• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

26 yıl sonra İZTO’ya yeni başkan

14 Nisan 2018 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

26 yıl sonra İZTO’ya yeni başkan

   ► İZTO yeni liderini seçti, Mahmut Özgener İZTO 11. Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İZTO seçimlerinde geçerli oyların tamamını alan başkan adayı Mahmut Özgener İZTO 11. Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Seçim sonuçlarının ardından açıklamalarda bulunan yeni İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, değişimin farklılığını herkesin yakından izleyeceğini kaydetti.
     İzmir Ticaret Odası(İZTO) seçimleri sona erdi. İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş’ın seçimlere saatler kala tüm görevlerinden istifa etmesinin ardından Yönetim Kurulu Başkanı Adayı Mahmut Özgener tek listeyle girdiği seçimde İzmir Ticaret Odası Başkanı seçildi. 174 İZTO meclis üyesinin oy kullandığı seçimde geçerli oyların tamamını alan Mahmut Özgener İZTO 11. Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

     Geçen hafta başında fuarizmir’de yapılan komite ve meclis üyelerinin belirlendiği İZTO seçimlerinde 79 komitede 429 komite ve 175 meclis üyesi İZTO üyeleri tarafından belirlenmişti. Cumartesi günü yapılan seçimlerde ise  yeni seçilen meclis üyeleri İZTO Yönetim Kurulu Başkanı ile Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu ve Birlik Genel Kurul Delegeleri Asil ve Yedek Üyeleri belirlendi. 26 yıllık oda Başkanı Ekrem Demirtaş’ın seçime saatler kala çekilmesinin ardından seçimlere tek liste ile giren Mahmut Özgener, geçerli oyların tamamını Oda tarihinde rekor bir oy alarak İZTO Yönetim Kurlu Başkanı seçildi. Özgener’in kırmızı liste ile girdiği seçimde kullanılan 174 oyun 151 geçerli sayılırken 14 oy geçersiz ve 9 oy ise boş çıktı.

6 ay boyunca çok çalıştık
     Seçim sonuçlarının ardından yeni yönetim kuruluyla birlikte İzmir Ticaret Odası yeni Başkanı Mahmut Özgener açıklamalarda bulundu. Özgener, “Yaklaşık 6 ay önce değişim ihtiyacını hissederek çıktığımız yolun sonuna geldik. 6 ay boyunca çok çalıştık. Şehirde çok teveccüh gördük. Değişim ihtiyacına olan isteği içinden hissettik. Bugün de bunun sandıkta yansımasını büyük mutlulukla gördük ve başkan seçildik. Herkese, İzmir halkına, güzel odamızın üyelerine teşekkür ediyorum. Benimle beraber yol alan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu değişimin farklılığını Pazartesi gününden itibaren herkes yakından izleyecek. Bize duydukları güvenin boşa çıkmayacağını görecek” diye konuştu.

9 Nisan’ın devamı
     Özgener, “26 yıl boyunca odamıza İzmir’e hizmetler etmiş eski başkan Ekrem Demirtaş’a teşekkürler ediyorum. Hayırlara vesile olsun. Duygusal bir gün oldu benim için. Emeğinizin karşılığını aldığınızda hakikaten hisli oluyorsunuz. Şükürler olsun ki değişim ihtiyacından dolayı rekor oyla başkan seçildim. Tüm destek olanlara teşekkür ediyorum. Sağ olsun var olsunlar. 9 Nisan’daki komite seçimlerinde biz bugünün neticesini almıştık. Bugünün göstergesi 9 Nisan seçimleriydi. Üyelerimizin verdiği oylar değişim ihtiyacının göstergesiydi. Bugün geldiğimiz nokta sürpriz kesikle olmadı. Aksine 9 Nisan’ın sürecinin devamı oldu” ifadelerini kullandı.

“Hesaplarımızla örtüştü”
     Demirtaş’ın adaylıktan çekilmesiyle ilgilide açıklamalarda bulunan Özgener, “Tabi 1 gün kala olan çekilme sürpriz oldu. Sandıktan bana gösterilen teveccühü gördüğümde bizim yaptığımız hesapla neredeyse aynıydı. İkili yarış düşüncesindeki yaptığımız hesaplarla çok yakın örtüştü. Bu sonuç belliydi. Hem sürpriz oldu hem sürpriz olmadı” dedi.
     İlk icraatının yönetim anlayışını değiştirmek olacağını ifade eden Özgener, “Ben değil biz mantığıyla yöneteceğiz. Tek başımıza değil tüm yönetimimizle yöneteceğiz. Bunun farkını yakında göstereceğiz” şeklinde konuştu.

“Eksikliğimiz olarak değerlendiriyoruz”
     Kadın temsiliyeti noktasındaki eksiklik yönündeki basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Özgener, özeleştiride bulunarak “Yönetim kurulunda kadın yer almamasını eksiliğimiz olarak değerlendiriyoruz. Ve yaptığımız eleştirilmesi gereken ilk şey olarak görüyoruz. Bu da bize tecrübe oldu” ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanı Özpoyraz oldu
     Yönetim Kurulu Başkanı ile Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu ve Birlik Genel Kurul Delegeleri Asil ve Yedek Üyeleri belirlenmesinin ardından ise İZTO Meclisi Meclis Başkanı, Başkan Yardımcıları ve Katip Üyenin seçimini yapmak üzere özel gündemli olarak dönemin en yaşlı üyesi olan Akın Kazançoğlu başkanlığında olağanüstü toplandı. Selami Özpoyraz ve Rebii Akdurak’ın aday olduğu seçimde Selami Özpoyraz geçerli oyların 96‘sını alarak İZTO Meclis Başkanı seçildi. İrfan Erol ve Yavuz Ateşat’ın Meclis Başkan Yardımcısı seçildiği toplantıda tek aday olan Ali Yaramışlı ise Katip Üye seçildi.

Karaman ve Kapsal meclise girdi
     Öte yandan iki komiteden birden İZTO Meclisine girmeye hak kazanan Özgener, İnşaat Yapım ve Onarım Grubu’ndan  istifa etti. Yerine yedekten İzmir Müteahhitler Derneği Başkanı İsmail Kahraman meclise geldi. Kahraman daha sonra yönetim kurulu listesinde yer aldı. Cuma gecesi Ekrem Demirtaş’ın tüm görevlerinden istifa etmesinin sonrasında ise meclise İçecek Grubu’ndan ilk yedek sırada olan Kaya Kapsal girdi. Kapsal ise meclis üyeliği işlemlerini seçim saatine kadar yetiştirememesi nedeniyle seçimlerde oy kullanamadı.

Nasır görev istemedi
     Süreçte Özgener’le birlikte hareket eden Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır’ın hiçbir listede yer almadığı ve görev istemediği öğrenildi.

Listelerde sadece iki kadın var
     Yönetim kurulunda hiçbir kadına yer verilmemesi dikkat çekerken, TOBB delege ve disiplin kurulu listelerinde sadece birer kadına yedeklerde yer verildi. Nuray Eyigele İşleyen TOBB yedek delegesi yazıldı. Nurcan Altunkaynak ise disiplin kurulu yedek listesinde yer aldı.

   İZTO 11. Yönetim Kurulu

     Asil üyeler: Mahmut Özgner, Eyüp Cemal Elmasoğlu, Ali Osman Öğmen, Abdullah Salkım, İsmail Kahraman, Serdar Gökhan Arıkan, Şenol Aslanoğlu, Mehmet Şahin Çakan, Mert Pala, Oğuz Özkardeş, Emre Kızılgüneşler
     Yedek Üyeler: Nuri Çelenk, İsmail Cirit, Levent Bendeş, Ahmet Kaymaz, İzzet Avcı, Bekir Arduçlu, Adil Özyiğit, Şevket Akçay, Osman Tolga Gencer, Fetullah Yetik

Disiplin Kurulu
     Asil Üyeler: Yılmaz Eroğlu, Kasım Gündüz, Yağız Kaan Kazançoğlu, Salih Demiryürek, İsmail Akdemir, Reşat Budak
     Yedek Üyeler: Nurcan Altunkaynak, Cem Tüzün, Nejat Tezol, Cihangir Çınar, Ertan Sayın, Ahmet Yeniçeri

TOBB Delegeleri
     Asil Üyeler: Akın Kazançoğlu, Hüseyin Sağır, Nihat Dirin, Abdurrahman Aydoğan, Veysel Murat, Özkan Başpınar, Abdülhakim Bingöl, Muzaffer Egi, Gürcan Gümüş, Levent Bendeş, Mehmet Ceylan, Ercan Çelikkaya, Mustafa İduğ, Yaşar Baş, İrfan Erol, Fikret Özkaya, Cihangir Lübiç, Ali sorgun Özbalcı, Veysi Kubba, Metin Aztekin, Ahmet Selik, Ziya Dağlıer, Emin Melih Çırpar ve Tankut Gülümser
     Yedek Üyeler: Erol Baydar, Halil Gündoğdu, Faruk Eren, Muzaffer Okan Özer, Hakan Komut, Hasan Koca, Gürkan Ergün, Hüsnü Aydın, Bülent Korgen, Sabri Tek, Halil Kurt, Murat Gin, Yavuz Alkan, Ali Karakuzulu, Mehmet Fevzi Başdaş, Onur Doğan, Muhammet Ali Altınışık, Cihan Görgün, Mahmut Erkoç, Nuray Eyigele İşleyen, Yavuz Ateşalp, Çağlar Kalkan, Namık Kemal Açılmış, Şükrü Özseyhan

 


+ Benzer Haberler
» Ege Bölgesi’nin ihracatı 21 milyar dolara dayandı
» “İstihdamda yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz”
» Çiftçiye 1.000 TL’lik mazot ve gübre desteği
» Yerli turist yurtdışında 4,9 milyar $ harcadı
» Selçuk Yaşar’a TÜSİAD’dan teşekkür plaketi
» Türkcell en hızlı büyüyen operatör
» Düşünür Koleji 35’inci okulunu Güzelbahçe’ye açıyor
» Marmara Bölgesi’nin en büyük ithalat limanı: ‘Kumport’
» Turizmciler İzmir’de buluştu
» İpragaz, turizme enerji veriyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni