• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“2019’da konut stokları hızla eriyecek”

29 Aralık 2018 Cumartesi 09:00
12
14
16
18

“2019’da konut stokları hızla eriyecek”

   ► Dağlıer: Maliyetlerdeki yüzde 40 artış henüz konut fiyatlarına yansıtılmadı, şimdi konut almak çok avantajlı.

     İzmir Müteahhitler Federasyonu (İMFED) Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ticaret Odası inşaat komitesi meclis üyesi Ziya Dağlıer, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektöründe yaşanan gelişmeleri aktarırken, gelecek yıl için öngörülerini paylaştı. Dağlıer, “Yeni projeler olmadığı için konut stokları hızlı bir şekilde eriyecektir. 2018 yılındaki en kötü senaryoda bile 1 milyondan fazla konut satıldı” dedi.
     İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin büyümesinde en büyük rolü oynadığını ifade  eden Dağlıer, “2017 yılında tarihi bir rekorla 1 milyon 409 bin 314 konut satıldı. Yurt dışı müteahhitlik faaliyetlerinin büyümesi ve yurt dışında faaliyet gösteren Türk müteahhitlerin aldıkları milyarlarca liralık ihalelerle Türkiye, müteahhitlikte Çin’den sonra dünya ikincisi olmuştur” dedi.

“2018’de sektör ilk defa küçüldü”
     2000’li yılların başından beri büyüme trendinde olan inşaat sektöründe 2018 yılında ilk defa yaşanan krizin etkisiyle küçülmeye gidildiğini söyleyen Dağlıer, “Konut satışlarında da ciddi bir düşüş var. TÜİK’in en son açıkladığı kasım ayı konut satış istatistiklerine göre satışlar yüzde 27 geriledi. Faizlerin yüksek olmasından dolayı ipotekli konut satışları yüzde 85 oranında geriledi. Sektördeki tüm bu olumsuzlukların yanında döviz artışı ve gayrimenkul alana vatandaşlık bedelinin 250 bin dolara inmesinden dolayı son 4 ayda yabancıya konut satışı yüzde 100’den fazla arttı” ifadelerini kullandı.

“En büyük sorun faiz”
     24 Haziran seçimlerinden sonra döviz dövizdeki artışla beraber faiz oranlarının 1,25-1,35 bandından 2,75’lere kadar yükseldiğini belirten Dağlıer, “Faizlerin yüksek olmasından dolayı vatandaş ev alamıyor. Yatırımcılar ise gayrimenkul yerine kısa dönemde daha çok kazanmak için mevduata yöneliyor. Birçok inşaat şirketi sat-yap modeli ile iş yaptığından satışlar durunca finansal sıkıntılar baş gösterdi. Kamu müteahhitleri de fiyat farkı ve tasfiye kararnamesi çıkmadığı için çok zor durumda kaldı. Bu yüzden konkordato ilan eden her 2 şirketten birinin inşaat şirketi olduğuna şahitlik ediyoruz. Bu sorunun çözülmesi için bir an önce konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına inmesi, kamu müteahhitleri için de fiyat farkı ve tasfiye kararnamesi çıkarılması gerekiyor” diye konuştu.

“Yeni projeler başlamıyor”
     2017 yılında 1 milyon 323 bin konut yapı ruhsatı alırken, 2018 yılının ilk 9 ayında yapı ruhsatı alan konut sayısının yüzde 58,6 azaldığını söyleyen Dağlıer, “İnşaat sektörünün en hareketli olduğu eylül-ekim ayında çok sayıda proje lansmana çıkarken bu yıl sadece birkaç proje lansmana çıktı. Türkiye’de inşaatı devam eden projeler de dahil yaklaşık 2 milyon konut satılmayı bekliyor. Yeni projelerin başlaması için bu stokların tükenmesi gerekiyor. Stokların tükenmesi için de konut kredi faizlerinin düşmesi gerekiyor. Hükümet konut satışlarını artırmak için KDV indirimi, tapu harcı indirimi gibi bazı teşvikler verse de bu teşvikler istenilen seviyede katkı sağlamadı. Kamu bankaları ve İş Bankası konut kredisi faiz oranlarını 0,98’e düşürdü ancak aradaki 0,80 faiz oranının maliyetini müteahhitler üstleniyor” dedi.

“Maliyetler yüzde 40 arttı”
     Dövizdeki artışla beraber inşaat malzemelerinde ciddi artışlar olduğunu dile getiren Dağlıer, “Son 1 yılda inşaat maliyetleri yüzde 40’tan fazla arttı. Bazı inşaat maliyetlerinde zam oranları çok daha yüksek. Örneğin demir fiyatları son 2 yılda yüzde 300 arttı. Şu anda 1+1 daire fiyatına bir tır demir ancak alabiliyorsunuz. Bu maliyetler piyasa koşullarından dolayı henüz konut fiyatlarına yansıtılmadı. Zamlar 2019’da ister istemez fiyatlara yansıyacaktır. Bu yüzden şimdi konut almak çok avantajlı. Konut alımını öteleyenler daha pahalı alacaktır. Konut, orta ve uzun vadede her zaman en kârlı yatırım limanıdır” diye konuştu.

“2019’dan umutluyuz”
     2018 yılının son aylarında dövizin sabitlenmesiyle faizlerin kullanılabilir seviyeye gelmese de gerilediğini ifade eden Dağlıer, “Son dönemde inşaat sektörü toparlanma sinyalleri vermeye başladı. Aylık yüzde 2.75’lere çıkan faiz ortalaması yüzde 2,35’in altına düştü. 2019 yılında faiz düşüşünün devam edeceğini umut ediyoruz. Maliyetler artışı da durdu. Yeni projeler olmadığı için konut stokları hızlı bir şekilde eriyecektir. 2018 yılındaki en kötü senaryoda bile 1 milyondan fazla konut satıldı. 2019 yılında 2 milyonluk konut stokunun en az yüzde 70’nin eritileceğini tahmin ediyorum. 2019 gayrimenkul sektörü için parlak bir yıl olacaktır” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy
» 2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak
» “KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni