• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

2023 vizyonu çevrede 15 milyar TL kazandıracak

07 Haziran 2018 Perşembe 15:00
12
14
16
18

2023 vizyonu çevrede 15 milyar TL kazandıracak

   ► Varan, Türkiye sıfır atık projesinde 2019 sonu itibariyle bütün kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanacağı hatırlattı.

           SELDA AK     
     Türkiye sıfır atık projesinde 2019 sonu itibariyle bütün kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanacağı hatırlatan İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, bu proje sayesinde Türkiye bütçesine yıllık 15 milyar TL’lik katkı sağlanabileceğini ifade etti.
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından düzenlenen “Dünyamız Nereye Gidiyor? Çevre ve Geleceğimiz” konulu panelde konuşan Varan, “ Son 15 yıl içinde Türkiye’de ve dünyada ciddi bir değişim yaşanıyor. Bu süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak dünyaya örnek olan çalışmalar yaptık. Her ülke çevre ile ilgili konularda kendi stratejik planlamalarını yapıyor. Türkiye de Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde sıfır atık projesi ile çevre konusunda çok ciddi bir çalışma başlattı” dedi.

     İzmir iş dünyasının da ilgi gösterdiği programda Türkiye’nin gelecek stratejisine vurgu yapan ve sıfır atık projesiyle elde edeceği kazanıma dikkat çeken Varan, “Hayatımızın hemen her alanında israf olgusuyla karşılaşıyoruz. Halbu ki israf edilenleri ekonomiye kazandırsak, bu tasarruflarla ülke ekonomisine ciddi kazanım sağlarız. Sıfır atık projesi de bu bakış açısıyla hazırlanmış bir çalışma oldu. Bu projeyi 2019 yılında tüm kamu kurum ve kuruluşlarında uygulamasının tamamlayacağız. Bunu bütün alanlarda yaygınlaştırıp; sıfır atık uygulamasını yaygınlaştırdığımızda Türkiye’nin bütçesine yıllık 15 milyar TL gibi çok ciddi bir katkı sağlanacağını öngörüyoruz. Türkiye, çevre konusunda da 2023 Vizyonuna hızlı adımlarla ilerliyor” diye konuştu.

Çevre bilinci benimsenmeli
     Panelde konuşan ve çevre bilincinin gerektirdiği şeyleri yapmanın dünyadaki bütün ülkelerde aynı şekilde uygulanması gerektiğini dile getiren EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Teknoloji o kadar ilerledi ki çalışmalarımızı gerçekleştirirken, temiz bir dünyada yaşamamız için çevre bilincini de oluşturmalıyız. Aksi takdirde yeşil yaşamı, yeşil hayatı düşünmemiz çok güç. Tüm dünyadaki kurumlar tarafından çevre bilincinin benimsenmesi, farkındalığın oluşması gerekiyor” dedi.

     Çevre kirliliğine ve sonuçlarına dikkat çekmeye, daha sağlıklı bir çevre ve daha temiz bir dünya için farkındalık yaratmaya gayret ettiklerini ifade eden Yorgancılar, “Sürdürülebilir kalkınma hedefinin çevresel şartların iyileştirilmeden mümkün olmayacağını çok iyi biliyoruz. Bu nedenle de, “sanayi” açısından bakıldığında; “çevre” konusu her geçen gün daha çok gündeme gelen, yeni düzenlemeler ile uyum çalışmaları süratle devam eden bir konu haline gelmiştir. Odamız, yıllardır çevre konusunu üst düzeyde ele almış ve üzerine düşen sorumluluklar dışında çevre bilincini kurumsal olarak benimsemiştir” ifadesinde bulundu.

Evrensellik vurgusu
     EBSO Meclis Üyesi Çevre Çalışma Grubu Başkanı Erdoğan Çiçekçi gerçekleştirilen toplantıda, insanların en çok konuşacağı konulardan bir tanesinin dünyanın çevre şartlarına uyumu olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Çevre öyle bir şey ki siz ne yaparsanız yapın sizin komşu ülkenizden gelen kirli bir hava kirli bir nehir sizin hayatınızı etkileyecek bir dünya içerisinde yaşadığımıza göre sadece ülkemizi her yönüyle mükemmel yapmak bu işe yetmiyor. Tabii insanların birey olarak temel hak ve özgülükleri ne kadar evrenselse çevre de o kadar evrenseldir.”

     Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Şükran Nurlu, üretim ve yaşam açısından çevre mevzuatı konusunda bilgi verirken, Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü  Prof. Dr. Nuri Azbar teknolojiye karşı olmadıklarını belirterek,  “Teknoloji çevreyle kesinlikle barışabilir. Çevre kirliliğine sebebiyet veren teknolojiler çevre dostu gözle bakılabilirse eko üretim, yeşil üretim diyoruz bu yapılabilirse. Kesinlikle sanayileşme çevreye düşman değildir. Hatta daha çok çevreci bir sanayiye erişebiliriz.” dedi.

     Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Uzmay ve Dr. Gökçe Koç ise iklim ve tarım ilişkisini anlatarak, çevre kirliliğinin daha çok teknik boyutunun incelendiğini sosyal ve ekonomik boyutu aşamasında incelemenin eksik kaldığını dile getirdiler. Panelde ayrıca Balçova Nevvar Salih İşgören Anadolu Lisesi öğrencileri ‘Geleceği Kurtarmak Gençlerin Görevidir’; TAKEV Koleji Öğrencileri ise ‘Sürdürülebilir Çevre Beklentileri’ konulu sunumunu gerçekleştirdiler.

 


+ Benzer Haberler
» Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı
» Albayrak İVME Finansman Paketi’ni açıkladı
» “Bankacılık sektörüne özel çözümler üretilmeli”
» Deri ihracatçıları Uzakdoğu pazarına odaklanacak
» Qatar Airways Doha’dan İzmir’e doğrudan ilk seferini yaptı
» “Kentin kaderini değiştiren 15 yıl”
» Panasonic Eco Solutions Türkiye, şirket ünvanında değişikliğe gitti
» Palandöken, “Fiyatları düşürmek için maliyetler azaltılmalı”
» Konak’ta vezneler hafta sonu da açık
» Yerli otomobilin 2019 sonunda ilk prototipi çıkacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni