• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“2018’den sonra eko sistemde taşlar yerine oturmaya başlayacak”

25 Mart 2016 Cuma 08:00
12
14
16
18

BIC Angels Investments Ortağı Ebru Elmas Gürses:

           SEDA GÖK     
     BIC Angels Investments Ortağı Ebru Elmas Gürses, melek yatırımcı eko sisteminde bilinçlenme sürecinin devam ettiğini belirterek, “2018’den sonra taşlar yerine oturmaya başlayacak” diyor. Eko sistemde zaman içinde elenmelerin olacağını, işi düzgün yapan ve kendini finanse edebilen ağların ayakta kalacağını ifade eden Gürses ile BIC olarak hedefleri, pazardaki değişim süreci ve yapılması gerekenler üzerine sohbet ettik.

     Son 5 yılda melek yatırımcı kavramını daha çok duyuyoruz ve bu eko sistemi konuşuyoruz.  Bugün Hazine Müsteşarlığı’na bağlı 13 ağda 700’ün üzerinde akredite olmuş melek yatırımcı var. Bu rakamlar ne ölçüde Türkiye koşullarını yansıtıyor?
     Öncelikle gerçek melek yatırımcı sayısı 10-15’e iniyor. Çünkü melek yatırımcı demek sadece para vermek demek değildir. Smartmoney ve mentor’luk kavramlarını da bünyesinde barındırması gerekiyor.

     Melek yatırımcı, start up’ı her aşamada geliştirmeye çalışan, iş planlarının geliştirilmesi, operasyonel olarak ilerlemeleri için çaba harcayan kişilerdir. Birincisi; zaman çok önemli... Herkesin bunu bir iş olarak kabul edip zaman ayırması mümkün değil. Ama diğer yandan da bir çeşit fon olarak bunu hobi gibi yürütenler de var. Gerçeğe baktığımızda her iki gruba da ihtiyacımız var. Her biri bizim için çok değerli. Türkiye’de 700 melek yatırımcı olsa, uçardık!...
     Burada melek ağlar olarak ayrışmaya çalışıyoruz. Sözleşmelerimizde muhakkak start up yatırm yapılmak istendiğinde ‘lider yatırımcı’ olmasını şart koşuyoruz. Lider yatırımcı olmadığında yatırım yapmıyoruz. Lider yatırımcıya da kendi içimizde teşvikler veriyoruz.
     - Nasıl?
     Startup’ın projesi başarıya ulaştığında diğer yatırımcılar lider yatırımcıya kendi paylarından pay veriyorlar. Yatırımcılar bir lider yatırımcının önderliğinde kime yatırım yaptığını, nasıl ilerlediklerini bilerek ve gerekli yerde desteklerini sağlayarak yatırımlarını gerçekleştiriyor ve geliştiriyorlar. Biz de böylece daha hızlı ve başarılı bir şekilde yol alabiliyoruz.

     Melek yatırımcılıkta uzmanlaşma başlığında ne aşamadayız?
     İnternet, teknoloji, SAAS, eticaret alanlarına genellikle yatırım yapıyoruz. Ama yatırım miktarları ile alakalı bu durum. Çünkü yatırım yaptığımız tutar 200-800 bin TL arasında olduğu için az maliyetli ama yüksek gelir getirebilen, artı smart money olarak yol gösterebileceğimiz bildiğimiz sektörlere yatırım yapmak zorunda kalıyoruz. Bu anlamda, ne kadar çok yatırımcı bir araya gelir ve farklı tecrübeler edinirsek, yatırım yaptığımız alanlar daha da farklılaşacaktır.

     Şu anda BIC olarak kaç tane yatırımınız var?
     14 tane yatırımımız var. Bu ay 3 projeye daha yatırım yapacağız.

     2016 yılı için kendinize nasıl bir hedef belirlediniz?
     Ocak ayında tamamlanacak üç tane closed projemiz var. Ama biz bunları 2015 projesi olarak görüyoruz. Önümüzdeki yıl, iki ayda bir yatırım yapmak hedefindeyiz. Bunun dışında ‘startnow101’ adı altında başka bir çalışmamız da var. Melek yatırımcılığın dışında kuluçka merkezi ile melek yatırımcılık arasındaki boşluğu doldurmak için hem mentor’luk hem de para transferi yapabileceğimiz bir program geliştirdik. Melek yatırımcının biraz daha küçük bir modeli. Burada 50-60 bin TL arasındaki yatırımlar yapılıyor. Çok ciddi mentorlar’dan destek alıyorlar. Bu anlamda da yatırım yapmayı da planlıyoruz.

     Gelecekte nasıl bir ekosistem ile karşılaşacağız?
     Şu anda çok fazla ağ var. Daha fazla büyüyecek. Ama zaman içinde elemeler olacak. Bu işi düzgün yapan ve kendini finanse edebilen ağlar ayakta kalacak.
     -‘Taşlar yerine oturmaya başlayacak’ diyebilir miyiz?
     2018’den sonra taşlar yerine oturmaya başlayacak. Şu anda bilinçlenme süreci devam ediyor. Başladığımız noktada değiliz ama daha bilinçlendirme süreci devam edecek.  Bir yerde gönüllü işleyen bir sistem… Gönüllük değil ciddi yapılanma ile yol alması gerekiyor.

     Türkiye’de oyuncu sayısı ne olmalı?
     Kesin bir sayı telafuz edilemez. Önemli olan işini düzgün yapan, ciddi yatırımcılardan oluşan, güçlü ağların sayısıdır.

     Sizin kar noktanız nedir?
     Kurucu ortağın ya da diğer ortakların karı; başarılı startup’lara başarı yapmasıdır. Startup’a para vermekle sınırlı kalmıyoruz.  Onlara her türlü backoffice ve mentorluk desteği veriyoruz.
     - Eklemek istedikleriniz…
     BIC olarak farklı şehirlerdeki üniversitelerle en fazla bir araya gelen ağ durumundayız. Ama iyi startup ları bulmak da ayrı bir sorun. İstanbul gibi İzmir ve Ankara’da çeşitli sorunlar yaşıyoruz. Fikir aşamasında çok güzel projeler olup, teknik olarak desteklenmeyen projeler olduğu gibi, teknik olarak desteklenin ticari fikre dökülmemiş projeler de olabiliyor. Bu anlamda kuluçka merkezlerine ve üniversitelere büyük sorumluluklar düşüyor. Bu anlamda İstanbul’da olduğu gibi İzmir ve Ankara’daki gelişmelerden çok ümitliyiz.

 


+ Benzer Haberler
» “Öncelikli hedefimiz, girişimcilik ve melek yatırımcı ekosistemini İzmir ve Ege Bölgesi’nde geliştirmek”
» “Türkiye’nin dinamiklerine ve kültürüne göre hareket etmeliyiz"
» “Melek yatırım eko sisteminde değişim dönemi yaşanıyor”
» “Her sektörün melek yatırımcıya ihtiyacı var”
» “Ekosistemin büyüme hızı artacak”
» “Melek yatırımcı sayısı ve yatırım hacminde ilerleyen yıllarda önemli bir artış olacak”
» Girişimciyi ‘melek’ yatırımcılar kanatlandırıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni