• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“2019 ‘İhracat atağı yılı’ olmalı”

27 Kasım 2018 Salı 16:00
12
14
16
18

“2019 ‘İhracat atağı yılı’ olmalı”

   ► TOBB öncülüğünde 16 şehirde ihracat destek ofislerinin açıldığını kaydeden EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 2019 ‘ihracat atağı yılı’ olmalı dedi.

           SELDA AK     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) kasım ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Salih Esen ve Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın katılımıyla meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıda, meclis üyeleri ve sanayiciler dünyadaki ve ülke ekonomisindeki gelişmeleri ele aldı. Toplantının açılışında konuşan İç piyasadaki daralma karşısında her zaman ihracatın bir çıkış kapısı olduğunu vurgulayan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 2019 yılının ihracat atağı yılı olması gerektiğini söyledi.
     İzmir iş dünyası olarak; 7 Kasım’da TOBB ve Türkiye Bankalar Birliği’nin organizasyonu ile bir toplantıda buluştuklarını ve bankalarla görüşmelerde bulunduklarını açıklayan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, toplantıda dile getirilen konular hakkında bilgi verdi. Yorgancılar, “KDV alacağının vergi ve sigorta borçlarından düşülmesi, bankaların kredi kullanımında teminat olarak kabul edilmesi, kamuya iş yapan firmaların kamu alacaklarının, bankalar tarafından kabul edilmesi, bazı sektörlere yapılan vergi indirimlerinin genişletilmesi konularını toplantıda görüştük. İşletmeler için çıkarılan konkordato dedikodularına bankalarca itibar edilmemesini istedik.  Konkordatonun kötü niyetlilerce suistimal edilmemesi gerektiğini dile getirildi” dedi.

“İhracatta ciddi desteklere ihtiyaç var”
     İç piyasadaki daralma karşısında her zaman ihracatın bir çıkış kapısı olduğunu vurgulayan Başkan Ender Yorgancılar, 2019 yılının ihracat atağı yılı olması gerektiğini söyledi. İhracatın bugünden yarına olmayacağına değinen Yorgancılar “Özellikle ihracat noktasında ciddi desteklere ihtiyacımız olduğu bir gerçek. İşte bu noktada, TOBB öncülüğünde ihracat destek ofisleri 16 şehirde açıldı. Sizler de odamızdan ihracata verilen devlet destekleri hakkında bilgiyi Ekonomik ilişkiler Müdürlüğümüzden temin edebilirsiniz. EXİMBANK Tarıma dayalı sektörlere 200 milyon dolar ek desteği 2018 sonuna kadar verecek. Yararlanmak isteyenler için iletmiş olalım” dedi. Başkan Yorgancılar, “TOBB’un bakanlıklarla birebir çalışmaları sonucunda bürokratik engellerin azaltılması yönünde ciddi bir ilerleme kaydedildi” dedi.
     2019 değerlendirmesinde, Türkiye’nin 190 ülke içinde, İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde bir önceki yıla göre 17 basamak yükselerek 43’üncü sırada yer aldığını açıklayan Ender Yorgancılar, alt endeksler bazında değerlendirildiğinde, Türkiye’nin en çok kredi alma, inşaat izinlerinin alınması ve iflas çözüm işlemlerinde ilerleme sağladığını bildirdi. Başkan Yorgancılar son olarak, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, TOBB ile Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) işbirliğinde; ‘Asya: Genişleyen Sınırlar’ temasıyla düzenlenen 32. CACCI Konferansı’nda en iyi oda ödülüne layık görüldüklerini hatırlatarak bu başarıya katkı sağlayan tüm oda çalışanları ve meclis üyelerine teşekkürlerini iletti.

“Piyasalara motivasyon açısından olumsuz yansıyor”
     Belirsizlik ortamında, geleceğimizi öngörebilmemizin  giderek zorlaştığına dikkat çeken Meclis Başkanı Salih Esen toplantıda yaptığı konuşmada; ABD, AB, Rusya ile yeniden ılımlı bir sürece girmiş olmaktan dolayı memnuniyet duyduklarını ifade etti. Sürekli değişen dengeler ekseninde 2019’u karşılamaya hazırlandığımızı kaydeden Esen, “Yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirilecek yerel seçimler, ulusal ve yerel düzlemde de yeni bir dönemin habercisi. Ekonomimizin içinde bulunduğu zorlu süreci hepimiz yaşayarak görüyoruz. Hükümetin sağladığı desteklere, borç uzatımlarına ve indirimlere rağmen sanayiciler ve iş dünyası ne yazık ki toparlanamıyor. Daha fazla ihracat yaparak bir telafi imkanı olabilse de, küresel ekonomi de ne yazık ki işler çok parlak görünmemektedir” dedi.
     Devamlı konkordato haberlerini aldıklarını belirten Salih Esen, “Konkordato ilan eden firma sayısının 8 ayda 1028 firmanın başvurduğu ve 257 tanesinin kararının çıktığı belirtiliyor. Suistimal edilmesine ilişkin olarak yasada düzenlemeye gidiliyor ancak keşke bu tür önemli kararlar alınırken daha titiz çalışılsa ve olası riskler doğru analiz edilse. Tabir-i caizse önüne gelen, ihtiyacı olan-olmayan her firma konkordatoya başvuruyor. Piyasalara moral motivasyon açısından da bu olumsuz yansıyor. Ekonominin yap bozu kaldırmayacağı özellikle böyle hassas zamanlarda bilinmeli ve ona göre hareket edilmelidir” diye konuştu.

“Karşılıksız çek tutarı İzmir’de yüzde 85 arttı”
     Piyasadaki önemli göstergelerden birinin de karşılıksız çek olduğunu belirten Esen, “Yasada, uygulamada yapılan birçok düzenlemeye rağmen verilerde yine olumsuz yönde artış devam etmekte. İlk 10 aylık dönemde İzmir’de adet bazında yüzde 27 artarken, Türkiye genelinde yüzde 12 artmış. Karşılıksız çek tutarı İzmir’de yüzde 85 artarken Türkiye’de yüzde 50 artmış görünüyor. Karşılıksız işlem yapıldıktan sonra ödenme oranı ise sadece yüzde 20’lerdedir. Rakamlar çok ciddi ve yetkilileri bu konuda göreve davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yasayı uygun bulmuyoruz”
     Yerel seçimlerde aday olan oda ve birlik başkanlarına seçilemedikleri takdirde görevlerine geri dönme imkanı veren düzenlemeye Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun (TESK) eklendiğini ve TBMM’de kabul edildiğini belirten Başkan Salih Esen şöyle konuştu: “Konu ile ilgili TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da uygun bulmadığına dair bir açıklaması olmuştu. Kesinlikle yasayı uygun bulmadığımızı, buraya hizmet amaçlı gelmiş olan bizlerin siyasi kararlarımızla devam etmemizin yanlış olduğu, particiliği bu kürsülere taşımanın her görüşteki üyeye verilecek hizmete zarar vereceği inancındayım. O nedenle, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yasayı onaylamaması hususundaki talebimizi iletmek isterim.”

 


+ Benzer Haberler
» Çimento Tasarım Yarışması’nda proje teslimleri başladı
» n11.com, Tire Ticaret Odası iş birliği ile KOBİ’lere “E-Ticaret Eğitimi” verdi
» BTM’ye Geleceğe Yatırım ödülü
» Poligon İzmir açıldı
» Türkiye Turnesi İstişare Buluşmalarının ikincisini, Erzurum’da gerçekleşti
» Çiğli Rotary Kulübü’nden Nedim Uysal’a ödül
» Fransız denizciler Büyükşehir’i ziyaret etti
» Palandöken, “Çocuklar dijital dünya ile başbaşa bırakılmamalı”
» Engelsiz çocuklar için yola çıktılar
» Konak’ta Çanakkale Zaferi’ne özel sergi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
  Ticaret 13.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni