• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

5 yılda 5 bin kadına iş imkânı

09 Mart 2018 Cuma 16:00
12
14
16
18

5 yılda 5 bin kadına iş imkânı

   ► Projenin tanıtım toplantısında, iş yerlerinde kreş için vergi teşvikinin hazırlandığına da dikkat çekildi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Shell, 2023 yılına kadar Türkiye’deki işyerlerinde 5 bin yeni kadın istihdamı sağlayacak.
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı himayelerinde, Shell Türkiye ve İŞKUR iş birliğiyle Türkiye’de kadın istihdamını artırmaya yönelik “5 yılda 5 bin kadına istihdam” projesinin tanıtım toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.
     Projenin tanıtımı için Ankara’da düzenlenen toplantıya Enerji Bakanı Berat Albayrak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ile Shell Türkiye Ülke Başkanı ve Shell&Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erdem katıldı.
     Toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kadınların iş gücüne katılma oranının 2023 yılında yüzde 40 olmasının hedeflendiğini belirterek bu konuda önemli adımların atılacağını söyledi. Albayrak, “Büyük ve güçlü Türkiye olma noktasında nüfusun yarısını oluşturan kadınların enerjisinden daha fazla güç almak gerekiyor” dedi.

     Albayrak, kadınların iş gücü piyasasına dahil olmadığı bir ülkede dengeli ve sürdürülebilir bir büyümeden bahsetmemiz mümkün olmadığına dikkat çekti.  Albayrak, “Enerji sektöründe gerek finansal gerekse altyapı yönünden yeni bir döneme girilirken, iş gücü dağılımında da yeni bir vizyonu ortaya koyacak anlayışa sahip olmak zorundayız. Sadece hizmet değil, enerjinin her alanında kadın istihdamının artırılması için bütün paydaşlarımızın katkılarına açığız. Kadınlarımızın gücüne ve potansiyeline sonuna kadar güveniyoruz. Kadınlar Türkiye’nin değişim ve dönüşümünde rol oynayacak ve Türkiye hedeflerine emin ve güçlü adımlarla ilerleyecektir” dedi.
     Albayrak, “Bu proje Türkiye ekonomisine ve potansiyeline duyulan güvenin de en büyük göstergelerinden biri olarak algılanmalıdır. Demek ki önümüzdeki 5 yıl daha da büyüyeceğiz ve yatırım yapacağız. Birileri ne derse desin, Türkiye artık resmi bir savaşta. Terörü bitirme noktasında gümbür gümbür ilerliyoruz. Turizm, ihracatı ne kadar büyüyecek bunları konuşuyoruz. Türkiye, bu güçlü zemini perçinleyerek hedeflerine erkek kadın, kadın erkek, yekvücut olarak ilerliyor. Daha önce farklı ortamlarda ifade ettiğim gibi Türkiye’ye yatırım yapan her firma menşei ne olursa bizim için bir Türk firmasıdır. Shell&Turcas da bizim için bir Türk firmasıdır” diye konuştu.

İş yerlerinde kreş için vergi teşviki hazırlanıyor
     Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye’de 10 yılda 7 milyonu aşan oranda istihdam artışı sağlandığını, bunun da 3,5 milyonunu kadınların oluşturduğunu söyledi. Sarıeroğlu, “Tüm Avrupa Birliği’nin 28 üye ülkesine baktığımız zaman onların yaratmış olduğu toplam istihdama eş değer bir kadın istihdamını Türkiye olarak tek başımıza gerçekleştirmişiz” dedi.
     Siyasette, parlamento ve yerel meclislerde kadın temsil oranındaki yükselişe vurgu yapan Sarıeroğlu, “Bugün kamuda yüzde 39 oranında kadın çalışan oranımız var. İnşallah bunu yönetim kademelerine de yansıtmak için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
     Teşviklere ilişkin paketin Meclis Genel Kurulundaki görüşmelerinin sürdüğünü belirten Sarıeroğlu, “Yenilikçi ve sektördeki bütün paydaşlarımızla yaptığımız toplantılarda edindiğimiz geri bildirimleri dikkate alarak hazırladığımız bu teşviklerin miktarını bugüne kadar asgari ücret üzerinden gerçekleştiriyorduk, artık prime esas kazanç üzerinden veriyoruz. 883 lira ile 2 bin 240 lira arasında değişen oranlarda prim desteklerimiz olacak. Yine burada kadınlarımız için özel bir düzenleme gerçekleştirdik. 2020 yılında kadar sürecek teşviklerimizde bir yıllık, bir yıllık gerçekleştirecektik ancak kadın istihdamı olduğu takdirde 18 ay süreyle iş yerlerimizi, işverenlerimizi destekleyeceğiz. Ayrıca çocuk bakım yükümlülüğü konusunda gerçekten önemli, yıllardır sektörler tarafından, iş dünyamız tarafından da talep edilen düzenlememiz hayata geçecek. Kreş, çocuk bakım hizmeti konusunda bir vergi desteğimiz olacak” diye konuştu.

Shell istasyonlarında kadın çalışan sayısı arttırılacak
     Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, toplantıda yaptığı konuşmada hükümetin büyük kararlılıkla kadınların çalışma hayatındaki yerinin artırılmasına yönelik yürüttüğü projeleri takdirle karşıladıkların ve desteklediklerini söyledi. Bu konuda özellikle son dönemde yapılan uygulama ve teşviklerin istihdamın artmasına olumlu bir katkı sağladığını belirten Ahmet Erdem, şunları söyledi:
     “Mevcut istihdam yaratma politikası doğrultusunda Shell ve Turcas olarak hedeflerimizden birisi, kadın çalışanlarımızın gelişimlerine destek olmak ve takip edebilecekleri örnekler yaratmak olacak. 2020 yılına kadar Türkiye dahil olmak üzere küresel operasyonlarımızdaki tüm üst düzey pozisyonların en az yüzde 30’unun kadınlardan oluşmasını hedef olarak koyduk. 2017 yılında uzmanlık ve üstü yetkinlik gerektiren pozisyonlarda kadın istihdam oranımız yüzde 60. Yönetim ekibimizdeki kadın oranı ise yüzde 50. İŞKUR ile Shell&Turcas arasında imzalan protokol çerçevesinde, Cumhuriyetimizin  kuruluşunun 100. yıldönümü olan 2023 yılına kadar 5000 kadına istihdam olanağı sunacağız.”

     Projeyle akaryakıt istasyonlarında kadın çalışan sayısını da arttıracaklarını kaydeden Ahmet Erdem, şu bilgileri verdi:
     “Türkiye genelinde yürüteceğimiz bu proje kapsamında kadınlarımıza istasyon yöneticisi, saha satış elemanı, market satış elemanı, vardiya amiri, muhasebe elemanı ve idari işler uzmanı gibi farklı pozisyonlarda çalışma imkânı yaratacağız. Shell&Turcas’ın Türkiye genelinde 1000’in üzerinde istasyonu var, bu istasyonlarımızda kıymetli bayilerimizle her gün 1 milyondan fazla misafirimizi ağırlıyoruz. Kadın çalışanlarımızın olduğu istasyonlarımızda hizmet kalitemiz artıyor, müşteri memnuniyeti yükseliyor. Kadınlarımızın elinin dokunduğu her iş onların enerjisi ile güzelleşiyor. Operasyonlarımızda kadınlarımızın sayısı arttıkça, verimliliğimiz de artacak. Kadın istihdamındaki artış aynı zamanda ülkemiz ekonomisinin büyümesine de büyük katkı sağlayacak.”

 


+ Benzer Haberler
» Her halinizi bu sergide bulacaksınız
» Baraner, “70 ülkeden gelecekler”
» Horeca Fuarı’nda Poyraz zeytinyağı yemeklere lezzet kattı
» Ege Serbest Bölgesi sıfır atık projesinde öncü
» Ege’de yerli üretim elektrikli araçlar deneme seferlerine başladı
» İzmirliler’e “müjdeli” haber; Büyükşehir, katı atık dönüşüm tesisi mücadelesini kazandı
» İtfaiye’den prefabrik çözüm
» Geleceğin en çok kazandıracak meslekleri hangileri olacak?
» Volt Elektrik Motorları, Turquality markası oldu
» “Bir ülkeye IMF girdi ise o ülkede sosyal barış tehdit altındadır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.02.2019
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni