• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“170 ülkeye halı ihracatı yapılıyor”

04 Temmuz 2019 Perşembe 14:00
12
14
16
18

“170 ülkeye halı ihracatı yapılıyor”

   ► Özgener, “Gerek makine, gerekse hammadde olarak yüzde 80 dışa bağımlı olan sektörün millileştirilmesi önemli ihtiyaçlardan biri”

           EZGİ ÜTKÜR     
     ‘Batı Anadolu Halı Sektör Kurulu Toplantısı’, İzmir Ticaret Odası(İZTO) ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantı (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Eskinazi, İstanbul Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Uğur Uysal(İHİB), İzmir Halıcılar ve Yer Döşemecileri Derneği(HALIMDER) ve İZTO 23’üncü Halı ve Duvar Kaplamaları Grup Komite Başkanı Naci Ölçen, İHİB, İzmir HALIMDER ve İZTO 23’üncü Halı, Zemin ve Duvar Kaplamaları Grubu Meslek Komitesi üyelerinin katılımı ile gerçekleşti. Sektöründeki yaşanılan sorunların ele alındığı toplantıda açılış konuşmaları ardından gerçekleştirilen sunumlarla çözüm önerileri tartışıldı.

“Yüzde 80’i dışa bağımlı olan sektörün millileştirilmesi önemli”
     Toplantının açılış konuşmasında İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, halı sektörünün Türkiye ekonomisini, dünyada büyük başarıyla temsil eden yıldız endüstrilerinizden birisi olduğuna vurgu yaparak, sektörün 15,8 milyar dolar dünya halı ihracatı içinde Türkiye’nin 2 milyar doları aşkın ihracatıyla Çin’den sonra ikinci sırada olduğu bilgisini verdi. Özgener, Dünya’da, makine dokuma halı ihracatının yüzde 39’unu Türkiye’nin gerçekleştirdiğine, suni ve sentetik liflerden dokunan makine halısının ise yüzde 67’sini ihraç edildiğini ve en yakın rakibimiz olan Hindistan’ın payının sadece yüzde 11 olduğunu hatırlattı. 2019 yılı ilk 5 aylık süreçte Türkiye’nin halı ihracatının yüzde 10,5 oranında artış gösterdiği ve 1,04 milyar dolar olarak gerçekleştiği bilgisini veren Özgener, “Söz konusu başarının istikrarlı hale getirilmesi sektörün geleceği için büyük önem taşıyor” ifadelerinde bulundu.
     Konuşmasında sektördeki sorunlara dikkat çeken Özgener, “Hem ülkemiz insan kaynağından yararlanılması hem de üniversitelerdeki hocalarımızla işbirliği yapılarak sektörle ilgili araştırmaların gerçekleştirilmesi büyük önem taşıyor. Bununla birlikte, gerek makine, gerekse hammadde olarak yüzde 80 dışa bağımlı olan sektörün millileştirilmesi önemli ihtiyaçlardan biri” dedi.

“170 ülkeye halı ihracatı yapılıyor”
     Yaklaşık 3 bin yıllık tarihi geçmişi olan halıcılık sektörünü daha ileri noktaya taşımak amacıyla bir arada olduklarının altını çizen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ise Türkiye’nin 2018 yılında halıcılık sektöründen 2 milyar 266 milyon dolar döviz elde ettiğini kaydetti.
     Türkiye’nin makine halısı ihracatında dünya lideri olduğunu vurgulayan Eskinazi, toplam halı ihracatında Çin’in ardından dünya ikincisi konumunda olduğunu hatırlatarak sektörün Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 1.5 pay alırken, dünya halı ihracatından yüzde 15 civarında pay aldığı bilgisini verdi.
     Toplamda 170 civarında ülkeye halı ihracatı yapıldığını, ilk sırada 251 milyon dolarlık halı ihracatı ile Amerika Birleşik Devletleri yer alırken, ikinci sırada 191 milyon dolarlık tutarla Suudi Arabistan, üçüncü sırada ise; 50 milyon dolarlık halı ihracatı ile Almanya yer aldığını belirten Eskinazi “Bu ülkeleri, İngiltere, Irak, Libya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Belçika takip etti. İlk 10 ülkeye halı ihracatımızın yüzde 69’unu gerçekleştirdik. 2018 yılında Ege Bölgesi’nden yapılan halı ihracatı ise 100 milyon dolar olarak gerçekleşti. Amerika Birleşik Devletleri 25 milyon dolarlık halı ihracatı ile ilk sıranın sahibi olurken, Almanya 14 milyon dolarlık tutarla ikinci, İngiltere 5.5 milyon dolarlık halı alımı ile üçüncü sırada yer aldı. 1991-2000 yılları arasında Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde Ege Halı İhracatçıları Birliğimiz faaliyet gösterdi. Bugün ise halı ihracatçılarımız benim başkanlığını yaptığım Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği bünyesinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Ege İhracatçı Birlikleri’nden 2019 yılında 40 firmamız halı ihracatı gerçekleştirdi” ifadelerinde bulundu.

“Nitelikli işgücü önemli sorunlardan”
     Eskinazi, Sektörün ihracat hedeflerine ulaşması için pazar çeşitlendirmesine daha çok önem vermesi ve özellikle Uzak Doğudaki yükselen pazarlara olan pazarlama faaliyetlerin artırılması gerektiğini ifade etti. Eskinazi, katma değerli, tasarım yönü güçlü halı üretmek ve ihracat yapmak, halı üretiminde özgün ve kaliteli ürünler üretmeye devam etmek ve uluslararası rekabet gücünün sürdürülmesinin, halı ihracatını artırmanın önemli yolları olduğunu belirtti. Halı sektörünün sorunlarının değerlendirdiğinde en önemli sorunlardan biri nitelikli işgücü olduğuna dikkat çeken Eskinazi, “Nitelikli öğrencilerin sektörü tercih etmesini sağlamak ve özellikle meslek yüksek okullarında sektörün ihtiyacı olan özel bölümlerin açılması ve bu yeni bölümlerde müfredatın güncellenmesini sağlamak gerekmektedir. Sanayi iş birliğinde sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesine ve eğitim müfredatının sanayinin ihtiyaçlarına uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir” ifadelerinde bulundu.

“Bankalar kredi kullanımında sıkıntı çıkarabiliyor”
     Halı firmalarının genel olarak orta ölçekli ve kredilerle çalıştığını ve son dönemde bankaların kredi firmalara kredi kullanımında sıkıntı çıkarabildiğini belirten Eskinazi sözlerini şöyle sürdürdü: “Krediye ulaşımın kolaylaşması ile bu sorununda çözülebileceğini düşünüyorum. Sektörün hammadde girişi önemli miktarda yurtdışından karşılanmaktadır. Önümüzdeki dönemde de yapılan yatırımlarla bu sorunun aşılacağına inanıyorum. Bizim halı sektörümüzün de bu gibi yeniliklere hızlıca adapte olarak rekabetçi gücünü sürdürmesi gerektiğine inanıyorum.”

“Dokuma halı fakirin ürettiği zenginin tükettiği bir ürün oldu”
     İstanbul Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Uğur Uysal ise katma değerli ihracatın artması için üniversite ve sektör işbirliğinin önemine dikkat çekti. Uysal, “El halısında ticari imalat söz konusu değil. Dokuma halı fakirin ürettiği zenginin tükettiği bir ürün oldu. Ne yazık ki el imalatından uzaklaşıyoruz. Biz ülkemizin en azından kültürünü kaybetmemesi ve dokumacılığı unutmaması için Bakanlığa 3 yıl önce bir proje sunduk. Ülkemizde sadece 18 bin dokumacı kaldığını tespit ettik. Sümer halının imal edildiği yıllarda yüz binlerce dokumacı vardı. Dokumacılık işini yapanların yaş ortalaması ise 65 ve üzeri. Bize bir görev düşüyor. Atölye tipi üretim için mekan, sigorta ve devlet destekleri şart. Projemize göre alıcı dokuyucunun maaşını versin. Devlet de sigorta ve tazminat yükünü alsın. Bu ülkede el halıcılığının yaşamasını istiyorsak bu tip projelerin takipçisi olalım” açıklamalarında bulundu.
     CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ise konuşmasında hükümetin sektörün önünü açma zorunluluğu olduğunu söyledi. Önemli bir sektör olduğuna dikkat çeken Sındır, “El halıcılığı zamanında 1.5-2 milyar dolarlık üretim hacmine sahipken bu rakam düştü. Aslında çok önemli bir sektörü konuşuyoruz. Çin’e yakın bir ihracat hacmine sahibiz. Hükümetin ve yasama organının sektörün önünü açma zorunlulğu var. Bana ne zaman ihtiyaç duyarsanız yanınızdayım. Çünkü ithalata dayalı değil üreterek büyüyen bir ekonomiye sahip olmalıyız” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Turizmciler HORECA’da buluştu
» İzmirliler kent yönetimine Bizİzmir’le katılabilecek
» TCMB politika faizini 10,75’e çekti
» TSE ve TOBB, Standardlar Milli Takımını kuruyor
» Konak ile Selanik arasında Roman işbirliği
» Ticket Restaurant Edenred’in İK Direktörü Canan Soybakış oldu
» EMD İzmir’de görev dağılımı yapıldı
» KONSİAD’ın hedefi dünyaya açılmak
» Sektörün duayeni Uysal’ı gururlandıran ödül
» Konut üretiminde ve satışında folkart’a iki ödül daha


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.02.2020
  Ticaret 19.02.2020
  Ticaret 18.02.2020
  Ticaret 17.02.2020
  Ticaret 15.02.2020
  Ticaret 14.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni