• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“2018’de ziyaretçi sayısında rekor kıracağız”

04 Ekim 2018 Perşembe 07:00
12
14
16
18

   ► TÜRSAB Başkanı Firuz Barbaros Bağlıkaya: Tahsis sürelerinin uzatılması tesislerimiz modernizasyonu konusunda otelcilerimizin elini rahatlattı. Bu bakımdan önümüzdeki dönemde tesislerimizin yenilenmesi konusunda yeni yatırımların gerçekleştirilmesini bekliyoruz.

     TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Başkanı Firuz Barbaros Bağlıkaya, ana pazar olarak kabul edilen Avrupa ve BDT ülkelerinden yaz dönemine yönelik taleplerin olumlu seyretmesi neticesinde 2018 yılını, rekor kırarak 40 milyon ziyaretçi sayısıyla kapatacaklarını tahmin ettiklerini söyledi.  Bu yıl turizm gelirinin 30 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceğini belirten Bağlıkaya ile sektördeki mevcut durumu, alternatif turizm imkanları ile komşu ülkelerde yaşanan gelişmelerin talebe etkisi üzerine konuştuk.

Rakamlarla Türk turizmi açısından 2017 yılının sezonunun genel bir değerlendirmesini yapar mısınız? Bu yıla yönelik öngörülerinizi paylaşır mısınız?
     Geçtiğimiz yılı; turizm açısından zorlu süreci geride bıraktığımız ve toparlanmaya başladığımız yıl olarak nitelendirebiliriz. 2017 yılında ziyaretçi sayımız yüzde 28 oranında artarak 32,4 milyona, turizm gelirlerimiz ise yüzde19 oranındaki artışla 26,2 milyar dolar seviyesine yükseldi.
     Asıl hedefimiz 2018 yılı ve sonrasındaki yıllarda Türkiye’yi dünya turizm sıralamalarında çok daha üst basamaklara taşıyacak yükselişi göstermek. Bu hedefe doğru da emin adımlarla yürüdüğümüzü ifade edebiliriz. 2018 yılının ilk 3 aylık dönemine ilişkin olarak açıklanan resmi veriler de bu beklentimizi doğrular nitelikte. Ocak-Mart 2018 dönemi itibariyle ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 35 oranında artış göstermiş durumda. Aynı dönemde turizm gelirimizde ise yüzde 32 artış kaydedildi.

Komşu ülkelerde yaşanan gelişmeler ve Avrupa ülkelerinde yaşanan ekonomik krizin sektöre yansımalarını değerlendirir misiniz?
     Türkiye’nin en önemli avantajlarından birini sahip olduğu konum oluşturuyor. 3-4 saatlik uçuş mesafesinde Avrupa’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya birçok ülkeye yakın bir konumda olması Türkiye için bir avantaj oluşturmakla birlikte aynı zamanda çevresinde bulunduğumuz coğrafyadan kaynaklı bazı sorunlar da yaşıyoruz. Çevre ülkelerdeki sorunlara karşın Türkiye, demokratik yapısı ile barış ve huzuru tesis etmiş olarak model alınan bir ülke konumunda.

Türk turizminin şu andaki durumu itibariyle dünya pazarındaki yeri nedir?
     Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından uluslararası ziyaretçi sayıları esas alınarak oluşturulan sıralamaya göre Türkiye 2016 yılında 10’uncu basamakta yer alırken 2017 sıralamasında yükseliş göstermiş durumda. Türkiye UNWTO tarafından açıklanan son sıralamada ilk 10 ülke arasında yer almakta.
Turizm gelirleri esas alındığında ise Türkiye’nin 2016 yılına göre daha büyük bir sıçrama yaptığı görülüyor. UNWTO’nun uluslararası turizm geliri esas alınarak oluşturulan sıralamasında Türkiye 2016 yılında 18’inci sırada yer alırken 2017 yılında 4 basamak yükselerek 14’üncü sırada yer aldı.

Sektör açısından 2018 sezonuna yönelik tespitleriniz ve hedefler neler? Bu konuda Türkiye’nin belirlediği yol haritası hakkında bilgi verir misiniz? 2018 yılı sonu itibariyle ülkemize gelecek olan yabancı ziyaretçi sayısı ve turizm geliri konusundaki öngörülerinizi paylaşır mısınız?
     2018 yılının ilk 3 aylık döneminde Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 5 milyon 128 bine ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmış durumda. 2017 yılının ilk 3 aylık dönemine göre yüzde 35, rekor yıl olarak kabul edilen 2015 yılının ise yaklaşık yüzde15 üzerinde bir artış yakalamış durumdayız. Ana pazar olarak tanımladığımız Avrupa ve BDT ülkelerinden yaz dönemine yönelik taleplerin olumlu seyretmesi neticesinde 2018 yılını, rekor kırarak 40 milyon ziyaretçi sayısıyla kapatacağımızı düşünüyorum. Turizm gelirimiz ise 30 milyar dolar seviyesinde gerçekleşecek.

Türkiye son yıllarda alternatif turizm başlığında 12 aya yayılan bir turizm politikası ile ön plana çıkıyor. Bunun yansımaları nasıl oldu? Önümüzdeki dönemde hangi turizm hareketiyle dünya pazarlarında dikkat çekeceğiz?
     2018 yılında bir yandan turizmdeki büyümeyi sağlarken, diğer yandan yakalayacağımız büyümeyi orta ve uzun vadeye yayarak kalıcı ve istikrarlı hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu çerçevede kitle turizmi konusundaki çalışmaları sürdürmekle birlikte; gastronomi, kültür, spor, sağlık, gastronomi, kongre turizmi gibi alanlarda adımlar atarak turizmin 12 aya yayılmasını ve turizm gelirlerimizin artırılmasını sağlayacak faaliyetlerde bulunacağız.
     Sağlık turizminde kişi başı ortalama harcama 6 bin 500, kongre turizminde ise 2 bin 200 dolar seviyesinde bulunuyor. Diğer alternatif turizm çeşitlerinde de kişi başı ortalama harcama miktarı, kitle turizminin çok daha üzerinde bulunuyor. Bu açıdan bakıldığında alternatif turizm çeşitlerindeki gelişimin, Türkiye’ye döviz girdisi sağlanmasında önemli bir rolü olacağını düşünüyoruz.

Sektörde bu yıl gerçekleştirilecek yeni yatırımlar hakkında bilgi verir misiniz?
     Türkiye sahip olduğu tarihi, kültürel, doğal güzellikleri ve misafirperverliğe dayalı hizmet kalitesi yanında nitelikli turizm yatırımları ile turizm alanında rakibimiz olan ülkelere karşı önemli bir avantaja sahip bulunuyor. Tesislerimizin rakip ülkelere nazaran daha yeni olmasının bize sağladığı avantajın sürdürülebilmesi açısından Hükümet tarafından açıklanan tahsis sürelerinin uzatılması yönündeki kararın önemli olduğunu düşünüyoruz. Tahsis sürelerinin uzatılması tesislerimiz modernizasyonu konusunda otelcilerimizin elini rahatlattı. Bu bakımdan önümüzdeki dönemde tesislerimizin yenilenmesi konusunda yeni yatırımların gerçekleştirilmesini bekliyoruz.

Sürecek...
Bir Sonraki TÜROB'un değerlendirmeleri

 


+ Benzer Haberler
» Ege Bölgesi Turizmi ve Türkiye Ekonomisi’ndeki rolü
» “İzmir’i yönetenlerin gündeminde turizm yok”
» “İzmir’e cazibesini arttıracak çekim alanları kazandırılmalı”
» “Çeşme ‘Herşey Dahil’ konseptine direniyor”
» “İzmir’in ‘Turizm Anayasası’ için tek şemsiye altında birleşilmeli”
» Turizm sektöründeki gerçekleşmeler ve 2018 beklentileri
» Dolulukta mutluluk, Kârlılıkta hüsran


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.11.2020
  Ticaret 23.11.2020
  Ticaret 21.11.2020
  Ticaret 20.11.2020
  Ticaret 19.11.2020
  Ticaret 18.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni