• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“2020 kruvaziyer turizminde yükseliş yılı olacak”

24 Aralık 2019 Salı 07:00
12
14
16
18

“2020 kruvaziyer turizminde yükseliş yılı olacak”

   ► İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, “2020 uzun aradan sonra İstanbul ve İzmir’e yanaşacak gemilerle kruvaziyer turizminde yükseliş yılı olacak” diye konuştu.

     2019 yılında Türkiye ekonomisinde yaşanan daralma denizciliğe yansıdı, ticaret savaşları küresel ekonomide belirsizliği arttırdı. Üçüncü çeyrek büyüme rakamları, ekonomide daralmanın yerini 2020 yılından itibaren ılımlı bir büyüme sürecine bırakıyor. 2020 yılında turizmde yükseliş döneminin devam edeceğine, deniz turizminin ülkemiz ekonomisine pozitif katkısının güçlenerek süreceğine inandığını ifade eden İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, “2020 uzun aradan sonra İstanbul ve İzmir’e yanaşacak gemilerle kruvaziyer turizminde yükseliş yılı olacak” diye konuştu.

2019’un ilk 11 ayında elleçleme %7,5 arttı
     “İhracat artışındaki yavaşlama ve ithalatta artış, başta Almanya olmak üzere ihracatımızın yarısını yaptığımız Avrupa Birliği ülkelerindeki düşük büyüme hızı yeni yıla yönelik olumlu beklentileri azaltıyor” diyen Öztürk, “Özellikle ithalat yüklerindeki azalmadan dolayı ülkemiz limanlarındaki elleçleme rakamlarında 2019 yılının ilk 11 ayında yüzde 7,5 gibi küçük bir artış gerçekleşti. Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı istatistiklere göre limanlarımızda 2018’in ocak-kasım döneminde 9 milyon 900 bin TEU olan konteyner elleçleme rakamı, 2019 yılının aynı döneminde 10 milyon 636 bin tona yükseldi. Diğer yandan konteyner aktarma yüklerinin yine geçen yılın ilk 11 ayında 1 milyon 389 bin TEU’dan bu yılın aynı döneminde 867 bin TEU’ya gerilemesi, deniz ticaretindeki daralmanın boyutlarını da gösteriyor” açıklamalarında bulundu.

     Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün 1 Ocak’tan itibaren uygulanacak gemilerde düşük sülfürlü yakıt kullanma kuralının, yürürlüğe girmeden piyasalarında etkisini göstermeye başladığını belirten Öztürk, “Pahalı düşük sülfürlü yakıt ve bazı gemilerin baca gazı yıkama sistemi kurması nedeniyle artan maliyetler, navlunlara şimdiden yansıdı. Navlunlardaki artışın hangi noktada dengeleneceği ve küresel ticarete etkileri, yükselen taşıma maliyetinin ülkemiz ihracatına etkisi çok yönlü sorular olarak önümüzde duruyor” dedi.

“2020 kruvaziyer turizminde yükseliş yılı olacak”
     2020’de önceliğin ülkemizin üretim gücünü ve rekabet kabiliyetini artırmak olduğunu söyleyen Öztürk, “Ülkemiz limanları modern ve yeterli elleçleme kapasitesine sahiptir. Acil olan sanayi merkezlerini ve tarım havzalarını limanlara bağlayacak demiryolu ve karayolu bağlantılarının tamamlanmasıdır. Yükü denizyoluna hızlı ve düşük maliyetle indirdiğimiz zaman sanayici ve ihracatçıyı rekabetçi hale getirebiliriz. Bu nedenle 2020 yılında lojistik merkezleri ve ulaşım altyapı yatırımlarını ertelemeden tamamlamak zorundayız. Bölgemizde Kemalpaşa Lojistik Köy yatırımını hayata geçmesi, İzmir limanlarının bir bütünün parçaları olarak tasarlanıp yapıcı rekabet içinde hizmet vermeleri, bölgemiz limanlarının Çanakkale üzerinden Orta Avrupa koridoruna ulaşım imkânı ile beraber Kuşak ve Yol Projesi’nde değerlendirilmesi son derece önemlidir” ifadelerinde bulundu.

     2020 yılında turizmde yükseliş döneminin devam edeceğine, deniz turizminin ülkemiz ekonomisine pozitif katkısının güçlenerek süreceğine inandığını ifade eden Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “2020 aynı zamanda uzun aradan sonra İstanbul ve İzmir’e yanaşacak gemilerle kruvaziyer turizminde yükseliş yılı. Bölgemizdeki ulaşım altyapısının hazır hale getirilmesi sonucunda Ege’nin aktarma merkezi olma niteliği güçlenecek, mevcut yatırımların yurtdışı pazarlarda rekabet gücü artacağı gibi yeni uluslararası yatırımların da ülkemize gelmesi sağlanacaktır.”


+ Benzer Haberler
» Türkiye, e-dönüşüm sıçramasını tamamlamak üzere
» “Toplam sektör büyüklüğü 140 milyar lira olacak”
» İş dünyası 2020 hedeflerine adım atıyor
» İhracatçıların gözünden 2020 yılı
» Sağlıkta hedef; bölgesel güç olmak
» “Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak düzenlemeler yapılmalı”
» “Cam sektörü, kalkınmanın itici gücü oldu”
» Mobilyada ihracat 2019’da 2,6 milyar dolara çıktı
» Beyaz eşya sektörü daralmaya devam ediyor
» Yeni yönetmelik inşaatı temelden sarstı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni