• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

2 milyar dolarlık ihracatın yol haritası çizildi

10 Kasım 2017 Cuma 17:00
12
14
16
18

2 milyar dolarlık ihracatın yol haritası çizildi

   ► Prof. Dr. Şekeroğlu; “Tıbbi aromatik bitkilerde Türkiye’nin marka olmaması için her hangi bir neden görünmüyor. Üretimden markalaşabiliriz”

           DUYGU GÖKSU     
     Odun dışı orman ürünleri sektörü, 2 milyar dolarlık ihracatın yol haritasını çizmek için Ege İhracatçı Birlikleri (EİB)’nde düzenlenen çalıştayda bir araya geldi.
Moderatörlüğünü Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nden Profesör Doktor Nazım Şekeroğlu’nun yaptığı çalıştayda Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkan Yardımcısı İsa Sertkaya, Ekonomi Bakanlığı Maden Metal Ve Orman Ürünleri Daire Başkanı Tayfun Kılıç da konuşmacı olarak katıldı.

     Doğada kendiliğinden yetişen kekik, defne, meyan kökü, ıhlamur, adaçayı, biberiye, meşe palamudu gibi ürünleri ihraç ederek Türkiye’ye yıllık 150 milyon dolar döviz kazandıran, kendisine 2 milyar dolar ihracat hedefi belirleyen Odun dışı orman ürünleri sektörü, ihracatta yaşanan sorunların çözümü ve 2 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için yol haritasını belirlemek üzere “Odun Dışı Orman Ürünleri Çalıştayı”nda bir araya geldi.

     Türkiye’nin odun dışı ürünleri ihracatının yüzde 80’ini tek başına gerçekleştiren Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği organizasyonunda, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ilgili kurum ve ihracatçı firma temsilcilerinin katılımıyla bir günlük çalıştay gerçekleştirildi.
     Açılış konuşması yapan Şekeroğlu, “EİB ve Ekonomi Bakanlığı’ndaki bu çalıştaya davet edilmek onur ve gurur kaynağıdır. Tıbbi bitkiler konusundaki ilk çalışmalara başladığım yer olan EİB’de düzenlenen bu çalıştayda konuşmalarıma moderatör olarak devam edeceğim,  olay çok derin bugüne kadar 50 - 60 ülke, akademik kariyere EİB’den başlamak vizyonmuzu açtı. Japonlarla şu anda ortak çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

“Var olmanın şartı çalışmaktır”
     Var olmanın en önemli şartının çalışmak olduğunu, bu sebeple hedeflerine ulaşmak için çok çalışgtıklarını ifade ederek sözlerine başlayan Şekeroğlu, kereste dışı orman ürünleri, tıbbi ve aromatik bitkiler konusunun Türkiye’de ortaya çıkışı konusunda emeği geçen değerli hocalarımız var Burada Ayhan Ceyhan hocamızı anmalıyız. Bugüne kadar bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Ağaç dışı orman ürünleri sadece Türkiye değil dünyanın gündeminde, bu konuda gelişmkte olan ve gelişmemiş ülkelerde bu bitkilerin ülke ekonomisine kazandırılması önemlidir. Kırsal kalkınma konusunda ön plana çıkıyor. Dünya genelinde şu an yüzde 80’e yakını doğadan toplanıyor. Bu sunumda her şeyi ele almaya çalıştık. Başımızı nereye çevirsek bu bitkilerden faydalanmış olduğumuzu görüyoruz” dedi.

“Bulduğunuz çekirdeğin yağını çıkarın”
     Yenilebilir kozmetiklerin  ortaya çıktığını söyleyen Şekeroğlu, nutri kozmetiğin kaynağının yine tıbbi aromatik bitkiler olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti; “Kozmetiklerle ilgili çalışma yaparken bir şeyin farkına vardım. Dünyada gıda yetersizliği ve açlık sorunu yok doğru yönetetememe problemi var. Üzüm çekirdeği, nar çekirdeği yağı, incir çekirdeği yağı, dut çekirdeği yağı hem gıda  takviyelerinde em kozmetikte kullanılıyor. Domates çekirdeği, biber çekirdeği yağı bile karşıma çıktı. Sektöre sesleniyorum bulduğunuz çekirdeğin yağını çıkarın.”
     Şekeroğlu, “Türkiye’de yetişen bir üründen güzel özel bir ürün yapıp reklamını yaptığınız zaman, zaten satabiliyorsunuz. Üretimden markalaşabiliyorsunuz. Tıbbi aromatik bitkilerde türkiyenin marka olmaması için her hangi bir neden görünmüyor. Bizim burada gemişten günümüze devam eden bir çok ürün var. Bunların dışında orman bakanlığı ile bir ispanaya ziyareti yaptık. Trüf mantarı mesela ispanya bundan sadece 2 milyar dolar gelir sağlıyor” dedi.

“Verimliliği artırmalıyız”
     Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, “Ekonomi bakanlığımızn desteği ile öyle bir çalıştay yapıyoruz. Ege mobilya kağıt orman ür birliği olarak sektörünmüze hizmet vermye devam ediyoruz. Ağaç ve ağaçtan mamül ürünler ihracatını yapıyoruz. Hepimizin bildiği gibi her sektörde rekabet şartları oldukça zorlaşıyor. Kendini geliştiremeyen sektörler bu rekabetin dışında kalmak zorunda kalıyor. Doğal kaynakarımız olan odun dışı orman ürünlerinnden en iyi şekilde yararlanıyoruz. Ekonomiden tarıma, ormandan bilime ülke ekonomisine kazandırmaya çalışarak istihama gien yolda engellerin azalması için çalışmalar yapıyoruz. Verimliliği artıramazsak bu dünya bizden sonrakilere yetmeyecektir. Ülkemzin her şeye rağmen bu konuda şanslı ülke olduğuna inanıyoruz. Bunun için bütün tarafların elinden geleni yapacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Maksimum hedefe ulaşacağız”
     Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkan Yardımcısı İsa Sertkaya ise, “Ülkemiz odun dışı ürünler açısından zenginliği hepimizin malumudur. Malumlarınız ülkemizin 2023 hedefi olan 500 milyar dolar ihracat hedefimizde bir payımız olması için elimizden geldiğince çalışacağımızı bilmenizi istiyoruz. Bizler de sizler gibi maksimum hedefe ulaşacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.
     Ekonomi Bakanlığı Maden Metal Ve Orman Ürünleri Daire Başkanı Tayfun Kılıç da, “2017 nin ocak e şubat dönemlerinde toplantılar yaptık, sektörlerin teker teker sounlarını dinleyip çözmeye çalışmışık. Ağaç dışı orman ürünlerinde bir çalıştaty yapalım ve alableveğimiz kararları da hükümetimize iletelm diye. Bize düşen görevleri not edeceğiz ve bakanımıza ileteceğiz” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Star Rafinerisi, ilk özel endüstri bölgesi oldu
» Her yıl 214 milyar TL’lik gıda çöpe gidiyor
» Su ürünleri sektörü ABD’ye ihracatta 100 milyon dolar hedefliyor
» Kurulan şirket sayısı %16,26 arttı
» Palandöken, “Gıda israfıyla mücadele hızlanmalı”
» Koç Holding, Dünyanın en iyi işverenleri listesinde ilk 100’de
» Su ürünleri sektörü tek çatı altında buluştu
» ininal, yaygın yükleme ağına Teknosa’yı da ekledi
» Gıdanın geleceğine Aroma katkısı
» “16 Nisan, reform süreci başlangıcıdır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
  Ticaret 17.10.2018
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni