• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“240 milyar dolarlık siber güvenlik pazarında söz sahibi olabiliriz”

20 Şubat 2020 Perşembe 18:00
12
14
16
18

“240 milyar dolarlık siber güvenlik pazarında söz sahibi olabiliriz”

   ► TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe: “Siber saldırılar, deprem ve salgın hastalıklar kadar ülkemiz için tehdit”

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından üçüncüsü düzenlenen ‘Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi’nde, TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe Türkiye’nin dünyada, ABD, Rusya, Çin ve Hindistan’ın ardından siber saldırıya uğrayan ilk 5 ülke arasında yer aldığının altını çizdi.
     “Siber saldırılar, çevre, deprem, salgın hastalık kadar insanlık ve ülkemiz için bir tehdit” diyen TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “Siber saldırılar sonucunda tüm dünya ülkeleri 2021’de birkaç trilyon dolar zarara uğrayacak ve milli güvenlik riskleri ile yüzleşeceğiz. Ülkemize yönelik 2018’de 72 bin 975 ve 2019’da ise 136 bin 411 siber saldırı raporlandı. Ülkemize bu saldırılar ile hem maddi hem de milli güvenlik açısından zarar görüyor. Kamusal ve bireysel güvenliğimiz için Siber Güvenlik ekosisteminin geliştirilebilmesi, özgün olarak geliştirilen milli ve yerli ürün sayılarının arttırılması ve bu ürünlerin yaygın etkisinin yükseltilmesi ile sağlanabilir. Yerli ve milli ürün sayımızı artırabilirsek 240 milyar dolarlık pazarda da söz sahibi olabiliriz” diye konuştu.  

“SİBER SALDIRLARDA YAPAY ZEKA YOĞUN OLARAK KULLANILIYOR”
     Ankara’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı işbirliği ile BTK konferans salonunda gerçekleşen ‘3. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi’nde TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “Siber tehdit, bireyden sektöre, sektörden devlete, yani toplumun tüm katmanlarında maddi veya manevi çok büyük zararlar oluşturabilecek bir etkiye sahip” diyerek siber güvenliğin önemine şu şekilde değindi:
     “Siber saldırılar ışık hızında gerçekleşebilmekte ve küresel etki yaratmakta. Devletler tarafından da bir savaş aracı olarak kullanılmakta olan siber saldırıların, dünya genelinde her yıl katlanarak arttığı biliniyor. 2019 özellikle kurumsal ve kişisel verilere yönelik tehditlerin büyük oranda arttığı ve siber saldırganların yapay zekâyı daha yoğun olarak kullandıkları bir yıl oldu. Bu yıl ise siber saldırıların daha da karmaşıklaşacağı ve gelişen teknolojilerle birlikte yeni saldırı yöntemlerinin ortaya çıkacağı öngörülüyor.

‘’SİBER DÜNYADA ZEHİR-PANZEHİR SAVAŞI İÇERİSİNDEYİZ’’
     Yani bir nevi zehir-panzehir savaşı içerisinde olmamız söz konusu. Dijital dönüşüm sürecinde, geleneksel idari yapılar şekil değiştirmekte ve mevcut hukuk kuralları bu yeni etkileşime ayak uydurmakta zorlanmaktadır. Ayrıca veri güvenliği artık devletler tarafında uluslararası stratejik bir konu olarak ön plana çıkmaktadır. Bu nedenlerle de, akıllı, etkin ve sürdürülebilir siber güvenlik altyapılarının kurulması, entegrasyonu ve otomatik olarak işletilebilmesi hayati önem kazanmıştır.
     Ayrıca son birkaç yıldır yaygınlaşan ve 2019 yılında da kurumları zorlayan fidye yazılım tehdidinin 2020 yılında da etkisini sürdüreceği öngörülüyor.  Dünyada, haftada ortalama yüz binin üzerinde siber saldırı gerçekleşmektedir. Saldırıların sayısı kadar gerçekleştirdikleri hasarın da parasal boyutları ürkütücü boyutlara ulaşmıştır.”

“SİBER GÜVENLİK ALANINDA YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ YETERSİZ”
     “Siber güvenlik alanında yetişmiş insan gücünün yetersiz olması da siber saldırıların oluşumunda ve başarısında önemli bir rol oynamaktadır” diyen Rahmi Aktepe şu şekilde konuştu: 
     “Türkiye’de 20 bin, dünyada ise 3 milyona yakın siber güvenlik uzmanına ihtiyaç olduğu bilinmektedir. Yetişmiş insan gücüne, kullanıcı farkındalığına, yerli üretim yeteneğine ve Siber Olaylara Müdahale Ekipleri’nde (SOME) ihtiyaç duyulan yetkinlik ve becerilere uzun süreli ve özverili çalışmalar ile yıllar içinde ulaşılabilmektedir. Bu amaçla nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine ve becerilerinin arttırılmasına yönelik programların planlanması ve uygulamaya alınması önem arz etmektedir.
     Sayın Cumhurbaşkanımızın geçenlerde bu konuda yaptıkları konuşmayı dinlerken görüş ve düşüncelerimizin kendileriyle aynı paralelde olduğunu görerek bir kez daha kendi bakış açımızı da bir nevi doğrulamış olduğumuzu mutlulukla gördük. Bundan ötürü umutlarımız hakkında daha somut bir gelecek görebiliyoruz. Büyük çaba içinde olduğunu gördüğümüz karar vericiler ile devlet organlarını ve kamu kurumlarımızı ortak akıl oluşturmaya davet etmek isterim. Söz konusu ortak aklın oluşturulmasında elbette özel sektör, üniversiteler ve STK’lar da etkin olarak yer almalıdır.”


+ Benzer Haberler
» Vak’a ve iyileşme sayıları 1.100-1.200 seviyelerini koruyor
» 4 Temmuz’da 1.152 yeni vak’a
» “Doğal afetlerden en çok üreticiler zarar görüyor”
» Kimya sektörünün ihracatı Haziran ayında yüzde 10,2 arttı
» Bademli Barajı’nda tasarruflu sulama sürüyor
» Toplumsal ve teknolojik riskler için hazır değiliz
» Koronavirüs nakliye ve lojistik sektörünü dünya çapında etkiledi
» Sanayiciler YEKDEM’de yeni modele katkı vermek istiyor
» İzmir Skal Kulubü, dünyanın en iyisi finalinde
» Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması konfeksiyon sektörüne soluk aldıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni