• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

2019’da hedef: E-ihracat

25 Aralık 2018 Salı 09:00
12
14
16
18

2019’da hedef: E-ihracat

     ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, tüm e-ticaret firmalarının yurtdışı operasyonlarına başladığını belirterek e-ticaret firmalarının 2019 yılında odağının e-ihracat olacağını söyledi.
     Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği(ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi e-ticaret sektörünün geride kalan bir yılını değerlendirip sektörün 2019 yılı öngörülerini paylaştı. Türkiye’de güçlü bir online alışveriş kültürünün oluşmaya başladığını ifade eden Başkan Ekmekçi, 2019 yılında e-ihracata odaklanacaklarını söyledi.

Online alışveriş kültürü oluşmaya başladı
     2018 yılında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de e-ticaretin de yükselen bir trende sahip olduğunu belirten Ekmekçi,  “2017 ve 2018 yılındaki gelişmeler ışığında Türkiye’de güçlü bir online alışveriş kültürünün oluşmaya başladığını söyleyebiliriz. Tüm dünyada yıllardır büyük indirim günleri olarak kutlanan özel günlerin Türkiye’de de büyük yankı uyandırdığını gözlemledik. Özellikle bu yıl 23 Kasım’da sektör yüzde 6.4 pay aldı ve perakendenin büyümesine de katkı sağlayarak büyük bir rekor kırdı. 2018 yılsonu hedefimiz 50 milyar TL” diye konuştu.

Başarı artarak devam edecek
     Sektörün yeni yıl ile ilgili beklentileri ve öngörülerini de paylaşan Ekmekçi, “2018 yılı sektör olarak e-ihracat üzerine yoğun mesailer harcadığımız bir yıl oldu ve temellerini henüz atmış olsak da 2019 yılında yavaş yavaş global pazardaki yerimizi almaya başlayacağımıza inanıyorum. Tüm e-ticaret firmaları yurtdışı operasyonlarına başladı ya da başlamaya hazırlanıyor. Bu yüzden 2019 yılı yine odağımızda e-ihracatın olacağı bir yıl olacak. Bununla birlikte sektörde her yıl olduğu yüzde 30-40 civarı bir büyüme bekliyoruz. 2018 başarılarla dolu bir yıl oldu, 2019 yılında da bu başarıların artarak devam edeceğini düşünüyorum” şeklimde konuştu.

Sektör ve tüketiciler için önemli
     ETİD Başkanı Ekmekçi, e-ithalat alanında dış ticaret açığımızın büyümesi ile ilgili sorunlara yol açan konuların daha fazla incelenerek çareler bulunmaya devam edilmesinin gerektiğini dile getirdi. Türkiye’de yerleşik olmayan bazı firmaların tüketiciler ve sektör açısından büyük risk teşkil ettiğini ifade eden Ekmekçi, “Özellikle, Türkiye’de yerleşik olmadan ülkemize satış yapan bazı firmaların, satıcılarının yasal olmayan yollardan gümrük muafiyet kazanımı amaçlı paket gönderimlerinde, gümrükte görünen fatura miktarını gerçek paket değerinin çok altında göstererek tüketicileri vergiden kaçınmaya teşvik ettikleri ve Türkiye’ye yasaklı, kalitesiz asgari koşulları sağlayamayan ürün gönderimi yaptıkları tespit edilmektedir. Bu faaliyetlere katılan ve teşvik edilenlerin tespit edilerek engellenmesi sektörümüz, tüketiciler ve devletimiz açısından önem arz etmektedir.  Bir diğer önemli konu da, bizim de çok üzerinde durduğumuz, sosyal medya üzerinden yapılan satışlar ve tüketicilerin bu mecralarda yaşadıkları hayal kırıklıkları neticesinde online alışverişe karşı duydukları güven kaybı. Bu durum hem sektör hem de tüketici sağlığı ve güvenliği açısından büyük risk teşkil ediyor” ifadelerini kullandı.

E-ticarete devlet desteği
     Devletin Türkiye’nin küresel bir e-ticaret merkezi olması için büyük yatırımlar yaptığını kaydeden Ekmekçi, “ Sektör hâlihazırda ekosistemi büyütmek ve geliştirmek için sürekli olarak AR-GE’ye yatırım yapıyor. Bununla birlikte lojistik alanında da çok ciddi yatırım planları mevcut. Ekonomi Bakanlığı’nın e-İhracat Stratejisi ve Eylem Planı’na göre 3. Havaalanı ürünün toplanması, dağıtılması, gümrüklenmesi gibi tüm süreçleri içeren bir lojistik merkez haline gelecek. Devletimiz de Türkiye’nin küresel bir e-ticaret merkezi olması için büyük yatırımlar yapıyor” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy
» 2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak
» “KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni