• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“2019’da emeklerimizin karşılığını alacağız”

27 Aralık 2018 Perşembe 08:00
12
14
16
18

“2019’da emeklerimizin karşılığını alacağız”

   ► Babataşı, “Yılmadan, ciddi yatırımlar yapıyoruz, bu uğraşlarımız 2019 yılında da karşılığını alacak”

     Gelinlik Sanayicileri ve ihracatçıları Derneği (GESID) Yönetim Kurulu Başkanı Servet Babataşı, 2018 yılında yükselen kurla birlikte sarsıntı yaşadıklarını fakat önlemler alıp 2018 yılını başarılı bitirdiklerini dile getirdi. Türkiye’nin gelinlik sektöründe çok başarılı olduğunu ifade eden Babataşı, 2019 yılında sektörün daha da ileri gideceğini söyledi.
     Gelinlik Sanayicileri ve ihracatçıları Derneği (GESID) Yönetim Kurulu Başkanı Servet Babataşı,2018 yılı sektör değerlendirmelerini ve 2019 yılı öngörülerini Ticaret Gazetesi’yle paylaştı. Türkiye’de gelinlik sektörünün gücünün çok yüksek olduğunu ifade eden Babataşı 2018 yılı değerlendirmeleriyle ilgili olarak, “2018 yılı genel anlamda iyi geçti fakat döviz kurunun yükselmesi bizim malzemelerimizin yurt dışından gelmesiyle orantılı olarak bize ufak biraz sıkıntı yaşattı. Fakat çabuk toparlandık, gerekli önlemleri hızlı aldık. Global bir kriz yaşanmasına rağmen diğer sektörlere oranla tahminimden çok daha başarılı bir yıl geçirdik” diye konuştu.

‘Markalaşma’ şart
     2019 yılında sektörde birçok firmanın daha iyi ihracat yapacaklarına inanıyorum şeklinde yorum yapan Babataşı, Türkiye’de üretilen gelinliklerin tasarım, işçilik ve malzemesiyle birçok ülkeyle yarışabilecek düzeyde olduğunu dile getirdi. Sektörü dünyaya duyurabilmek adına markalaşmanın gerektiğinin altını çizen Babataşı, “Bunu yapabilmek için dünya çapındaki birçok fuara kendi markalarımızla katılım gösterilmesi gerekiyor. Bunun başlangıcı ise koleksiyon hazırlama. İyi bir koleksiyon hazırlanırsa, iyi bir işçilik gösterilirse, kendimizi iyi tanıtırsak, alınan ihracat siparişlerini çok düzgün bir şekilde kaliteli üretim yaparak gönderirsek bunun olmaması için hiçbir neden yok” dedi.

“Yılmadan yatırım yapıyoruz”
     Sektördeki diğer firmaların markalaşma adına uğraş verdiklerini söyleyen Babataşı, “Bu işin özü çok çalışmak, kaliteli tasarım yapmak, iyi işçilik yapmaktan geçiyor. Ben şu an herkesin elini taşın altına koyduğuna inanıyorum. Sektördeki herkes fuarlara hazırlanmak için ciddi yatırımlar yapıyor, defileler hazırlıyor. Yılmadan, ciddi yatırımlar yapıyoruz, firmalarımıza reklam veriyoruz” şeklinde konuştu. 2019 yılı için verilen emeklerin karşılıklarını alacaklarını belirten Babataşı, “2018 yılında defile yaptık, fuarlara katıldık 2019 yılında çok daha iyi olmak için çalışıyoruz, gece gündüz uğraşıyoruz. Umarım bu uğraşlarımız 2019 yılında da karşılığını alacak. Emek olunca geri dönüşü oluyor mutlaka. Ülkede kriz var demedik; daha çok çalışmalıyız, daha çok emek göstermeliyiz, daha güzel koleksiyon yapmalıyız, çok kaliteli ürün üretmeliyiz dedik. Bizim Avrupa üreticinden hiçbir farkımız yok, sektörde onlardan daha yetenekliyiz” şeklinde konuştu. 

“Sürekli üretim yapmak gerekiyor”
     Fuarlara katılım, defile, reklam, sürekli koleksiyon hazırlama, yenilik gelecek döneme ilişkin yatırımlar arasında olması gerektiğini belirten Babataşı, “Dünya trendlerinden tabi ki ilham alınmalı fakat bire bir kopya ürün yerine özgün bir ürün skalasının olması önemli. Tezgâhı sürekli canlı tutmak, sürekli üretim yapmak ve yenilikleri çok yakından takip edilmesi gerekiyor” ifadelerinde bulundu. Sektörün en büyük sıkıntılarının ise yetişmiş elemanın olmaması olduğunu açıklayan Babataşı, yeni nesil elemanların sektör içerisinde biraz daha zaman geçirmeleri gerektiğini, çok çalışarak daha fazla emek vermeleri gerektiğini söyledi. Babataşı, “Yetişmiş elemanımız yok. Yeni nesil elemanlar kısa yoldan işe başlamak istiyorlar fakat bizim işimiz emek isteyen bir iş, mutfaktan başlamak gerekiyor. Yeni yetişen arkadaşların çok daha fazla çalışmaları, emek vermeleri gerekiyor. Bizler de öyle başladık. Hala çok az uyuyor çok çalışıyoruz. Ben hala yeni şeyler öğrenmek için sürekli yurt dışına gidiyorum, defilelere katılıyorum. Sürekli bilgime bir şeyler katmaya çalışıyorum çünkü bizim işimizde sınır yok; sürekli yenilikler var. Dünya gündemini trendleri takip etmek zorundayız. İşimiz gerçekten çok severek çok emek verilerek yapılan bir iş” ifadelerinde bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy
» 2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak
» “KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni