• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak

01 Ocak 2019 Salı 12:00
12
14
16
18

2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak

   ► Güngör: “Son 15 yılda ise ekilmeyen tarım arazisi miktarı Belçika’nın toplam yüz ölçümünün üzerine çıktı”

     TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, 2018 için tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan gelişmeleri aktarırken, 2019 yılı için öngörülerde bulundu. Güngör, “Üretimden vazgeçmek demek, güvenilir ve yeterli gıdaya ulaşmakta, halkımızın beslenmesinde sorun demektir. Bu sorunlar yumağı ve içine girilen enflasyon sarmalı sonucunda gıda fiyatları da oldukça yükselecektir” dedi.
     2018 Yılında üretmek yerine ithal etme kolaycılığını tercih edildiğini ifade eden Güngör, “Ülke gerçeklerinden, üretimi destekleme ve yönlendirmeden uzak tarım politikamızdaki olumsuzluklar, üretimde gerileme ve dış ticarette ithalat artışı olarak kendini gösterdi. Tarım sektörümüzde geçmiş yıllardan devralınan sorunlar artarak devam etti. Çiftçilerimiz uygulanan politikalar sonucunda üretimden vazgeçti, ithalatımız rekor kırdı, doğa tahrip edildi, derelerimiz-kıyılarımız-ormanlarımız yağmalandı. Kamusal kaynaklarımız ülke ekonomisindeki açıkların kapatılması amacıyla gelecek kaygısı duyulmadan yapılan özelleştirmelerle elden çıkarıldı” ifadelerini kullandı.

“İkinci çeyrekte tarımsal üretim azaldı”
     Tarım sektöründe üretimin oldukça azaldığını dile getiren Güngör, “TÜİK verilerine göre Gayrisafi Yurtiçi Hasıla bir önceki yılın aynı dönemine göre 2018 yılının ikinci çeyreğinde (Nisan, Mayıs, Haziran) yüzde 5.2 artarken, tarım sektörünün toplam katma değeri ise yüzde 1.5 azaldı. Tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde üretim miktarları yüzde 4.2, sebzelerde yüzde 3 ve meyvelerde yüzde 1.7 azalış gösterdi. Önemli ürünler bazında en büyük azalma yüzde 28,5 zeytinde yaşanırken, biberde yüzde 25,9, kayısıda yüzde 23,9, fındıkta yüzde 23,7, kırmızı mercimekte yüzde 20, tütünde yüzde 14,4, buğday ve portakalda yüzde 7, şeker pancarında yüzde 5,4, patateste yüzde 5,2, domateste yüzde 4,7, kuru fasulyede yüzde 3,8 ve mısırda yüzde 3,4 oldu” diye konuştu.

“Buğday ithalatı 2018’de  4,6 milyon tona ulaştı”
     Buğday ithalatının 2017 yılının ilk 10 ayında 3,5 milyon tondan 2018 yılında 4,6 milyon tona yükselerek yüzde 31 oranında arttığını vurgulayan Güngör, “2017 yılında sığır ve kırmızı et ithalatına 1.2 milyar dolar ödendi. İthalat 2018 yılı bitmeden Ocak – Ekim döneminde 1.6 milyar dolara ulaştı. Emeğinin karşılığını alamayan çiftçimiz 2017 yılında Zonguldak ilimizin toplam yüz ölçümü kadar tarım arazisini ekmekten vazgeçti. Son 15 yılda ise ekilmeyen tarım arazisi miktarı Belçika’nın toplam yüz ölçümünün üzerine çıktı” diye konuştu.

“2019’da tarımsal üretim sorunları artacak”
     2019 Yılında tarımsal üretimdeki sorunların, bu alanda gerekli adımlar atılmadığı için artarak devam edeceğini söyleyen Güngör, “Girdi fiyatlarının yüksekliği, ürün fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle çiftçiler kârlı bir üretim gerçekleştiremeyecektir. Son yıllarda tekrar eden bu durum, çiftinin dayanma sınırını aşmıştır. Bu nedenle çiftçiler üretimden vazgeçmektedir. 2019 yılında tarımsal üretimden vazgeçme eğilimi daha da artacaktır. Üretimden vazgeçmek demek, güvenilir ve yeterli gıdaya ulaşmakta, halkımızın beslenmesinde sorun demektir. Bu sorunlar yumağı ve içine girilen enflasyon sarmalı sonucunda gıda fiyatları da oldukça yükselecektir” ifadelerini kullandı.

Hayvansal üretimde de sorunlar artacak
     Hayvansal üretimde özellikle kırmızı et üretiminde yaşanan sorunların, ithalat yoluyla çözülmeye, piyasa fiyatlarının altında ithal etin satışa sunulması ile çözülmeye çalışıldığını ve sorunu çözmekten uzak, günü kurtarmayı amaçlayan bu yaklaşımın, bu konudaki uyarıların dikkate alınmaması nedeniyle aynı şekilde devam edeceğinin altını çizen Güngör, “Enflasyonun çift haneli rakamlara çıkması üreticileri olumsuz olarak etkileyecek, üretim maliyetlerinin daha da artmasına yol açacaktır.  Bu olumsuz etki küçük aile işletmelerinde daha da büyük olacaktır. 2019 yılında tarım alanlarımızın, meralarımızın, sularımızın, doğal kaynaklarımızın korunması ile ilgili yürüttüğümüz mücadeleyi aynı kararlılık ve aynı duyarlılıkla yürüteceğiz. Bu konuda kamuoyu duyarlılığını artırmaya çaba göstereceğiz” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy
» “KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”
» Seracılıkta 136 milyon dolarlık büyüme hedefi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni