• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

50 bin kişi ücretsiz yapay zeka eğitimi alacak

24 Şubat 2021 Çarşamba 09:00
12
14
16
18

50 bin kişi ücretsiz yapay zeka eğitimi alacak

   ► Hisarcıklıoğlu: Yapay Zeka Eğitim ve Farkındalık Projesi’yle kalifiye insan gücünü artırmayı ve yapay zeka ekosistemine katkı sağlamayı hedeflliyoruz

           DUYGU GÖKSU      
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Global AI Hub iş birliğinde gerçekleştirilecek olan “Yapay Zeka Eğitim ve Farkındalık Projesi”nin tanıtım toplantısı online olarak gerçekleştirildi. TOBB ve Global AI Hub’un Yapay Zeka Eğitim ve Farkındalık Projesi kapsamında 50 bin kişiye ücretsiz yapay zeka eğitimi verilmesi planlanıyor. Toplantıya katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Temel olarak, Yapay Zeka Eğitim ve Farkındalık Projesi kapsamında vereceğimiz eğitimler ile kalifiye insan gücünü artırmayı ve yapay zeka ekosistemine katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
     İş dünyası olarak yapay zeka alanını önemsediklerini ve yapay zekanın hayatı, ekonomiyi, iş yapma biçimlerini beklediklerinden daha hızlı şekilde dönüştüreceğini belirten Hisarcıklıoğlu, bu dönüşümü sürükleyecek olanın da özel sektör ve KOBİ’lerin olacağını söyledi. Verinin artık en önemli zenginlik kaynağı olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Bugün internetten aldığınız her üründe, tıkladığınız her linkte, beğendiğiniz her fotoğrafta aslında veri üretiyorsunuz. Bu oluşan veri o kadar büyük ki bir kişinin klasik yöntemlerle bu veriyi tek başına analiz etmesi çok zor. İşte yapay zeka, bu oluşan büyük veriyi anlamaya, analiz etmeye, sonuç çıkarmaya ve yol göstermeye yardımcı oluyor. Türkiye’de yapay zeka teknolojisi alanında faaliyet gösteren gençlerin sayısının artırılması gerekiyor, böylelikle hem yapay zeka ekosistemi büyür hem de şirketlerin ve kurumların yapay zekanın imkanlarından daha çok yararlanmaları sağlanır” diye konuştu.

“Yapay zeka dönüşümüne öncülük edeceğiz”
     Türkiye’nin yapay zeka ile entegre olmamak gibi bir seçeneğinin olmadığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Yapay zeka ile entegre olmayan her sistem bu yolda mutlaka kaybedecek. Hedef çok hızlı ilerliyor. Bu konuda teknoloji gelişsin, biz uzaktan izleyelim gibi bir seçeneğimiz yok. Bu teknolojiyi hem çok yakından takip etmeli hem de yapay zeka dönüşümüne öncülük etmeliyiz. Yapay Zeka Eğitim ve Farkındalık Projesi’yle çalışanlara, üniversite ve lise öğrencilerine, özellikle de meslek lisesi öğrencilerine yapay zeka eğitimleri vererek yapay zeka dönüşümüne öncülük edeceğiz” dedi.

“Yapay zeka ekosistemine katkı sağlayacağız”
     Proje kapsamındaki eğitim programlarının, teknik ağırlıklı ve farkındalık oluşturmaya yönelik eğitimler şeklinde uygulanacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Teknik ağırlıklı eğitimlerde lise, meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine kademeli olarak ‘Python’a Giriş’ ve ‘Makine Öğrenmesine Giriş’ kursları verilerek, temel yapay zeka uygulamaları ile tanışmalarını sağlayacağız. Farkındalık oluşturmaya yönelik eğitimlerde ise girişimcilere, şirketlere, KOBİ’lere, öğretim üyeleri ile lise ve meslek lisesi öğretmenlerine yapay zeka ve robotik süreç otomasyonu teknolojileri eğitimleri vereceğiz. Eğitimler ve beraberinde düzenlenecek webinarlar ile katılımcılara bu teknolojiler ve kendi alanlarına nasıl entegre edebilecekleri konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Temel olarak proje kapsamında vereceğimiz eğitimler ile kalifiye insan gücünü artırmak ve yapay zeka ekosistemine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Üstelik tüm bu eğitimlere katılmak isteyen gençlerimiz ücretsiz olarak bu imkandan yararlanabilecek. Proje kapsamında 50 bin kişiye ücretsiz olarak yapay zeka eğitimleri vermeyi planlıyoruz. Eğitimi başarıyla tamamlayan gençler TOBB, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Global AI Hub’tan sertifika alacak” açıklamalarında bulundu.

“Çok sayıda kadına eğitim vermek istiyoruz”
     Projenin lansmanında konuşmacı olan TOBB Başkan Danışmanı Hasan Çağlayan Dündar, “Özel sektörü ilgilendiren birçok alanda yapay zekayı kullanıyoruz. TOBB olarak üyemiz olan şirketler 15 milyon istihdam sağlıyor. Hem istihdamı artırmayı hem de mevcut becerileri güncellemeyi zorunluluk olarak görüyoruz. Öncelikli hedefimiz yapay zekanın ne olduğunu KOBİ’lere anlatmak. İkinci olarak ise nitelikli iş gücünü geliştirmek. Yapay zeka alanında kadın istihdamı az ve bu kapsamda çok sayıda kadına eğitim vermek istiyoruz. İçinde bulunduğumuz çağda dijital dönüşüm o kadar önemli ki sık sık ifade ediliyor. Ancak önemli bir problem var. İşletmelerimiz bu dönüşümü nasıl sağlayacaklarını bilmiyorlar. Yol gösterecek mekanizmalar bulunmuyor. Dolayısıyla burada bir eksiklik var. İnisiyatif aldık ‘Akıllı KOBİ’ adı altında dijital dönüşümde KOBİ’leri buluşturacak bir proje hazırladık” ifadelerini kullandı.

“Şirketlerin yetenekli insanların farkında olması önemli”
     Proje kapsamında platformu anlatan Global Al Hub Yöneticisi Fuat Beşer, “Yapay zeka alanında ilgilenen kişileri bir araya getiren dijital bir platform. Kişiler üye olduktan sonra birbiriyle iletişime geçebiliyorlar. Bireyler şirketler dijital dönüşümün parçası haline gelmesi çok önemli. Dijital dönüşüm 2030’a kadar 1.8 milyon yeni iş fırsatı sunacak. Bunun için kişilerin yetkinliklerini nasıl daha iyi hale getirebiliriz diye çalışıyoruz. Bu proje bizi heyecanlandırıyor. Global ölçekte amazon gibi teknoloji devi şirketler bu projeyi destekliyor. Yapay zekanın elde ettiği kazanımlar icjn ortak zemine ihtiyaç var. Sadece eğitim verip orada bırakmak istemiyoruz. Üstün başarı sağlayanlara da devam etmesi için mentorluk ve ek kaynak sağlayacağız. Şirketler acısından bakınca da eğitim verip geçmiyoruz en iyi öğrenen olarak bu çalışma içerisinde yer alan şirketler bu kişilerle tanışma fırsatını yakalıyor. Şu anda gençlerin yapay zekaya ilgisi çok fazla. 150 200 bin civarında genç online eğitim sitelerinden veya kendi başına yapay zeka öğrenmeye çalışıyor. Bu sayı artıyor ve istihdamı da artırmak gerekiyor. İşin farkındalık kısmı ise çok önemli. Yetenekli insanları yetiştirebilirsiniz ama bunun farkında olacak şirketler olması gerekiyor. Gençlerin özellikle sorularına cevap verebilecek platforma ihtiyaçları var.  Devlet destekleri de burada çok önemli. Önümüzdeki süreçte yeni destekler için KOSGEB’le birlikte çalışıyoruz” diye konuştu. Beşer, teknoloji iş gücünde kadınların varlığını güçlendirmeyi ve artırmayı planladıklarını da aktardı.
     UiPath Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Cora da, İşgücünün yüzde 50’sinin yeni beceriler kazandırılarak dönüştürülmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin geleceği açısından iş gücünün geliştirilmesi Türkiye için hayati önem taşıyor. Robotik süreç otomasyonu çok önemli bir yere sahip, en hızlı kabul gören teknoloji olduğunu söyleyebilirim” dedi.


+ Benzer Haberler
» Rakamlar kritik seviyelerini koruyor
» ESHOT tek seferde 364 otobüs alacak
» Rusya’nın uçuş kısıtlaması turizmcilerin planını bozdu
» Savunma sanayindeki büyüme katlanarak sürecek
» Demir-çelik sektöründen 6.8 milyar dolarlık ihracat
» Engelli aileleri için kurulacak Ebeveyn Merkezi, Türkiye’ye örnek olacak
» Karşıyaka’da yasa dışı hurdacılara izin yok
» Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü araç kiralama hizmeti alacak
» Türk Telekom ile şehirler daha verimli
» Petrofer, endüstriyel yağ sektöründe pazar lideri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
  Ticaret 15.04.2021
  Ticaret 14.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni