• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“5 yılda 2 bin kümes kapandı”

15 Ocak 2020 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

   ► Üretim yapılan kümes sayısında her yıl azalma olduğunu belirten Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Abdullah Koç, son 5 yılda kapanan 2 bin işletme olduğunu söyledi.

     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım 2019 Kümes Hayvancılığı Üretimi istatiklerini açıkladı.  Açıklanan verilere göre tavuk eti üretimi 168 bin 7 ton, tavuk yumurtası üretimi 1,7 milyar adet oldu.
     Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre hindi eti üretimi yüzde 7,2, tavuk yumurtası üretimi ise yüzde 1,2 arttı. Tavuk eti üretimi yüzde 3,7, kesilen tavuk sayısı ise yüzde 5,4 azaldı. Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre tavuk yumurtası üretimi yüzde 1,3 oranında artarken, tavuk eti üretimi yüzde 1,6, kesilen tavuk sayısı yüzde 2,4, hindi eti üretimi ise yüzde 15,6 azaldı.
 
     Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,5 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1 azalma gösterdi. Kasım ayında bir önceki aya göre tavuk eti üretimi yüzde 10,9 azalarak 168 bin 7 ton olarak gerçekleşti. Kasım ayında bir önceki aya göre kesilen tavuk sayısı yüzde 8,3 azalarak 95 milyon adet oldu. Kesilen tavuk sayısı açısından bakıldığında kasım ayında bir önceki aya göre tavuk yumurtası üretimi yüzde 3,2 azalarak 1,7 milyar adet oldu. Kasım ayında bir önceki aya göre hindi eti üretimi yüzde 10,4 azalarak 5 bin 310 ton olarak gerçekleşti.
 
     TÜİK’in Kasım 2019 kümes hayvancılığı üretimi verilerini değerlendiren Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Abdullah Koç, Kasım ayında mevsimsel etki ile üretimi düşüşünün normal olduğunu fakat yıl bazında bakıldığında yaklaşık yüzde 5 civarında tavuk üretiminde artış olacağı öngördüklerini kaydetti. Irak ile yaşanan ciddi krizin ardından yumurta üretiminin düştüğünü belirten Koç, “Yumurtada dış pazarın yaklaşık yüzde 70’i Irak’tan oluşuyor. Yaz sezonunda Irak yumurta gidişini engellediği için böyle bir düşüş oldu” dedi.

“Beyaz et üretimi  her yıl yaklaşık yüzde 5 artıyor”
     Türkiye’de beyaz et üretiminin  her yıl yaklaşık yüzde 5 civarında artış gösterdiğini sözlerine ekleyen Abdullah Koç, “Yıl sonunu henüz görmedik ama böyle bir artış söz konusu. Fakat kasım ayından itibaren özellikle piknik alanları da faal olmadığı için her yıl olduğu gibi kış aylarında beyaz et tüketimi düşüyor. Yaz aylarında piknik alanlarında ciddi tavuk eti tüketimi var. Kış mevsiminde ise tüketim düşüyor, en soğuk aylarda beyaz et tüketimi dip yapıyor. Şubat ayı itibariyle hatta bu aydan itibaren işlerimiz yükselmeye başladı. Bu da şunu gösteriyor şubat ayı itibariyle beyaz et üretimi yükselecek” diye konuştu.

“Ön şart üretici fiyatlarının düzelmesi”
     Üretim yapılan kümes sayısında her yıl azalma olduğunu sözlerine ekleyen Koç, “Son 5 yılda baktığınızda toplam kümes sayımızda yüzde 17 oranında azalış yaşandı. Türkiye’de bilindiği gibi satış kesim ve kesim sonrası süreci yöneten 18 bin tane entegre firmamız var. Türkiye’de ki bütün üretimi 18 bin firma yapıyor. Fakat 15 bin tane işletme bu firmalara bağlı olarak fason üretim yapıyor. Yani sözleşmeli olarak onlara bağlı çalışıyor. Bu yüzden son 4, 5 yıldır zarar ediyorlar. Yani birçoğu zarar ettiği için üretimden çıkıyor. O yüzden azalış hâkim. Ama bu yıldan itibaren dengelenme olmasını, düşüşün durmasını bekliyoruz. Tabi burada üretici fiyatlarının düzelmesi ön şartı var. Muhtemelen arz talep dengesiyle kümes piyasasında fiyatların normale döneceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“5 yılda 2 bin işletme kapandı”
     Beyaz et sektöründe üretici sıkıntısının yaşandığını sözlerine ekleyen Koç, “Üreticiler maalesef yeterli gelir elde edemediği üretimi durduruyor. Son 5 yılda kapanan 2 bin işletme yani kapanan kümeslerimiz var. Bir kısmı banka borcunu ödeyemediği için bankaların el koyduğu kümesler var. Üretime devam edemeyen kapanan kümesler var. Samsun gibi bazı bölgelerde de firmanın üretimi düşürmesiyle batan firmalar var. Yani bölgede üretim yapamamasından kaynaklı kapanan kümesler var. Bir taraftan bu işten para kazanamadığı için işi bırakanlar var başka iş kollarına geçiş yapan üreticiler var” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Bu kış balık herkesi doyuracak
» İzmir’deki kuaförlerde kan kaybı
» Gemi geri dönüşümde kira sözleşmesi engeli
» Üretim yapan ihracatçı yabancının radarında
» Yeni normalde sınavlara çevrim içi hazırlık
» Daldaki kivinin yüzde 40’ı satıldı
» Çiçekçilik sektöründen devlet desteği talebi
» Konutta kronikleşen talep sürüyor
» “Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”
» Cari açığın ilacı küçükbaş hayvancılıkta


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni