• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

2.elde MASFED’ten büyük adım

27 Kasım 2018 Salı 16:00
12
14
16
18

2.elde MASFED’ten büyük adım

           HABER MERKEZİ     
     MASFED’e bağlı otonomi.com, Tur Assist ve Pilot Garage ile büyük anlaşmaya imza attı
     Türkiye genelinde 55 ilde faaliyet gösteren oto galerici derneklerinin çatı kuruluşu olan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED), Mapfre Group şirketi Tur Assist ve Pilot Garage ile büyük bir işbirliğine imza attı.
     Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED)’in de yoğun çabaları sonucu TC Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Şubat ayında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yasa gereği ikinci el araçlarda garanti ve ekspertiz zorunluluğu başladı. MASFED’e bağlı otonomi.com bu konuda önemli bir adım atarak alanında profesyonel firmalarla işbirliği anlaşması yaptı.
     Pendik Green Park Otel’de düzenlenen, MASFED Başkanı Aydın Erkoç, Tur Assist Genel Müdürü Cemal Fenercioğlu, Pilot Garage genel Koordinatörü Cihan Emre ile Dernek Başkan ve üyelerinin katıldığı imza töreninde vatandaşın ikinci el araç alırken yaşadığı sorunların önüne geçileceği, hem alıcının hem de satıcının korunacağı bildirildi.
     Türkiye genelinde 70 bine yakın oto satıcısı üyesi bulunan MASFED üyesi kurumsal galerideki araçlar, Ağustos ayından itibaren müşterilere ekspertiz raporu ve Tur Assist tarafından verilen 3 aylık ya da 5 bin kilometrelik temel garanti ile sunulacak.

“8 yaş ve yüz altmış bin kilometre altındaki araçlar için ekspertiz raporu”
     Toplantıda yapılan anlaşma ile ilgili bilgi veren Başkan Erkoç, vatandaşın yıllarca birikim yaparak ikinci el araç satın aldığını hatırlattı ve yaşanan sorunların önüne geçmek, oto satıcılarında kurumsallaşmayı hızlandırmak için Ticaret Bakanlığı ile beraber çalışmalar yaptıklarını söyledi.
     Bu çalışmalar neticesinde 2. El satışlarında garanti ve ekspertiz zorunluluğu getiren yönetmeliğin Şubat ayında resmi gazetede yayınlandığını anlatan Erkoç, düzenlemenin ikinci el satışlarına standart getireceğini söyledi.
     Yeni düzenlemeye göre, oto satıcılarına ikinci el araçların satışı için 5 yıl süreli yetki belgesi verildiğini anlatan Erkoç, yetki belgesi alabilmek için en az lise mezunu olma, mesleki yeterlilik belgesine sahip olma ve devletin güvenliğiyle anayasal düzene karşı suç işlememiş olma şartları aranacağını hatırlattı.

“Bilgi sistemi kurulacak”
     İkinci el araçlarla ilgili olarak bilgi sistemi kurulacağını anlatan Erkoç, ikinci el araçların satışında “ taşıt teslim belgesi” düzenleneceğini belirtti. Belgede aracın kilometre bilgileri, boyalı ve değişen parça bilgilerinin yer alacağını anlatan Erkoç, 8 yaş ve 160 bin kilometre altındaki araçlar için ekspertiz raporu alınacağını bildirdi. Erkoç, şunları kaydetti:
     “Vatandaşımız yıllarca para biriktirerek ikinci el araç alıyor. Maalesef bazen buy araçların ya kilometresi düşürülmüş, ya da arıza yapıyor. Bugün imzaladığımız anlaşma ile MASFED olarak 55 ilde garanti verilecek. Vatandaş 20 bin liralık araba da alsa milyon liralık araba da alsa garantili alacak. Daha önceden böyle bir sistem yoktu. İnşallah artık garantili alım yapacak ve bu kapsamda ikame aracına kadar her şey düşünüldü, hazırlandı.”
     Erkoç, açıklamasında vatandaşı güvenilir kuruluşlardan araç almaları konusunda da uyararak, “Maalesef ayaküstü alım satım yapanlar çok fazla. Bu konuda çok şikayet alıyoruz, dikkat etmek gerek. Kurumsal firmaları, güven veren oto satıcılarından alışveriş yapmalısınız. MASFED üyesi kuruluşlardan alışverişinizi iç rahatlığı ile yapabilirsiniz. Biz her türlü desteğe hazırız” ifadelerini kullandı.
     Söz konusu düzenlemenin Ağustos ayında yürürlüğe gireceğini hatırlatan Erkoç, bunun sektöre ve ticari hayata pek çok katkı sağlayacağını kaydetti.

“Otonomi.com” ile garantili ve güvenli alışveriş
     MASFED iştirakı olan otonomi.com’un Genel Müdürü Niyazi Berktaş ise MASFED üyelerinin ve diğer kurumsal satıcıların poliçelere otonomi.com web sitesi üzerinden ulaşılabileceğini söyledi.
     Berktaş, otonomi.com’un, Türkiye genelindeki motorlu araç satıcılarını ve alıcıları korumak üzere kurulduğunu belirterek, “imzalanan bu protokol ile sigorta ve ekspertiz hizmetleri www.otonomi.com üzerinden Türkiye’nin her noktasına rahat ve güvenli bir şekilde ulaştırılabilecek, bu sayede hem esnaf hem de tüketici korunmuş olacak. Web sitesine “aracımı garantile” sistemi kurduk. Bu sistem sadece otonomi.com’da mevcut. Her geçen gün kendimizi geliştirmeye ve üyelerimizin taleplerini karşılamaya devam edeceğiz. İmzalanan bu anlaşma herkese hayırlı olsun” diye konuştu.
     İmza töreni sonrasında MASFED tarafından mesleki yeterlilik belgesi dağıtım töreni gerçekleştirildi. Belge almaya hak kazanan motorlu araç satıcılarına belgeleri teslim edildi.

 


+ Benzer Haberler
» Büyüme dostu bankacılık
» Çorapçının hedefinde Japonya ve Avustralya var
» “Yarına Yatırım” oturumunda katılımcılar start-up dünyasını ve girişimciliği konuştu
» Bakan Pakdemirli “Zeytinde hedef birinci lig”
» Ege Finans Derneği’nden krizden çıkış reçetesi
» Ege-Koop, işyerleri için ticaret merkezi oluşturuyor
» “Bizim kökümüz Kuvai Milliye, bölücülükle işimiz olmaz”
» Karabağlar’daki muhtarlardan Başkan Selvitopu’na “Yanındayız” mesajı
» Fuarın gözdesi Bayraklı Belediyesi
» PİY alanında ilerlememiz komşu ülkelere de umut olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni