• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

2019’da 70 bin ton kestane üretildi

28 Şubat 2020 Cuma 13:00
12
14
16
18

2019’da 70 bin ton kestane üretildi

           HABER MERKEZİ     
     TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası tarafından 2019 yılı kestane raporu açıklandı. Rapora göre kestane üretimiminin 2019 yılında 70 bin tonu geçtiği belirtildi.
     Kestane dendiğinde kestane şekeri nedeni ile akla ilk gelen il Bursa olmakla birlikte, en fazla kestane üretimi yapılan ilin Aydın ili olduğu yer verilen raporda, “Kestane üretimimiz 2019 yılında 70 bin ton geçmiştir. 2019 yılında kestane üretimimizin yüzde 41’ü Aydın’da gerçekleşmiştir. Türkiye’de 127 bin dekar alanda kestane üretimi yapılmaktadır. Kestane alanlarının yüzde 60’ı Aydın’da, yüzde 23’ü İzmir’de bulunmaktadır. Türkiye’de meyve alınan kestane ağacı sayısı 2 milyon kadardır” denildi.

Türkiye dünya kestane üretiminde üçüncü sırada
     TUİK verilerine göre meyve veren kestane ağaçlarının yüzde 20’si kadar meyve vermeyen kestane ağacı bulunduğu belirtilen raporda, “Dünya kestane üretimi 2017 yılında 2.3 milyon ton olmuştur. Üretimin yüzde 83’ü Çin tarafından gerçekleştirilmektedir. Türkiye dünya kestane üretiminde üçüncü sırada yer almaktadır. Kestane dış ticaretimiz, 10 bin ton düzeyindedir. 2019 yılında kestane ihracatının yüzde 80’i İtalya’ya gerçekleştirilmiştir. Kestane ithalatımız düşük olmakla birlikte, Çin’den yapılan kestane ithalatı son yıllardan önemli artış göstererek bin tonu geçmiştir. Dünyada en fazla kestane ihracatı yapan ülke, toplam kestane ihracatının yüzde 31’ini gerçekleştiren Çin’dir. Dünyada en fazla kestane ithalatı yapan ülke, toplam kestane ithalatının yüzde 21’ini gerçekleştiren İtalya’dır” denildi.

İhracatın yüzde 80’i İtalya’ya
     2017 yılında dünyada 600 bin hektar alanda kestane üretimi gerçekleştirildiği yer verilen açıklamada, “Kestane üretim alanların yüzde 56’sı Çin’de bulunmaktadır. Kestane dış ticaretimiz, 10 bin ton düzeyindedir. 2019 yılında kestane ihracatının yüzde 80’i İtalya’ya gerçekleştirilmiştir. Aynı yıl 14 bin ton kestane ihracatı karşılığında 36 milyon dolar ihracat geliri elde edilmiştir. Kestane ithalatımız düşük olmakla birlikte, Çin’den yapılan kestane ithalatı son yıllardan önemli artış göstererek bin tonu geçmiştir. 2019 yılında 2362 ton kestane ithalatı için yaklaşık 1.7 milyon dolar ödenmiştir. Dünyada kestane ihracatı 100 bin tonu geçmektedir. Dünyada en fazla kestane ihracatı yapan ülke, toplam kestane ihracatının yüzde 31’ini gerçekleştiren Çin’dir” denildi.

En fazla ithalat yapan ülke İtalya
     Dünya kestane ihracatının 335 milyon dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğu belirtilerek, “Çin 2017 yılında 74 milyon dolarlık kestane ihracatı gerçekleştirmiştir. Dünyada en fazla kestane ithalatı yapan ülke, toplam kestane ithalatının yüzde 21’ini gerçekleştiren İtalya’dır. İtalya 2017 yılında yaklaşık 22 bin ton kestane ithal etmiştir. 2017 yılında dünya kestane ithalatı 342 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşmıştır. En fazla kestane ithalatı yapan İtalya, bu ithalat için 65 milyon dolar ödeme yapmıştır. Çin’de Castanea mollissima (Çin kestanesi), Bolivya’da Castanea crenata (Japon kestanesi) türü yaygındır. Ülkemiz Castanea sativa (Avrupa kestanesi) üretiminde lider ülkedir.

Üretim 72 bin ton seviyesine geriledi
     Kestane, diğer birçok meyve türünde olduğu gibi kestane üretiminde de mevcut potansiyelin yeterince değerlendirilemediği görüldüğü kaydedilerek, “Nitekim 1990’lı yılların başında 80 bin tonun üzerine çıkan üretim giderek azalmış ve günümüzde 72 bin ton seviyesine gerilemiştir. Üretimin hızla azalmasında en önemli etken, kuşkusuz kestane ağaçlarına zarar veren mürekkep hastalığı ve kestane dal kanseridir. Dünyada ve ülkemizde bu hastalıklarla mücadele dayanıklılığı bilinen Maravel ve Marigoule klon anaçları üzerine aşılı çeşitlerle bahçe kurulmalıdır. Kestane dal kanserinde ise değişik mücadele yöntemleri kullanılmakla birlikte en etkili yöntem, birçok Avrupa ülkesinde de geliştirilerek uygulanan biyolojik yöntemdir.

     Ülkemizde kestane üretimi ormanlık alanlardan aşılı ya da aşısız ağaçlardan toplanarak yapılmaktadır. Bu durumda gerek kalite gerekse verim düşük olmakta, gerekli gelişme sağlanamamaktadır. Nitekim bu gibi ağaçlarda hasatın sırıklarla yapılması sonucu ağaçlarda yaralanmalar meydana gelmekte ve hastalıklara karşı direnci azalmaktadır. Bu ve benzeri sorunları ortadan kaldırmak için seleksiyon yoluyla bulunan, verim ve kalitece üstün nitelikli çeşitlerle kurulmuş kapama bahçelerin yaygınlaştırılması kestane yetiştiriciliği için önemli bir gelişme olacaktır. Böylece hem iç tüketim hem de ihracat artışı sağlanacaktır.


+ Benzer Haberler
» Şubat’ta ihracat %2,3, ithalat %9,8 arttı
» “Covid-19 salgını süresince işten çıkarmalar yasaklanmalı”
» Yılın ikinci yarısında EİB’in ajandası yoğun
» İzmir’de ki eczanelerin çalışma saatleri değişti
» Merkez Bankası, koronavirüsle ilgili ilave tedbirler aldı
» KOSBİ-KESİAD işbirliği devam edecek
» Konak Belediyesi’nden sosyal destek adımları
» Kemalpaşa’da sokak ve caddeler dezenfekte ediliyor
» Başkan Soyer’den iki hafta sokağa çıkma yasağı önerisi
» İZSU’dan yaşlı ve engelli aboneler için “gezici hizmet”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.04.2020
  Ticaret 31.03.2020
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni