turistler için avantaj”
     Euro ve dolardaki hızlı yükselişin turizm piyasasına etkisini açıklayan İşler, “Dövizdeki hareketlilik turizmde etkili bir faktör. Dövizde gerçekleşen kur artışı pazarlama konusunda turistler açısından Türkiye’yi tercih nedenidir. Fakat bu durum bizim cebimizde çok para kalıyor anlamına gelmiyor. Tahsilatlarımızı yaz aylarında gerçekleştirsek de içerde döviz artıkça o geçen süre içerisinde de zaten ekonomik olarak piyasalar dövizin girdisinden dolayı zam yapıyor. Yiyecekten petrole aldığınız her ürüne zam yansıyor. Dolayısıyla cebimize bir şey kalmıyor. Öte yandan baktığınızda euro ile gelen bir turistin Avrupa ülkelerindense bizim ülkemizi tercih etmesi onlar açısından bir avantaj sağlıyor.” dedi.

     Yunan adalarının düne kadar ucuz lanse edildiğinden dolayı insanlarımızın orayı tercih edip, Yunan adalarına gittiğini öne süren İşler, “Euro aldı başını gitti. Hala bizim insanımız Yunanistan’a gidiyor. Demek ki ucuzluk faktörü burada etkili faktör değilmiş. ‘Yani Türk turizmciler pahalı veriyor Yunan turizmciler ucuz veriyor ondan Yunanistan’a gidiliyor.’ Öyle olmadığını euro’nun bu kadar artmasına rağmen hala Yunan adalarına gidilmesinden dolayı ucuzluk faktörünün etkili olmadığını buradan görebiliyoruz.” diye konuştu.
     Euro’da ki artıştan dolayı, eskisine oranla Türklerin Yunan adalarına gidişlerinde azalma olacağını sözlerine ekleyen İşler, “İnsanlarımız euro yerine o fiyatları oraya vereceğine, Türkiye’de daha iyi standartlarda otellere gideceklerdir. Bu şekilde iç pazarımız daha da canlanacaktır.” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Ode Yalıtım’dan ‘Express’ ile sektörde ilk: Membran siparişi ertesi gün kapıda
» RTB House, Avrupa’nın en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında
» Aktif Bank Ar-Ge Merkezi, uluslararası proje iş birliğine imza attı
» Küçük işletmele finansmana kolay erişecek
» İlaç sektörüne yön verecek üç iş modeli
» Asya’da ticaret potansiyelini büyütme fırsatı
» Siber saldırılar en büyük ikinci risk türü
» NHBC yapı denetim görevlilerini Panasonic tabletleriyle donatıyor
» ESET, çözüm ortaklarıyla buluştu
» İzmir’de yüzler gülüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni