• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

3. doz Biontech sonrası antikor düzeyi yüzde 106 arttı

16 Eylül 2021 Perşembe 16:00
12
14
16
18

3. doz Biontech sonrası antikor düzeyi yüzde 106 arttı

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, üniversite tarafından yürütülen sağlık çalışanlarında aşı sonrası antikor düzeylerinin ölçümlendiği bilimsel araştırmanın üçüncü doz aşı sonrası elde edilen verileri, kamuoyuyla paylaştı. Toplantıda konuşan Hotar, “Sağlık personelinin 3’ncü doz aşısını Coronavac (Sinovac) olarak yaptıranlarda aşıdan en az 7 gün sonra antikor düzeyinin 7,5 kat arttığı; Biontech olarak yaptıranlarda ise 106 kat arttığı saptandı” dedi.

“Araştırma Mart 2022’de bitecek”
     Araştırmanın, Halk Sağlığı Anabilim Dalı; Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından Mart 2021 tarihinde başlatıldığını belirten Prof. Dr. Hotar, “Araştırmanın finansmanı Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü tarafından sağlandı. Araştırma halen devam ediyor ve Mart 2022 tarihinde bitmesi planlanıyor. Sağlık çalışanlarının aşı yapılma durumu, antikor düzeyi ve hastalığa yakalanma durumları 1 yıl süreyle izlenecek. Araştırmamızın ilk sonuçlarına göre antikor düzeylerinin DEÜ sağlık çalışanlarının iki doz Coronavac aşısından 4 ay sonra anlamlı şekilde düştüğü ancak yüzde 89’unda halen yeterli düzeyde olduğu saptandı. Çalışmanın bu bölümünde ise 3’ncü doz aşı sonrası sağlık çalışanlarının yüzde 100’ünde antikor düzeyinin arttığı ve yeterli düzeyde geliştiği saptandı. Sağlık personelinin 3’ncü doz aşısını Coronavac olarak yaptıranlarda aşıdan en az 7 gün sonra antikor düzeyinin 7,5 kat arttığı; Biontech olarak yaptıranlarda ise 106 kat arttığı görüldü” diye konuştu.

“Mutlaka aşı yaptırmalıyız”
     Katılımcılardan 3’ncü doz aşısını Biontech ile olanların durumları değerlendirildiğinde, antikor düzeylerinin zaman içinde düştüğünün görüldüğünü dile getiren Hotar, var olan antikor düzeyinin aşıdan yaklaşık iki ay sonra oldukça yeterli düzeyde olduğunun saptandığını belirtti.  Hotar, “İlk iki doz aşı arasında sağlık çalışanlarımızın yüzde 4’ünde Covid-19 hastalığı gelişmişti. Araştırmamızın bu bölümünde ise 3’ncü doz aşısını olan 293 kişiden sadece 1 kişide hastalık gelişmiş, ancak 3’ncü dozu olmayan 25 sağlık çalışanımızın 4’ünde hastalık geliştiği saptandı. Bu çalışanlarımızın tamamı hastalığı hafif bulgularla atlattı” ifadelerini kullandı.

     Koronavirüse karşı en etkili yöntemin aşı olduğunu vurgulayan Hotar, “Hem kendimizi hem de bir başkasına zarar vermemek adına aşıya gereken önemi göstermek zorundayız. Bizim üniversitemizde yüz yüze eğitim başlayacak. Sadece DEÜ’ye yaklaşık 70 bin öğrenci gelecek. Öğrencilerimizin ve hocalarımızın, idari personelimizin aşı yaptırması hem kendi sağlıkları hem de temas edecekleri kişilerin sağlığı açısından çok önemli. Aşının ne kadar gerekli olduğu da hocalarımızın değerli çalışmasıyla ortada. Bilimsel verilerin gerçeğinde mutlaka aşımızı yaptırmak durumundayız” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı vak’a sayısının üzerine çıktı
» Piyasalarda ‘faiz’ yangını
» Merkez Bankası’ndan faizi %16’ya indirme kararı
» Güzellik sektörü Fuarizmir’de buluştu
» Otopark Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı
» Dernekler toplantılarını elektronik ortamda yapabilecek
» Tüketici güven endeksi Ekim’de %3,6 azaldı
» Yurt içi turizm yüzde 78,0 arttı
» Başkan Soyer’den üretici kooperatiflerine müjde
» ABD-İzmir ilişkileri geliştirilecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni